קורונה בישראל

אדלשטיין מכוון ל-60 אלף בדיקות ביום בזמן שעובדי המעבדות מאיימים בעיצומים

משרד הבריאות הודיע כי ישקיע ארבעה מיליארד שקל בהרחבת מערך הבדיקות ושוקל שימוש בטכנולוגיית pooling | עובדי המעבדות: "אין לנו ברירה, נתחיל בצעדי מחאה כבר השבוע"

מעבדת בדיקות לקורונה. צילום: יוסי זליגר/ פלאש 90

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין הנחה הבוקר (א') את אנשי משרדו לפעול כבר השבוע לביצוע 60 אלף בדיקות קורונה ביום. זאת כחלק מהיערכות משרד הבריאות לחורף. מדובר בהכפלת מספר הבדיקות נכון להיום שעומד על פי נתוני משרד הבריאות, על כ-30 אלף ביום. עלות ההשקעה בהכפלת מספר הבדיקות עומדת על כארבעה מיליארד שקל לשנה וחצי.

ביצוע הנחייתו של אדלשטיין תיעשה באמצעות שלוש פעולות: יציאה למכרז לפתיחת שתי מעבדות פרטיות ייעודיות לקורונה, כאשר המטרה היא שכל אחת מהן תייצר יכולת של עד 10,000 בדיקות ביום עד ספטמבר. המכרז צפוי להסתיים בתוך שבוע.

צעד נוסף הוא סיום מו"מ עם מעבדת מיי הריטג' שהוקמה ביוזמה של משרד הבריאות והגדלת הקיבולת שלה ל-20 אלף בדיקות ביום. ההסכם צפוי להיחתם היום. בנוסף, תוגדל הקיבולת של מעבדות קופות החולים ובתי החולים באמצעות רכש ציוד על ידי משרד הבריאות ליותר מ-30 אלף בדיקות. בנוסף, משרד הבריאות מקדם טכנולוגיות נוספות כגון pooling שיגדילו בצורה משמעותית אף יותר את יכולת המעבדות.

שר הבריאות אדלשטיין אמר הבוקר: "אני קורא לאזרחים - אם יש לכם סיבה להיבדק - אל תהססו! משרד הבריאות לא חוסך אמצעים ומשאבים בנושא ומוביל תכנית של מיליארדי שקלים כך שמערך הבדיקות לא יהווה חסם בטיפול במגיפה. באופן זה נגיע לפחות ל-60 אלף  בדיקות ביום, ועם הטכנולוגיות הנוספות שאותן בוחנים אנשי המקצוע של המשרד, המספר יעלה אף יותר. זאת רק אחת הדרכים להתמודדות עם נגיף הקורונה בחורף. אנחנו צריכים גם את שיתוף הפעולה שלכם. ביחד ננצח".

בתוך כך, עובדי המעבדות מאיימים בצעדי מחאה כבר השבוע וקוראים שוב למשרדי הבריאות והאוצר לשפר תנאי העסקה ולגייס עוד כוח אדם למעבדות. "ההסכמים הקיבוציים של עובדי המעבדות נחותים לעומת חלק מהחוזים האישיים של העובדים החדשים, שנקלטים במעבדות. נחיתות ואפליה לרעה זו של הוותיקים עלולות להוביל להתפטרות המונית", אמרה יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון.

אדמון הודיעה הבוקר: "אין לנו ברירה, אלא להתחיל מחרתיים, ביום שלישי, בצעדי מחאה".

בשבוע שעבר נפגשה אדמון עם שר הבריאות אדלשטיין ועם מנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי, והעבירה מתווה לשימור ולגיוס עובדי מעבדות במסגרת התגברות תחלואת הקורונה וההיערכות לחורף. אלא שעד היום, לדבריה, "המשרד לא הגיב, בעוד שעובדי המעבדות חשים שעליהם להגביר לחץ מול הממשלה במירוץ נגד הזמן".

נושאים קשורים:  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  אסתר אדמון,  חדשות,  קורונה,  מעבדות רפואיות,  בדיקת קורונה
תגובות