קורונה עולמי

מרוץ החיסון לקורונה: תוצאות מעודדות בניסוי של Novavax האמריקאית

ניסוי בתרכיב חיסון שפיתחה חברה קטנה ממרילנד, המבוסס על חלבון של נגיף הקורונה, גרם להתפתחות רמות גבוהות של נוגדנים לנגיף ללא תופעות לוואי מסוכנות

חיסון. אילוסטרציה

לאחר שהחברה האמריקאית מודרנה דיווחה באמצע יולי לכתב העת הרפואי New England Journal of Medicine על תוצאות הביניים של הניסוי בחיסון שפיתחה לקורונה, ממנו עלה שהוא נמצא בטוח ואף יעיל לשימוש, ובהמשך פורסם ב-The Lancet שחיסון נסיוני שאותו פיתחו חוקרים בריטים מאוניברסיטת אוקספורד עם חברת אסטרהזנקה עורר תגובה חיסונית רצויה במאות אנשים, הודיעה השבוע חברה אמריקאית נוספת על תוצאות מעודדות בניסוי שערכה בחיסון לקורונה.

Novavax, חברה אמריקאית קטנה ממדינת מרילנד, הודיעה שלשום (ג') כי בשני ניסויים שערכה בתרכיב החיסון שלה לנגיף הקורונה הושגו תוצאות מעודדות והיא עשויה להציע בתחילת 2012 לפחות 100 מיליון מנות חיסון אלו לציבור. הכוונה ש-50 מיליון בני אדם יחוסנו כך – כל אחד בשתי מנות, דיווח "ניו יורק טיימס".

ממשל ארה"ב העמיד לרשותה של החברה מענק מחקר בסך 1.6 מיליארד דולר במסגרת פרויקט בשם Operation Warp Speed לפיתוח מהיר של חיסון לקורונה.

בניסוי אחד השתתפו 56 מתנדבים. הם חוסנו בתרכיב המבוסס על חלבון הנגיף שפותח בחברה והביא לכך שבגופם של המתחסנים התפתחו רמות גבוהות של נוגדנים לנגיף ללא תופעות לוואי מסוכנות. בניסוי אחר באותו תרכיב, הוא הגן על קופים מפני הזיהום הנגיפי.

אמנם לא ניתן להשוות בין שני ניסויים אלה, ציין הוירולוג ד"ר ג'ון מור מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קורנל בניו יורק שלא היה מעורב במחקר, אך התוצאות מרשימות מאוד. גם ד"ר אנג'לה רסמוסן, וירולוגית מאוניברסיטת קולומביה, ציינה שהתוצאות מעודדות ועם זאת הדגישה שטרם ניתן לומר כי החיסון הזה בטוח ויעיל עד שלא יבוצע ניסוי קליני בהיקף נרחב מאוד על בני אדם תוך השוואה עם קבוצת ביקורת שתחוסן בתרכיב דמה (פלצבו). החברה העבירה את הדו"ח מהניסויים לכתבי עת רפואיים לביקורת עמיתים.

השימוש בתרכיב מבוסס חלבון של נגיף דומה לחיסון שניתן כנגד הפטיטיס B או שלבקת חוגרת. החברה, הקיימת כבר 33 שנה, הודיעה בתחילת השנה שהשלימה שלב III בניסוי קליני בתרכיב שלה מבוסס חלבון גם כחיסון לשפעת.

יש לציין כי בימים אלה מתקיימים יותר מ-20 ניסויים בשלבי מחקר קליניים ועוד 130 בשלבים קדם-קליניים שבהם נבחנים החיסונים השונים נגד נגיף הקורונה וכי עוד חברות ומכוני מחקר עסוקים עתה במרוץ הקדחתני המתנהל בעולם לפיתוח תרכיב חיסון יעיל מפני קורונה.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיסון לקורונה,  חברת מודרנה,  Novavax,  חדשות,  קורונה
תגובות