קורונה בישראל

אין בדיקות לנוסעים לחו"ל והתוצאה: עובד מעבדה חולה קורונה טס לאוקראינה

פרופ' רוני גמזו קרא לציבור להיבדק בכל מקרה של הופעת סימפטומים | במשרד הבריאות שוקלים שוב אפשרות לסגר | תא"ל ניסן דוידי מונה למפקד משימת קטיעת שרשרת ההדבקה בפיקוד העורף

מטוס חברת טורקיש אייליינס ממריא מנתב"ג. 165 נשאים של הנגיף שבו מטורקיה. צילום: משה שי/ פלאש 90

עובד מעבדה באחד מבתי החולים הגדולים במרכז הארץ, שנמצא חיובי לקורונה ונדרש לשהות בבידוד, הפר את חובת הבידוד וטס לחו"ל. הוא צפוי לקנס בסך 5,000 שקל וגם עלול לעמוד לדין על הפצה ביודעין של מחלה – עבירה שדינה מאסר. כך דיווחו אמש והבוקר מהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה.

לפי הדיווח, החולה עלה למטוס של "טורקיש איירליינס" מתל אביב לאיסטנבול ומשם המשיך לאוקראינה. חקירה קצרה העלתה שהיו לו סימפטומים ברורים של המחלה והוא טרם החלים ממנה. אלא שהוא לא דיווח לאיש על כוונתו לצאת מהארץ. המקרה דווח למשטרה. שגרירות ישראל באוקראינה ורשויות נוספות בישראל מעורבות בפרטי המקרה, כמו כן גם חברת טורקיש איירליינס.

המקרה התרחש בתקופה שבה משרד הבריאות מתעקש שלא לאפשר עריכת בדיקות קורונה למי שעולים על טיסות, בעוד שבלא מעט מדינות בעולם מחייבים זאת, או לפחות מאפשרים את הבדיקה בנמל התעופה. במדינות אחרות נדרשים הנוסעים להציג מסמך רפואי שעברו את הבדיקה ואת תוצאותיה.

אין זו הפעם הראשונה שאזרח ישראלי שאמור לשהות בבידוד יוצא מגבולות הארץ וגם במקרים קודמים אנשים אלה עלו על טיסה לטורקיה שממנה המשיכו ליעדים אחרים ומאוחר יותר הם אובחנו כחולים.

הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, פנה אתמול לציבור באמצעות סרטון וידיאו ברשתות החברתיות בקריאה להיבדק בכל מקרה של הופעת סימפטומים של המחלה. הוא שב והזכיר שהבדיקה היא קריטית לצורך בלימת המגיפה וכאשר התחלואה תיבלם, עשוי גם להצטמצם משך זמן הבידוד.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר הבוקר בראיון לגל"צ כי אפשרות הסגר לא ירדה מהפרק: "ברור מה מחירו של סגר ושריחוק חברתי מוריד תחלואה. אחרי דיון עם שאר המומחים נביא למקבלי ההחלטות בקבינט הקורונה ארגז כלים מפורט לפי שיטת הרמזור: נציע סגר חלקי או סגר כללי. כל זאת ייעשה בדיון נוסף עם ראש הממשלה שנועד להתקיים מחר".

לפי דיווח בחדשות ערוץ 13 הבוקר (ג'), הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי מינה את תא"ל ניסן דוידי ל"מפקד המפקדה המשימתית לקטיעת שרשרת ההדבקה בפיקוד העורף". בתפקידיו האחרונים שירת תא"ל דוידי כקצין הלוגיסטיקה בפיקוד העורף ובפיקוד הצפון והיה ראש מחלקת לוגיסטיקה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה במטכ"ל. הוא דחה את מועד שחרורו מצה"ל כדי להתגייס למשימה. עוד נמסר כי בכוונת הצבא לגייס כ-3,000 אנשי מילואים לביצוע החקירות האפידמיולוגיות. נושא אחר שעשוי להימסר לידי פיקוד העורף: ההסברה  לציבור.

אתמול התכנס קבינט הקורונה ודן בהצעה להטיל סגר חלקי בסופי שבוע והגבלות נוספות אלא שהישיבה הסתיימה ללא תוצאות. הדחייה נועדה לשם דיונים נוספים עם דרג מקצועי.

על פי הערכות שמתפרסמות היום בכלי התקשורת, מחר יוטלו הגבלות נוספות על התקהלות אך לעת עתה לא צפויה הכרזה על ערים אדומות נוספות. בין ההצעות שעלו בדיון אתמול: קביעת ארבע מדרגות סגר, עם קביעת מדדי תחלואה למעבר ביניהן: סגר מלא בסוף השבוע, סגר קבוע לילי, סגר מקומי נרחב וסגר כלל ארצי.

פרופ' גמזו ממליץ להסיר לחלוטין את ההגבלות בסופי השבוע וכן לפתוח את גני המשחקים אבל לקבוע מדד שיגביל את מספר האנשים שיכולים להימצא בחלל סגור, בהתאם לגודלו. ראש הממשלה אמר בתחילת הדיון: "רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם ואלו חדשות רעות. החדשות הטובות הן שבשבועיים האחרונים רמת התחלואה בהתייצבות, ב'פלאטו'. יעד הקריטי הוא צמצום ההידבקות. לשם כך יש לגבש מתווה להשגתו".

לשכת ראש הממשלה מסרה בהודעה לתקשורת שההנחיה לדרג המקצועי היא להביא בתוך 48 שעות לקבינט הקורונה הצעה מפורטת לצמצום המגעים והורדת מספר הנדבקים.

נושאים קשורים:  קורונה,  טיסות לחו"ל,  פרופ' רוני גמזו,  תא"ל ניסן דוידי,  אביב כוכבי,  טורקיש איירליינס,  חדשות,  סגר,  פרופ' חזי לוי,  נתב"ג,  בדיקת קורונה
תגובות