חדשות

לראשונה בישראל: בנק חלב אם הוקם במיזם משותף למשרד הבריאות ולמד"א

עם פתיחת בנק החלב הלאומי אם מצטרפת ישראל למדינות אחרות בעולם המאפשרות לאמהות לתרום חלב אם באופן בטיחותי ולשפר את איכות הטיפול בתינוקות ובפגים

תרומת מנות חלב אם. אילוסטרציה

לראשונה בישראל הוקם בנק חלב אם. הסכם על הפעלת הבנק שישמש לתרומות חלב אם עבור פגים ותינוקות נחתם אמש (ב') בין משרד הבריאות ומד"א. בנק החלב יאפשר למאות ילודים בשנה הנמצאים בסיכון לתחלואה קשה לקבל תרומת חלב אם בסטנדרטים בטיחותיים גבוהים. כ-15 אלף פגים נולדים מדי שנה בישראל, אלפים מהם במשקל של מתחת לקילו וחצי ולמאות פגים לא היה עד כה חלב אם בנמצא. לחלב אם ישנן סגולות מצילות חיים עבור פגים שכן הוא מחזק את המערכת החיסונית ומונע מחלות רבות.

השבוע מציינים בעולם את שבוע ההנקה הבינלאומי ועם פתיחת בנק החלב אם מצטרפת ישראל למדינות אחרות בעולם המאפשרות לאמהות לתרום חלב אם באופן בטיחותי. הבנק, שהוקם על ידי מד"א, עבר תקופת הרצה שבמהלכה קיבלו ילודים תרומות חלב אם בהצלחה רבה ואף נצלו חיים בזכות תרומה זו. מהלך זה ישפר את איכות הטיפול בתינוקות ובפגים במדינת ישראל ויביא להורדת התחלואה באופן משמעותי בקרב אוכלוסיה זו.

ד"ר שמואל צנגן, יו"ר האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה, אמר: ״ברצוני לברך את משרד הבריאות ואת מד"א עם פתיחת הבנק הלאומי הראשון לחלב אם בישראל. זהו, בראש ובראשונה, מיזם ערכי המבוסס על תרומה מאמהות שיש להן חלב אם עודף למען אלו שאין להן. בזכות בנק חלב האם נצליח למנוע תחלואה קשה בילודים בסיכון ונביא לשיפור באיכות  חיי הילודים בישראל".

למיזם שותפים משרד הבריאות, מד"א, האיגוד הנאונטולוגי ועמותת לה"ב למען הפגים בישראל. שר הבריאות יולי אדלשטיין מסר: ״מדובר בבשורה לחיים. חשוב שאזרחי ישראל ידעו שלמרות אירועי הקורונה, אנחנו מקדמים את שאר הנושאים החשובים של המשרד, בהם בנק חלב אם שיעניק לנולדים ולנולדות החדשים של המדינה, בדגש על פגים, את הצורך החשוב כל כך״.

מנכל משרד הבריאות, פרופ׳ חזי לוי, הוסיף: ״שיתוף פעולה בינינו לבין מד"א הוא אפקטיבי ואני מודה לכל הגורמים שלקחו חלק בגיבוש ובבנייה של בנק החלב. אני מרוצה מכך שמשרד הבריאות פועל בעשרות זירות שונות במענה מיטבי בכל שלבי החיים״.

ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, מסרה: ״זהו פרי עבודה ארוכה ומאומצת של גורמים רבים במשרד הבריאות ומחוצה לו. הבנק מהווה בשורה אמיתית לטיפול בפגים במדינת ישראל ומהווה נדבך נוסף בשיפור הטיפול בפג״.

*מנכ"ל מד"א, אלי בין: ״עד היום דובר רבות בישראל על הצורך בתרומת חלב אם ואני שמח שמשרד הבריאות פנה למגן דוד אדום להקים את הבנק הלאומי לחלב אם הראשון והיחיד בארץ שיאפשר אספקת חלב אם באיכות ובטיחות עליונה. אנו פועלים על מנת להבטיח את בטחונם ומילוי צורכיהם של כלל האזרחים, בדגש על הילודים הנזקקים לחלב אם להצלת חייהם. אני מברך על המיזם ומבקש להודות לשר הבריאות, למנכ"ל המשרד ולכל המעורבים".

רומי שחורי, מנכ"לית עמותת לה"ב למען הפגים בישראל, הוסיפה: ״לאחר שנים של הצפת הצורך, על ידי ההורים והצוותים הרפואיים, ועשייה ארוכת שנים לטובת הקמת בנק חלב, זהו יום היסטורי ומשמעותי מאוד במדינת ישראל, לפגים וליילודים הזקוקים לחלב אם כדי לשרוד, אם במסגרת אשפוז בפגיה ואם כהמשך טיפול. הבנק יאפשר הצלת חיים במלוא מובן המילה. זו המתנה הכי טובה שיכולנו לבקש לשבוע ההנקה הבינלאומי״.

נושאים קשורים:  בנק חלב אם,  מד"א,  משרד הבריאות,  אלי בין,  יולי אדלשטיין,  פרופ׳ חזי לוי,  האיגוד הנאונטולוגי,  ד"ר שמואל צנגן,  תרומת חלב אם,  חדשות
תגובות