קורונה בישראל

שינוי מדיניות אשפוז בקשישים: הדיירים הא-סימפטומטיים יישארו בבתי האבות

פרופ' נמרוד מימון, מנהל פרויקט "מגן אבות ואמהות", הורה לא להעביר יותר דיירים שחשים בטוב למחלקות קורונה במרכזים רפואיים גריאטריים אלא להשאירם בבתי האבות המוכרים להם

דייר בבית אבות. צילום: אילוסטרציה

פרופ' נמרוד מימון מ"סורוקה", המנהל מאז חודש מאי את פרויקט "מגן אבות ואמהות" שמתמקד בטיפול בהדבקה בקורונה בבתי האבות, בדיור מוגן ובמוסדות גריאטריים, החליט על שינוי במדיניות בעקבות אירוע הדבקה חדשה שהתרחש במהלך סוף השבוע בבית אבות בבני ברק.

בהודעה לתקשורת שהופצה הבוקר (א') בנושא זה נמסר: "האירוע החל כזיהוי מטופל סימפטומטי ב-28 ביולי. בעקבותיו בוצע דיגום של כל דיירי המוסד על ידי מנהלת פרויקט מגן אבות ואמהות. בדיגום זוהה מקור ההדבקה – מטפל בקשיש מדיירי המקום שהיה חיובי לנגיף. בעקבות זאת זוהו עוד שמונה מטופלים חיוביים וא-סימפטומטיים מאותה מחלקה באותו מוסד".

על פי תחקירי אירועי הגל הראשון ולאחר קבלת המלצות מהדרגים המקצועיים, החלו לראשונה בנקיטת מדיניות חדשה של מטה מגן אבות ואימהות. בהודעה נמסר כי "מתוך הבנה שהמבוגרים כל כך שבריריים, אנו נותנים עתה עדיפות להשארת הדיירים שמרגישים בטוב בבית האבות שלהם, במקום לשלוח אותם למחלקות קורונה ייעודיות במרכזים רפואיים גריאטריים ברחבי הארץ. השארת הדיירים הקשישים הא-סימפטומטיים בבית האבות שלהם נעשית מתוך הבנה שקשישים רבים מעדיפים להישאר במקום אותו הם מכירים, עם המטפלים הצמודים והמוכרים להם.

"מאירועי הגל הראשון למדנו שעצם העברת קשיש מהמקום המוכר לו למקום אחר גורמת לפגיעה משמעותית במצבו הנפשי והקוגניטיבי. אנו יודעים גם שהצוות המכיר אותו בבית האבות מודע להרגליו ולכן יודע לספק לו את כל צרכיו".

ההחלטה להשאיר מטופלים בבית האבות שלהם נעשית לאחר בדיקה קפדנית של המוסד עצמו על מנת לוודא שניתן לבודד את נשאי הקורונה משאר הדיירים. מבוצעת בדיקה בכל הנוגע לציוד המיגון של כלל הצוות העובד באותו מוסד תוך הקפדה שהוא ממוגן היטב ושכל הפעולות נעשות באותו מוסד על פי ההנחיות של היחידה הארצית למניעת זיהומים ושל מטה מגן אבות ואימהות.

פרופ' מימון הנחה להשאיר את הדיירים במקום, לבצע דגימות חוזרות כל ארבעה ימים ולנטר מקרוב את מצב המטופלים והעובדים כדי לאתר התפתחות אירועי תחלואה או הדבקה אפשריים.

נושאים קשורים:  פרופ' נמרוד מימון,  קשישים,  קורונה,  בתי אבות,  דיור מוגן,  מרכזים גריאטריים,  חדשות
תגובות

החלטה נבונה ומשמחת
ההחלטה עומדת בקווים המנחים של האיגוד האמריקאי לרפואה גריאטרית לפיו אדם המתאשפז במוסד גריאטר צריך לקבל בו את כל הטיפול הרפואי השומר על איכות חייו.
בשנת 2000 יזמנו קבוצת חברים להכיל את אשפוזי הבית גם על בתי האבות ובכך לאפשר טיפול רפואי מלא במסגרת עם תשתיות טובות לזקן. היוזמה נבלמה ברובה-נותר ממנה האישור לטיפולי IV בחלק מהמוסדות.
משמח מאד שההחלטה נתקבלה לטפל בחולים במוסדותיהם תוך שמירת כבודם, רווחתם ומתן טיפול רפואי תואם.
ברכות כנות רבות לפרופ\' נמרוד מימון על ההחלטה ועל יישומה.
בהצלחה