קורונה בישראל

משרד הבריאות רכש מכשירים לבדיקות קורונה מהירות: תשובה בתוך רבע שעה

300 המכשירים הראשונים שמעניקים תוצאות בדיקה בזמן קצר מאוד יופעלו לקראת עונת החורף והעומסים הצפויים בבתי החולים

המכשיר המספק תשובות לבדיקת קורונה בתוך רבע שעה בלבד. צילום: מד"א

לאחר פיילוט משותף של מד"א עם קופות החולים כללית ומאוחדת שבו נבחן מכשיר מיוחד לפענוח בדיקות קורונה הנותן תוצאות בתוך 15 דקות בלבד - מכשיר שכבר קיבל  את אישור ה-FDA, החליט משרד הבריאות להזמין 300 יחידות של מכשירים אלה.

את הפיילוט יזם סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש. התברר בו כי בהשוואה לבדיקות קורונה רגילות (PCR), הבדיקות המהירות זיהו נכון רק 80% מהדגימות. עם זאת הוחלט בכל זאת להזמין בשלב הראשון 300 מכשירים כאלה שיאפשרו לתת כ-100 אלף תוצאות של בדיקות דיגום.

סגן שר הבריאות מסר: "לבקשת השר אדלשטיין התחלתי בחיפוש אחרי טכנולוגיות שיכולות לסייע במאבק מול נגיף הקורונה. מדובר במערכת שפועלת בארצות הברית בהיקף של מאות אלפי בדיקות וכמובן מאושרת FDA (בהליך מזורז). היתרון הגדול של המערכת שהיא נמצאת בשטח ויכולה לספק 40 בדיקות לשעה בהחלט יכול להתאים לבתי אבות ולמקומות רגישים נוספים. נמשיך לחפש ולבדוק טכנולוגיות מהארץ ומהעולם שיכולות לסייע למדינת ישראל בהתמודדות מול נגיף הקורונה".

בשלב ראשון הכוונה היא שמכשירים יופעלו במוסדות הרפואיים בעיקר לקראת עונת החורף והעומסים הצפויים בבתי החולים. אלה שיגיעו אז למיון יידעו בתוך 15 דקות אם הם חולים בקורונה או בשפעת רגילה.

הפיילוט עצמו יימשך ועתה הכוונה לבדוק באמצעות מכשיר זה את יעילותו גם כשייבדקו נשאי קורונה א-סימפטומטיים. אם תוכח יעילותו גם בשלב הזה, בדיקה באמצעות מכשיר זה תוצע, בתשלום, למי שטס לחו"ל. הפעלת המכשיר בנמל התעופה תהיה באחריות גורם פרטי אבל התוצאות יועברו למערכת המחשב של משרד הבריאות.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  בדיקה מהירה לקורונה,  חדשות,  מד"א,  בתי חולים,  בדיקת קורונה
תגובות
אנונימי/ת
03.08.2020, 13:17

מה עם הינשופונים שבוחנים אותם עכשיו בהודו? הם נותנים תשובה בפחות מדקה והדיוק הוא 85 אחוז.