קורונה בישראל

"פרס דן דוד" יוענק השנה על הישגים בזיקה למגיפת הקורונה

על רקע משבר הקורונה, קרן דן דוד מטעם אוניברסיטת תל אביב תעניק השנה פרסים בסכום של שלושה מיליון דולר בתחומי הרפואה ובריאות הציבור הנוגעים למאמצי המלחמה במגיפה

פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב, יו"ר מועצת המנהלים של קרן דן דוד. צילום: יורם רשף/ ויקימדיה

"פרס דן דוד" מטעם אוניברסיטת תל אביב יוענק השנה בתחומי רפואה ובריאות הציבור. הנהלת הקרן הודיעה שבשני תחומים אלה סך הפרסים יעמוד על שלושה מיליון דולר.

הפרס הבינלאומי היוקרתי יתמקד בשלושה תחומים מרכזיים שהם עתה בעלי תהודה עולמית ייחודית ונוגעים למגיפת הקורונה והמאמצים למלחמה במחלה: היסטוריה של הבריאות והרפואה, בריאות הציבור ורפואה מולקולרית.

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת, המשמש כיו"ר מועצת המנהלים של קרן הפרס, מסר: "מגיפת הקורונה משפיעה בצורה דרמטית על כלל תחומי החיים בארץ ובעולם. על כן החלטנו כי שלושת התחומים של הפרס יהיו השנה בעלי זיקה למגיפה אך לא יוגבלו לחיפוש אחרי התרופה או החיסון למחלה".

פרס דן דוד הבינלאומי הושק בשנת 2001 על ידי איש העסקים והנדבן דן דוד ז"ל. מדי שנה מוענקים שלושה פרסים בסכום של מיליון דולר כל אחד בתחומים משתנים עבור הישגים יוצאי דופן ותגליות ייחודיות המייצגים את העבר, ההווה והעתיד.

על רקע מגיפת הקורונה, החליטה מועצת המנהלים של קרן הפרס למקד השנה את הבחירה בתחומי מחקר בעלי זיקה לרפואה ולבריאות הציבור: בקטגוריית העבר הפרס יוענק לאדם או לארגון שתרומתם היא בעלת השפעה מתמשכת בתחום ההיסטוריה של הבריאות והרפואה. קטגוריית ההווה תתמקד באדם או בארגון עם פיתוחים חלוציים ובולטים בתחום בריאות הציבור – תחום שרוב הפרסים בעולם פוסחים עליו. הפרס בתחום העתיד יוענק לאדם או לארגון להם תרומה יוצאת דופן מתמשכת ברפואה המולקולרית, המשתנה בקצב מסחרר - תחום שבו פיענוח המנגנונים המולקולריים של מחלה יכול להאיץ פיתוח כלים חדשים למניעה, אבחון וריפוי.

עקב מגיפת הקורונה, טקס הענקת הפרס ל-2020 בוטל בפעם הראשונה. זוכי הפרס הם מהודו, ברזיל, ארה"ב בריטניה וישראל שנבצר מהם להגיע לתל אביב ולקבל את הפרס באופן אישי.

הצעת המועמדים לפרס היא עד 30 בנובמבר 2020. פרטים ב-www.dandavidprize.org או ddprize@tauex.tau.ac.il

נושאים קשורים:  פרס דן דוד,  אוניברסיטת תל אביב,  פרופ' אריאל פורת,  בריאות הציבור,  קורונה,  חדשות
תגובות