חדשות

מכון ויצמן ומרכז שניידר לרפואת ילדים ישתפו פעולה במחקר ביו-רפואי

המטרה: לייעל את המעבר של רעיונות מדעיים אל תחומי היישום הרפואיים ולהקים יחד את מכון שניידר-ויצמן לחקר בריאות הילד והמתבגר

מימין, מנהל מרכז שניידר, פרופ' יוסף פרס, ונשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' אלון חן בעת החתימה על מזכר ההבנות. צילום: דוברות מכון ויצמן

מרכז שניידר לרפואת ילדים ומכון ויצמן חתמו אתמול (ד') על מזכר הבנות לשיתוף פעולה במחקר ביו-רפואי. השאיפה: להקים יחד את מכון שניידר-ויצמן לחקר בריאות הילד והמתבגר, על פי מודל שיתופי הפעולה האחרים של מכון ויצמן. בין תחומי המחקר שיבוצעו במשותף: אונקולוגיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה, גסטרואנטרולוגיה. אנדוקרינולוגיה, תזונה, חילוף חומרים. תחומים נוספים יצורפו למיזם לפי האפשרויות שיעלו בעתיד.

הצורך וההזדמנות בשיתוף הפעולה מהסוג הזה עלו ממחקרים שבהם נטלו חלק מדענים ממכון ויצמן ורופאים ממרכז שניידר. בין השאר בחקר תהליכי גדילה והתפתחות של ילדים ונוער ומניעת מחלות והפרעות שונות. שני המוסדות הודיעו שיפעלו, ביחד ובנפרד, לגיוס המשאבים הנדרשים להפעלת המסגרת המחקרית-רפואית המשותפת.

פרופ' אלון חן, נשיא מכון ויצמן, אמר: "המשימה העיקרית של המכון היא מחקר בסיסי. הוא מונע בעיקר על ידי סקרנותם של המדענים החוקרים השואפים להבין טוב יותר תהליכים שונים בטבע בכלל ובגוף האדם בפרט. הניסיון מראה שמחקר בסיסי מוביל לא אחת להמצאות ולפיתוחים של טכנולוגיות, תרופות ושיטות טיפול חדשות.

"עם זאת, בשנים האחרונות וכחלק מהפקת הלקחים גם ממשבר הקורונה, החלטנו לעשות כל מאמץ כדי לקצר ולייעל את המעבר של רעיונות מדעיים אל תחומי היישום הרפואיים. מנגד, חשוב שהמדענים ילמדו מהרופאים על התחומים שבהם יש צורך במאמץ מדעי מיוחד. שיתוף הפעולה בין המדענים לרופאים עשוי ליצור את הגשר המהיר הזה, שיאפשר לכולנו – מדענים ורופאים – ליישם את הידע והכשרונות שלנו, לרווחת האדם באשר הוא".

פרופ' יוסף פרס, מנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים, הוסיף: "במשך כל שנותיו רכש מרכז שניידר מוניטין מפואר בקהילה הרפואית בארץ ובעולם בזכות העשייה הקלינית הענפה, המחקר, המובילות ושיתופי הפעולה שקיים עם מוסדות רפואיים בינלאומיים. אני גאה בפעילות המחקרית הענפה שלנו בארץ ובחו"ל, בתחומים רבים, בטכנולוגיות חדשניות ובהישגים שנרשמו בבית החולים מאז שנוסד ועד היום.

"אני מאמין שהמחקר הוא זה העושה את השוני בין בית חולים טוב לבית חולים מצוין ובטוח שהחיבור בין מכון ויצמן למרכז שניידר יוביל למחקרים לפיתוח שיטות טיפול חדשניות שיתנו תקווה לילדים רבים בארץ ובעולם".

נושאים קשורים:  פרופ' יוסף פרס,  פרופ' אלון חן,  מכון ויצמן,  מחקר ביו-רפואי,  חדשות,  בריאות הילד,  מרכז "שניידר" לרפואת ילדים
תגובות