קורונה בישראל

שר הבריאות אדלשטיין השיק את האפליקציה "המגן 2.0"

שר הבריאות קרא לציבור להוריד לטלפונים הניידים את הגירסה המתקדמת יותר ליישומון המסייע בחקירות האפידמיולוגיות ומתריע למשתמש על חשיפה אפשרית לחולה קורונה מאומת

מתוך הקמפיין להורדת היישומון "המגן 2". צילום: משרד הבריאות

שר הבריאות יולי אדלשטיין השיק אמש (ב') את היישומון "המגן 2.0" – גירסה חדשה ומורחבת יותר מזו שהיתה עד כה ונועדה, כך הצהיר השר, "להגביר את שיתוף הפעולה עם הציבור למניעת התפשטות מגיפת הקורונה בישראל". השר קרא לציבור: "למען בריאותכם – תורידו את האפליקציה לניידים שלכם". מעשית, היא אמורה לסייע לביצוע החקירות האפידמיולוגיות.

האפליקציה פותחה "כדי לסייע בעצירת שרשרת ההדבקה", מסר משרד הבריאות. היא מתריעה למשתמש על חשיפה אפשרית שלו לחולה קורונה מאומת שבו נתקל ומספקת לו הנחיות ראשוניות כיצד עליו לנהוג.

בגירסה החדשה נוספו כמה יכולות טכנולוגיות מתקדמות לשם איתור ודיוק "נקודות החפיפה" שבין משתמשי האפליקציה לבין חולי קורונה מאומתים (בתנאי שגם מכשירי הסלולר שלהם מצוידים באותו יישומון).

האפליקציה מאפשרת איתור נקודות חפיפה משני סוגים במקביל: איתור גיאוגרפי המבוסס על טכנולוגיית GPS, המתריע על נקודות קירבה מבוססות מיקום לחולי קורונה, וכן איתור מבוסס טכנולוגיית בלוטות' (Bluetooth), המאפשר זיהוי נקודות הקירבה בין מכשירי טלפון סלולריים עליהם מותקנת האפליקציה.

בעזרת היישומון מקווה משרד הבריאות שניתן יהיה לזהות מהר יותר וגם באופן מאובטח את מסלול תנועתו של חולה קורונה מאומת – היכן היה, מתי ואת מי פגש וכל זאת לשם תמיכה בתהליך החקירה האפידמיולוגית שמשרד הבריאות יבצע.

שיתוף המידע, מסר משרד הבריאות, ייעשה בהסכמת החולה בלבד. בשלב הראשון יישלח אליו קישור דרכו יוכל לשתף את המידע, ורק לאחר מכן יבוצע שיתוף המידע בפועל. המידע האישי נשאר חסוי. יפורסמו לציבור רק מקומות השהייה הפומביים של המשתמש, המהווים סכנה להדבקת אחרים.

מומחים בתחום אבטחת המידע ושמירה על הפרטיות היו מעורבים בפיתוח. "משרד הבריאות לא מקבל התראות המופיעות אצל המשתמשים באפליקציה זו - הן מוצגות בפני המשתמש בלבד ובידיו שיקול הדעת מה יעשה במידע הזה".

ניתן להוריד את "המגן 2.0" ללא תשלום ב-app store וב-google play. "ככל שיצטרפו רבים יותר, כך האפליקציה תוכל להתריע יותר וכך נהיה מוגנים יותר", הצהיר השר אדלשטיין. "קיימת חשיבות גדולה להורדה מאסיבית של האפליקציה. כל אזרח שישתמש ביישומון יסייע בשמירה על בריאותו, על בריאות קרוביו ובריאותם של אזרחי ישראל. אפשר לומר שזה צעד קטן לאזרח, אבל צעד גדול למדינה".

להורדת האפליקציה למכשירי אנדרואיד ולאייפון.

נושאים קשורים:  אפליקציה,  חולה מאומת,  קורונה,  אפליקציית המגן 2.0,  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  חקירה אפידימיולוגית
תגובות