חדשות

למרות המחסור בכוח אדם, קשיים במתן רשיון עבודה לאחיות-עולות מצרפת

בעשור האחרון עלו לישראל 106 אחיות מארצות דוברות צרפתית, אך ב-2019 רק שבע. הסיבה: מינהל הסיעוד דורש בדיקה קפדנית של תכניות הלימודים ועל בוגרי סיעוד מחו"ל לעמוד ב-80% מתכנית הלימודים הישראלית

מבחן סימולציה לאחות. אילוסטרציה

קשיי הקליטה של עולי צרפת וארה"ב הגיעו אתמול (ב') לוועדת העלייה והקליטה. בעקבות יוזמת מספר חברי כנסת נדונו תלונות על קשיים ביורוקרטיים כבדים המונעים את קבלתן לעבודה של עשרות אחיות, עולות מצרפת, בעלות הכשרה העומדת בתקנים המחמירים של האיחוד האירופאי.

בדיון שהתקיים אתמול בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת התברר שיש קשיים במתן רשיון עבודה לאחיות שעלו לישראל מצרפת. בדיון נמסר כי בעשור האחרון עלו לארץ 106 אחיות מהארצות דוברות צרפתית, אולם ב-2019 עלו רק שבע. והסיבה לכך: מינהל הסיעוד במשרד הבריאות דורש בדיקה קפדנית ביותר של תכניות הלימודים שלהן בארצות המוצא. על בוגרי סיעוד מחו"ל להוכיח שלמדו לפחות 80% מתכני תכנית הלימודים הישראלית.

כמה חברי כנסת קיבלו בנושא זה תלונות מהאחיות שעלו לארץ, הטוענות כי בנוסף לקשיי הקליטה הרגילים שבהם נתקלים עולים מצרפת וגם מארה"ב, נתקלות האחיות בקשיים ביורוקרטיים המונעים את היקלטותן בעבודה.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן אמר בדיון: "לא יכול להיות שאחות שעבדה שבע שנים בפריז ורוצה לעלות לישראל בגלל אווירה אנטישמית איננה יכולה לעבוד בארץ. אין בעיה שאיכות העבודה שלהן תיבחן מקצועית תוך כדי ובמהלך העסקתן. בישראל קיים מחסור חמור באחיות. תוספת של אחיות לבתי החולים תסייע לקליטה מיטבית שלהן ושל משפחותיהן בארץ אבל גם תקל על העומס הכבד בבתי החולים. עצם ההכרה וההקלה בביורוקרטיה תגרום לעידוד עלייתן של אחיות נוספות ומשפחותיהן לישראל".

ח"כ מיכל קוטלר, שהיתה בין יוזמות הדיון, טענה: "זהו חוסר הגינות המהווה פגיעה בחופש העיסוק. המערכת בארץ לא ערוכה לקליטת האחיות המומחיות כיוון שלא מכירים בהכשרה שלהן בארץ המוצא. הן נדרשות לעבור כאן שוב את כל שלבי הלימודים מההתחלה".

ח"כ יוסף טייב הוסיף: "אחיות רבות כלל לא מנסות לגשת למבחנים בגלל הסחבת הקשה. המבחנים ארוכים, תרגום התעודות הנוטריוני ועלות התהליך מהווים מעמסה כספית על האחיות המעדיפות להימנע מכך מראש".

ח"כ אופיר סופר אמר כי "בכיר במערכת הבריאות הודה בפניו באופן חד משמעי שכל עניין הסחבת הוא אך ורק פוליטיקה. אין פה שום דבר ענייני. זה ממש הזוי שאחיות שעבדו בצרפת חמש שנים ויכולות לעבוד בכל מדינות האיחוד האירופאי ובצפון אמריקה אינן יכולות לעבוד בארץ".

בתגובה לכל הטיעונים הללו אמרה סימה אזולאי, מנהלת המחלקה להסמכה בסיעוד במשרד הבריאות: "יש בעולם מגוון תכניות להכשרת אחות מוסמכת. בצרפת לדוגמה, לא כל האחיות למדו פסיכיאטריה. בישראל האחיות לומדת את כל התחומים כחובה, כדי שיוכלו לעבוד בכל מתאר טיפולי. לכן, יש צורך שאחיות המגיעות מחו"ל יעברו אותה הכשרה. מבחני ההסמכה לאחיות מתקיימים ברוב מדינות המערב. אם אנו מזהים כי 80% מהתכנים נלמדו, איננו מערימים קשיים ונותנים להן לעבוד באופן מיידי".

יו"ר הוועדה, ח"כ ביטן, העיר: "לא יכול להיות שאחיות עם ניסיון של יותר מחמש שנים בבית חולים פריזאי יגיעו לארץ ויישבו בבית. תנו להן לעבוד ותוך כדי כך שישלימו את לימודיהן".

רינה שמעונוב, מרכזת תחום הסיעוד במשרד הבריאות, דיווחה: "כמחצית מהאחיות שעלו מצרפת שנכנסות לבחינה סימולטיבית נכשלות. מי שמכניסה קטטר לבובה ומפוצצת את שלפוחית השתן לא תהיה אחות בישראל. אני לא ישנה בשקט אם אני נותנת רשיון לאחות כזו".

ד"ר שושי גולדברג, ראש מינהל הסיעוד במערכת הבריאות, הוסיפה: "האחים והאחיות בישראל עוסקים בחיי אדם, בדיני נפשות. אנו לא מוכנים להוריד את הסטנדרט הגבוה שהוצב בארץ כדי להתקבל לעבודה זו. אפשרנו לבעלי הניסיון שלא להיבחן בבחינה בכתב אלא רק בעל פה לפני כניסתם לעבודה. לא ניתן להכיר במקצוע אחיות מומחיות בישראל כאשר הוא לא קיים כאן. אנחנו קשובים לצרכים, משנים נהלים תוך כדי תנועה. אין בעיה בהנגשת  חומר הלימוד והשלמת קורסים במידת הצורך. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מדי שנה רק כ-10% מהבקשות לקבלת הכרה בתעודת סיעוד של עולים נדחו".

בסכמו את הדיון אמר יו"ר הוועדה: "יש צורך מהותי לבנות מודל שישרת את האחיות המגיעות לארץ מחו"ל, במיוחד בהתחשב בעובדה, כפי ששמענו מהן, שהן חשופות לאנטישמיות רבה בבתי החולים בצרפת. יש צורך לבנות מודל שלא ייפגע בסטנדרט הקיים במערכת הבריאות".

נושאים קשורים:  עולים חדשים,  אחיות עולות,  חדשות,  רשיון עבודה,  ח"כ דוד ביטן,  משרד הבריאות,  עלייה וקליטה
תגובות