קורונה בישראל

דרישה לתעדף אנשים הסובלים מעודף משקל בבדיקות לאבחון קורונה

נייר עמדה שפרסם האיגוד האירופאי לחקר ההשמנה בהובלת ד"ר דרור דיקר מדגיש: סובלים מהשמנת יתר צריכים להיחשב כקבוצת סיכון לקורונה ולקבל עדיפות בבדיקות אבחון וגם בחיסוני שפעת

השמנת יתר, עודף משקל. אילוסטרציה

השמנת יתר צריכה להיחשב גורם סיכון לתחלואת Covid-19 חמורה יותר ועם סיכוי גבוה יותר לתמותה. כך לפי מחקר שהוביל ד"ר מתיאו רוטולי (Matteo Rottoli) מאוניברסיטת בולוניה. כן נמצא שאנשים שאובחנו עם סוכרת נמצאים בסיכון של פי שניים מהרגיל לתמותה ופי ארבעה לסיכון של סיבוכי קורונה חמורים. ד"ר רוטולי דיווח על כך ל-European Journal of Endocrinology והדגיש שאנשים אלה חייבים להיכלל בקבוצת סיכון גבוה לקורונה.

"יש לתת לסובלים מהשמנת יתר ומעודפי משקל ניכרים עדיפות בבדיקות לאבחון קורונה ובחיסוני שפעת וזאת בעקבות נייר עמדה שפרסם האיגוד האירופאי לחקר ההשמנה", אמר ד"ר דרור דיקר, מנהל מחלקה פנימית ומנהל המרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל בבית החולים השרון, שהוביל את כתיבת המסמך.

ד"ר דרור דיקר. "הסובלים מהשמנה נמצאים בסיכון כדי פי עשרה להנשמה ופי שלושה יותר לתמותה"

ד"ר דיקר: "למרות שהשמנה היא גורם התמותה מספר אחת מקורונה, רשויות הבריאות בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, הפסיקו בתקופה האחרונה כמעט לחלוטין את פעילות היחידות הרפואיות הייעודיות לטיפול בהשמנה. 61% מהצוות הרפואי שעוסק בתחום הזה בארץ גויס למאבק בקורונה".

ד"ר דיקר אמר ליואב אבן מחדשות ערוץ 12 כי על פי מסמך ההנחיות יש לאפשר פעילות זמינה של המרכזים הרפואיים לטיפול בהשמנה ולא לסגור אותם כפי שנעשה בגל הראשון. ההמלצה מתבססת על סקר שגם ישראל השתתפה בו. הוא הוכיח שחלה ירידה חדה בטיפול בסובלים מהשמנה בתקופה הראשונה שבה פרץ הנגיף בארץ.

הסקר הראה כי 96% מהניתוחים לקיצור קיבה בוטלו בתקופת הגל הראשון. 99% מהפגישות האישיות של הסובלים מהשמנה עם רופאים מומחים בוטלו גם הן. 61% מהצוות הרפואי העוסק בתחום ההשמנה הועבר למחלקות המטפלות בחולי קורונה. "חוות הדעת העולמית יוצאת עתה נגד התופעה הזאת ומחדדת את הצורך בהמשך פעילות השירותים הללו כי הסובלים מהשמנה נמצאים בסיכון כדי פי עשרה להנשמה ופי שלושה יותר לתמותה", ציין ד"ר דיקר.

נושאים קשורים:  קורונה,  עודף משקל,  השמנה,  גורם סיכון,  ד"ר דרור דיקר,  חדשות,  מגיפת הקורונה
תגובות
אנונימי/ת
27.07.2020, 08:45

האם מישהו שמע פעם על חברת ביטוח שעושה הנחה בפרמיה לאנשים שנוטלים על עצמם סיכונים מיותרים?

אולי כדאי לנקוט בדרך אחרת שתעודד אותם לרדת במשקל?