מלנומה

אילו גורמים יכולים לנבא היארעות של גרורות ב-CNS בקרב מטופלים עם מלנומה שלב 3?

החוקרים הצליחו להדגים את שיעורי ההיארעות של גרורות ב-CNS בקרב מטופלים שאובחנו במלנומה שלב 3, כמו גם את גורמי הסיכון, מה שיכול לתרום לפיתוח שיטות מעקב עבור מטופלים אלה

מיקרוגרף של תאי מלנומה (אילוסטרציה)

על מנת לגבש שיטות מעקב מתאימות אחר מטופלים עם מלנומה, יש צורך בהבנה של ההיארעות, גורמי הסיכון והתזמון של הופעת גרורות ב-CNSי(Central nervous system).

החוקרים השתמשו במידע קליני מתוך שני מאגרי מידע של מרכזים גדולים לטיפול במלנומה בארה"ב ובאוסטרליה. המידע בו השתמשו נגע ל-1,918 מטופלים עם מלנומה שלב 3 לפי הגרסה השמינית של ה-AJCCי(American Joint Committee on Cancer), שאובחנו בשנים 1998-2014, עם הדמיה שלילית לגרורות ב-CNS תוך 4 חודשים מאבחנת המחלה. החוקרים חישבו את ההיארעות המצטברת של גרורות ב-CNS בנוכחות של הסיכון המתחרה (Competing risk) לתמותה, החל מהאבחנה של מחלה בשלב 3 ובנקודות זמן שנקבעו שנה, שנתיים וחמש שנים לאחר האבחנה.

תוצאות המחקר הראו כי לאחר תקופת מעקב עם חציון של 70.2 חודשים, אצל 711 מטופלים (37.1%) הופיעה חזרת מחלה מרוחקת. בנוסף, נמצא כי רק בקרב 3.9% מהמטופלים החזרה הראשונית התבטאה ב-CNS, בקרב 1.8% מהמטופלים החזרה הופיעה ב-CNS ומחוץ לגולגולת (EC –יextra-cranial) ובקרב 31.4% מהמטופלים החזרה הייתה רק EC. בסופו של דבר, 16.7% מהמטופלים אובחנו עם גרורות ב-CNS במהלך תקופת המעקב.

החוקרים מצאו כי ההיארעות המצטברת של גרורות ב-CNS הייתה 3.6% (רווח בר סמך 95%: 2.9-4.6%) לאחר שנה, 9.6% (רווח בר סמך 95%: 8.3-11.0%) לאחר שנתיים ו-15.8% (רווח בר סמך 95%: 14.1-17.6%) לאחר 5 שנים.

תוצאות המחקר חשפו גם כי הסיכון לגרורות ב-CNS היה מושפע באופן מובהק מהמין, הגיל, שלב המחלה לפי AJCC, מיקום הגידול הראשוני וקצב המיטוזות בגידול הראשוני באנליזה רב משתנית ומותנית. כמו כן, קצב מיטוזות גבוהה בגידול הראשוני נמצא קשור באופן מובהק לסיכון מוגבר לגרורות ב-CNS בזמן אבחנת המחלה ובכל נקודות הזמן שנבחנו.

החוקרים הסיקו כי שיעורי ההיארעות של גרורות ב-CNS היו דומים בשתי קבוצות גדולות, מרוחקות גיאוגרפית של מטופלים שאובחנו במלנומה שלב 3. תוצאות המחקר מדגישות את החשיבות של קצב המיטוזות בגידול הראשוני. בנוסף, החוקרים הצליחו לספק מסגרת לפיתוח שיטות מעקב מבוססות ראיות ולהערכת ההשפעה של טיפולים אדג'ובנטיים עכשוויים על הסיכון להתפתחות של גרורות ב-CNS.

מקור: 

Haydu, L.E. et al. (2020) Journal of Clinical Oncology 38,13.

נושאים קשורים:  מלנומה,  גרורות במערכת העצבים,  CNS,  מחקרים
תגובות