קורונה עולמי

האפידמיולוג הראשי של שוודיה: "נתנו את מירב ההגנה בלי לפגוע בשגרת החיים"

על אף מספר גבוה של מתים, אומר האפידמיולוג ד"ר אנדרס טנגל שניהל את המאבק במגיפה בארצו: "השוודים דווקא מרוצים, נקטנו צעדים שאפשר לחיות לצידם זמן רב"

המדיניות בשוודיה התוותה שגרת קורונה לאורך זמן תוך פגיעה מינימלית בשגרת החיים. צילום: שאטרסטוק

האפידמיולוג הראשי של שוודיה, ד"ר אנדרס טנגל, השתתף אתמול (ג') בוועידת Future Med והסביר את הקו המנחה שבו נקט בהתמודדות עם נגיף הקורונה. את הוועידה, שהתנהלה ב"זום", ארגן פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשות בשירותי בריאות כללית.

ערוץ 12, שהביא את עיקרי השיחה המקוונת עימו, דיווח: "שוודיה נחשבת למדינה חריגה בדרך שבה היא מתמודדת עם מגיפת הקורונה וזוכה על כך לביקורת רבה, בעיקר בשל מספר המתים הגבוה". ד"ר טנגל, שניהל את המשבר בשוודיה, טען כי "שוודיה נערכה מלכתחילה לתקופה ארוכה של התמודדות עם הנגיף. לטענתו, המדיניות נועדה לתת לאזרחים את מרב ההגנה, תוך פגיעה קטנה ככל שניתן בזכויות האזרח ובאורח החיים, ואמנם למרות הביקורת, השוודים דווקא מרוצים".

עוד אמר ד"ר טגנל: "המתים הם כל מי שאובחן כחיובי לקורונה ומת בתוך 30 יום מהאבחון וזו ספירה מרחיבה מאוד. למרות מספר המתים הרב, יש מי שרואה במדיניות השוודית דווקא מודל מועדף. היא מנחה את האזרחים לשגרת קורונה לאורך זמן תוך פגיעה מינימלית בשגרת החיים ובזכויות האדם. הוטלו מעט הגבלות מחייבות אבל הרבה המלצות.

"דבר אחד שהיה חשוב מהרגע הראשון הוא יכולת העמידה לאורך זמן", אמר ד"ר טגנל, "לנקוט צעדים שאנשים יהיו מסוגלים לחיות לצידם לאורך זמן רב".

עוד סיפר ד"ר טגנל שהוא דווקא "מרוצה במיוחד מכך שבשודיה החליטו מאז תחילת מגיפת הקורונה שלא לסגור את בתי הספר ואפשרו להמשיך בשגרה. הלימודים בשוודיה התנהלו כרגיל, עד לכיתה י'. הכיתות הגבוהות והאוניברסיטאות למדו מרחוק. כמו כן ציין ש"מגמות התחלואה בקרב ילדים, מורים והורים בשוודיה לא היו גבוהות יותר מאשר בפינלנד הסמוכה, שהיתה בסגר מלא."

עם זאת אסרה המדיניות על הילדים ועל הוריהם לבקר את הסבים והסבתות בבתי האבות. "ניסינו בדרכים שונות להקל עליהם. באחרונה קבענו כי מי שיש לו נוגדנים או מי שחלה בעבר בקורונה והחלים יוכל לפגוש את המבוגרים".

למרות שעל פי הנתונים המספריים ההגנה על הקשישים והמבוגרים בשוודיה נראית ככישלון – דיווח ערד ניר על השיחה עם ד"ר טגנל – דעת הקהל מביעה אמון. יותר מ-80% אמרו שהתאימו את חייהם לדרישות הקורונה. "חסינות עדר מעולם לא היתה חלק מהמדיניות של שוודיה", הדגיש ד"ר טגנל. "המטרה העיקרית היתה לאורך כל הדרך לצמצם את ההדבקה ככל שניתן, באמצעים סבירים".

כשנשאל ד"ר טגנל בשיחת ה"זום" על איזה צעד מבין אלה שהחליט עליהם במהלך המגיפה הוא מצטער יותר מכל, ענה במפתיע: "על כך שסגרנו את הגבולות בהיקף כזה. ניסיון העבר ממגיפות עולמיות מלמד בבירור שזה צעד לא יעיל".

כיום שוודיה, שהיא מהמדינות האחרונות ש"סגרו את השמיים" לטיסות, וישראל, שהיא בין הראשונות מסומנות כ"מדינות אדומות", הגם שבשוודיה מספר הנדבקים החדשים ירד ובישראל שיעור התמותה, כיום, מהנמוכים בעולם.

נושאים קשורים:  שוודיה,  מגיפת הקורונה,  פרופ' רן בליצר,  ד"ר אנדרס טנגל,  סגר,  חדשות,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
24.07.2020, 14:59

יש לו מזל שהוא האפידמיולוג של שבדיה. במדינה קצת יותר חמה, אחרי למעלה מ- 5000 מתים, הוא היה יורד למחתרת, ולא מתפאר ב״הישג״.

26.07.2020, 13:34

אני רואה שאתה עדיין בקטע של הטמפרטורה. בכל מקרה, חכה עוד כמה חודשים, ותראה שהמודל השבדי עובד מצויין, ופרט לכשל נקודתי של מכה בבתי האבות, התוצאות שם טובות מהמדינות שהטילו סגרים דרקוניים. אגב, חציון תוחלת החיים של אדם הניכנס לבית אבות כזה הוא 9 חודשים. נראה לי שבמונחי years life lost, הם יצאו די טוב.