קורונה בישראל

מונתה ועדה מייעצת למיגור נגיף הקורונה בחברה הערבית - תתכנס לראשונה מחר

ד"ר מוחמד ח'טיב, חבר הוועדה טוען: "הצלחת האוכלוסיה הערבית בהתמודדות עם מגיפת הקורונה פגעה בתמריץ המיידי לשיפור תשתיות הבריאות שלה - התכנית לבריאות החברה הערבית נעלמה מהאג'נדה של ההנהגה"

ניידת מד"א לבדיקות קורונה באוכלוסיה הערבית בירושלים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי מינה ועדה מייעצת מיוחדת לנושא מיגור נגיף הקורונה בחברה הערבית וזו תתכנס לראשונה מחר (ד').

בכתב המינוי ציין פרופ' לוי שעל הוועדה לייעץ ולהציע לו פתרונות בהתאם לנתונים ולמפת התפשטות מגיפת הקורונה בחברה הערבית בישראל ולהכין ניירות עמדה ותכנית פעולה לעבודה אל מול האוכלוסיה הערבית בתחומים הבאים: הסברה, קטיעת שרשרת ההדבקה, צרכים ייחודיים של החברה הערבית בכל הנוגע למגיפת הקורונה ונושאים נוספים, ככל שיעלו.

כמו כן הוטל על הוועדה לקבוע ולפרט יישום תכנית התערבות בתיאום עם כלל הגורמים בחברה הערבית ובהתאם להנחיות ולמדיניות משרד הבריאות.

החברה הערבית משלמת מחיר לא קל דווקא כאשר הציגה התמודדות די מוצלחת עם הקורונה, אבל תכנית הממשלתית לבריאות הוצאה מהתכנון התקציבי - כך טוענים רופאים ואישים אחרים מהאוכלוסיה הערבית העוסקים בנושאי הבריאות.

"למרות שנעשתה עבודה לבניית תכנית מערכתית לבריאות החברה הערבית ואף הושגו עבורה סיכומים תקציביים רב שנתיים, התכנית לא נמצאת על הפרק של משרד הבריאות לתקציב הקרוב", טוען חבר הוועדה, ד"ר מוחמד ח'טיב, מנהל המרכז למחקר חברתי באגודת הגליל ומרכז ועדת הבריאות הארצית בחברה הערבית. "אחת הסיבות לכך", הוסיף, "היא הצלחת החברה הערבית להתמודד עם הקורונה באופן שמוריד את התמריץ המיידי לשפר את תשתיות הבריאות בחברה הערבית.

"התכנית המערכתית לבריאות בחברה הערבית היא תוצר של ועדה בין משרדית, שבחנה לעומק במשך שנתיים יחד עם טובי המומחים את הפערים הבריאותיים בחברה הערבית ואת הדרכים לצמצם אותם. גם למשרד האוצר היתה נציגות בוועדה והושגו הסכמות לתקצוב התוכנית, אבל לא תמצאו את התכנית הזאת בתקציב המדינה הקרוב", טוען ד"ר ח'טיב. "התכנית לבריאות בחברה הערבית נעלמת מהאג'נדה של ההנהגה. אמנם הצלחנו בנושא הקורונה, אבל אנחנו נשארים עם הבעיות שלנו ונמשיך להיות בפיגור בתחומי בריאות אחרים שהם לא פחות חשובים".

נושאים קשורים:  מגזר ערבי,  אוכלוסיה ערבית,  ד"ר מוחמד ח'טיב,  חדשות,  קורונה,  בריאות האוכלוסייה הערבית
תגובות