קורונה עולמי

750 מיליארד אירו - סיוע חסר תקדים לשיקום מדינות האיחוד האירופאי

מנהיגי מדינות האיחוד האירופאי חתמו על הסכם היסטורי שמטרתו לאושש את הכלכלות הקורסות בעקבות מגיפת הקורונה - 390 מיליארד אירו יוקצו למדינות שנפגעו קשות, ביניהן איטליה וספרד

סיוע כספי למדינות האיחוד האירופאי. אילוסטרציה

אחרי חמישה ימים מורטי עצבים ו-90 שעות של ישיבות מרתוניות הצליחו אמש (ב') 27 מנהיגי מדינות האיחוד האירופאי להגיע בבריסל להסכם היסטורי שאמור לאושש את הכלכלות הקורסות בעקבות מגיפת הקורונה.

על פי הסיכום, חבילה בת 750 מיליארד אירו – 857 מיליארד דולר – תוקצה לתכנית השיקום ועידוד ההתאוששות הכלכלית של מדינות האיחוד שהוכו קשה במגיפה. הסכום חסר התקדים הזה כולל מענקים שלא יוחזרו לקופת האיחוד. ה-EU כגוף, ימכור אג"ח, במקום שכל מדינה תעשה זאת בנפרד. 390 מיליארד אירו יוקצו כמענקים למדינות שנפגעו באופן הקשה ביותר, ביניהן איטליה וספרד. חבילת הסיוע גובשה במקביל לתקציב השבע-שנתי של האיחוד, שיהיה כ-1.1 טריליון אירו.

ארבע "המדינות החסכניות", כפי שהן מכנות עצמן - שבדיה, דנמרק, אוסטריה והולנד, יחד עם פינלנד - התנגדו לכך שכחצי טריליון אירו יוצעו כמענקים למדינות שנפגעו באופן הקשה ביותר. את הגוש הזה הנהיג ראש ממשלת הולנד מארק רוטה, שהציב בתחילת הדיונים רף עליון של 375 מיליארד אירו, בנוסף לקביעת תנאים שיאפשרו חסימת בקשות להלוואה. ספרד ואיטליה התעקשו שהסכום לא יהיו נמוך מ-400 מיליארד אירו. נשיא צרפת עמנואל מקרון זעם על "ארבע החסכניות" והגדירן כ"מסכנות הפרויקט האירופאי". הסכום שנקבע הוא אפוא בגדר פשרה. הנציבות האירופאית תהיה אחראית על חלוקת המענקים.

מקרון אמר לאחר שהושגה הסכמה "זה יום היסטורי לאירופה" ושר החוץ שלו ברונו לה מר הכריז: "תכנית החילוץ מסמלת את לידתה של אירופה החדשה. ההסכם יוביל לסולידריות רבה יותר בקרב מדינות האיחוד האירופאי, עם מדיניות ידידותית יותר לסביבה ויחסים חזקים יותר בין גרמניה לצרפת".

בתוך כך מתפרסמים הבוקר (ג', 10:00) הנתונים העדכניים להיום על תחלואת הקורונה בעולם. מניין החולים מתחילת המגיפה עומד עתה על  14,867,479, מניין המתים - 613,549. עד כה החלימו כבר 8,924,184 ובמצב פעיל עכשווי מצויים עתה 5,329,746.

במדינות רבות מאוד הפער בין מספר החולים שעודם במצב פעיל עכשווי לבין אלה שכבר החלימו ושוחררו מאשפוז נוטה באופן ברור למניין המחלימים.

בארה"ב עדיין מניין החולים במצב פעיל עכשווי עומד על מעל 1.967 מיליון בני אדם לעומת 1.850 מיליון שהחלימו. אבל בברזיל דווקא כבר החלימו מעל 1.4 מיליון מחולי הקורונה עד כה בעוד שעדיין חולים, לפחות לפי הדיווח הרשמי, 632 אלף.

גם בהודו מניין המחלימים עולה על מניין החולים במצב פעיל עכשווי ביחס של 724 אלף לעומת 403 אלף. כך גם ברוסיה – 562 אלף לעומת 208 אלף, בהנחה שהדיווחים אמיתיים. גם בדרום אפריקה יש כבר יותר מחלימים 194,865 מחולים במצב פעיל עכשווי - 173,590.

נושאים קשורים:  קורונה,  מגיפת הקורונה,  האיחוד האירופי,  חדשות
תגובות