קורונה בישראל

הסתדרות האחיות הודיעה על סיום השביתה - הגיעה להסכמות עם האוצר

עבודת האחים והאחיות מתחדשת הבוקר כסדרה לאחר שמשרד האוצר אישר תוספת 2,000 תקנים זמניים ל-30 יום | בנוסף יוקם צוות משותף לבחינת תוספת תקנים קבועה והסדרת תשלום לאחיות בתקופת הבידוד

שביתת האחיות. צילום: פלאש 90

לאחר יום אחד של שביתת מחאה הודיעה אמש (ב') הסתדרות האחים והאחיות על סיומה בעקבות הבנות שאליהן הגיעה עם האוצר.

בהודעה שנמסרה ממשרד הבריאות במשותף עם משרד האוצר נאמר כי עבודת האחים והאחיות מתחדשת הבוקר כסדרה לאחר שהושגו ההבנות הבאות: הוספת 2,000 תקני אחיות זמניים ל-30 יום - 1,600 למערך האשפוז ו-400 למערך הקהילה ובריאות הציבור, והקמת צוות משותף לבחינת תוספת קבועה של תקנים למערך האשפוז בתוך 30 יום.

כן סוכם להסדיר סוגיות נוספות ובהן תוספת שכר דירה לאחיות המתגוררות בפריפריה, תמריץ כלכלי לחיזוק מערך בריאות הציבור בדרום הארץ, הארכת הסכמי משמרות מיוחדות בתקופת משבר הקורונה והסדרת תשלום לאחיות בתקופת הבידוד.

בישראל עובדות כיום כ-45 אלף אחיות. ארגונן מנהל מאבק עם האוצר בשנה האחרונה בדרישה להגדלת התקנים. לטענת האחיות, יש כיום קושי רב עקב מחסור בכוח אדם המורגש עוד יותר בימי העומס של משבר הקורונה. שיעור האחיות באוכלוסיה בארץ הוא 5 ל-1,000 בעוד הממוצע במדינות ה-OECD הוא 9.3 ל-1,000.

בחודש מארס אישר האוצר תוספת של 600 תקנים זמניים עד סוף 2021. בפגישות שהתקיימו עם נציגי האוצר הוצעה לאחיות תוספת של 1,000 תקנים זמניים נוספים עד סוף 2021. אלא שהסתדרות האחיות לא מסתפקת בתקנים הזמניים ודורשת תוספת תקנים קבועה. האוצר טוען שלא ניתן להתחייב על תוספת של תקנים קבועים כל עוד לא אושר תקציב המדינה.

בהודעה שפורסמה אמש נמסר: "שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר הסתדרות האחים והאחיות אילנה כהן סיכמו על מתווה להתמודדות מיידית עם המחסור הקשה באחים והאחיות". בתום פגישה שקיים שר האוצר עם אילנה כהן, סוכם שהאחיות ישובו לעבודתן הסדירה. במסגרת הסיכום ייקלטו באופן מיידי 2,000 תקני אחיות מעבר לתקנים הקיימים, מהן 1,600 למערך האשפוז ו-400 למערך הקהילה ובריאות הציבור, לצורך ההתמודדות עם העומסים שבהם מצויה מערכת הבריאות.

"סוכם כי יוקם באופן מיידי צוות משותף שיגיש המלצותיו לתוספת תקינה קבועה למערך האשפוז בתוך 30 יום, לקראת דיוני התקציב. שר האוצר הנחה כי יש לתעדף נושא זה בדיוני התקציב למערכת הבריאות והוא התחייב לפעול להוסיף תקני אחיות באופן קבוע.

בנוסף סוכם שיוסדרו סוגיות נוספות, ובכללן: תוספת שכ"ד לאחיות בפריפריה, מתן תמריץ כלכלי לחיזוק מערך בריאות הציבור בדרום, הארכת הסכמי המשמרות המיוחדות בתקופת הקורונה והסדרת התשלום לאחיות בתקופת הבידוד".

שר האוצר אמר לאחר הפגישה עם יו"ר הסתדרות האחים והאחיות: "מדינת ישראל חייבת חוב גדול לציבור האחיות הניצבות בחזית המאבק על בריאות הציבור. מסירותן בכל ימות השנה ובעידן הקורונה בפרט ראויים למלוא הכבוד וההערכה. אני מברך על שובן לעבודה ומתחייב לסייע להן ככל שיידרש כדי לאפשר להן למלא את תפקידן בדרך הנאותה ביותר."

אילנה כהן ביקשה להודות באופן אישי לשרי האוצר, הבריאות ומנכ"לי משרדיהם ולכלל ציבור האחים והאחיות במדינת ישראל שפעלו למען בריאותם של אזרחי ישראל. ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות, בירך על ההסכם.

לפי הסתדרות האחיות, המחסור בכוח אדם החמיר בתקופת משבר הקורונה. "בנוסף על המחסור הקשה במאות תקנים של אחים ואחיות, אנו מתמודדים עם כאלף אחים ואחיות שנמצאים בבידוד ועם 40 מחלקות קורונה חדשות שאוישו על ידי אחים ואחיות שנלקחו מהמחלקות הקיימות", אמרה כהן.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע אתמול תמיכה בדרישת האחיות: "המחסור בכוח האדם איננו רק בגלל נגיף הקורונה. זו בעיה מתמשכת במערכת הבריאות והבעיה רק התעצמה".

נושאים קשורים:  שביתת האחיות,  משרד האוצר,  אילנה כהן,  תוספת תקנים,  הסתדרות האחים והאחיות,  חדשות,  קורונה
תגובות