מחקרים - נגיף הקורונה

מועדים להנשמה: כלי לחיזוי מחלת קורונה קשה על פי תסמינים מוקדמים

מחקר חדש שבוצע בלונדון אפיין את חולי הקורונה שיזדקקו לאשפוז ולתמיכה נשימתית על סמך סימפטומים מוקדמים

יחידה למיון חשודים כחולי קורונה. צילום: שאטרסטוק

סקר שביצע צוות מ"קינג'ס קולג'" בלונדון הצביע על קבוצות של חולי קורונה שעלולים להזדקק לאשפוז ולתמיכה נשימתית בסבירות גבוהה וזאת בהסתמך על הסימפטומים שחוו.

ממצאי הדו"ח מבוססים על מאגר נתונים של כ-1,600 חולים בבריטניה ובארה"ב ועל ניתוח התסמינים שפיתחו. החולים חולקו לשש קבוצות. להערכת הצוות, החולים המשתייכים לשלוש מהקבוצות האחרונות יזדקקו לאשפוז או לתמיכה נשימתית.

לפי דו"ח זה מרבית החולים הקשים הזקוקים בסופו של דבר לתמיכה נשימתית מגיעים לבית החולים כ-13 יום בממוצע מאז החלו להופיע אצלם התסמינים.

"במידה שנוכל לסמן את החולים עם התסמינים בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר לאשפוז, נוכל להציל את חייהם של רבים אם נוכל לחזות מי האנשים הללו, יהיה לנו זמן להעניק להם תמיכה, לפקח על רמת החמצן והסוכר בדם ולהבטיח את תקינותם", הסבירה מחברת דו"ח המחקר, ד"ר קלייר סטיבס. "חלק מהטיפולים נוכל לתת בבית וכך למנוע אשפוז בבתי החולים".

שיעול מתמשך, חום ואובדן חוש הריח מוכרים כשלושת התסמינים העיקריים של המחלה, אולם לטענת המדענים הבריטים, מהנתונים שאספו הוברר שקיים מגוון רחב של תסמינים הנגרמים בעקבות הקורונה: כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות, שלשול, בלבול, אובדן תיאבון וקוצר נשימה.

צוות המחקר השתמש בבינה מלאכותית כדי לבדוק אם תסמינים מסוימים נוטים להופיע בו זמנית והאם הדבר השפיע על התקדמות המחלה. במסגרת המחקר נאספו הנתונים מכ-1,600 חולי קורונה בבריטניה ובארה"ב בין מארס לאפריל.

ניתוח הממצאים הביא לגיבוש שישה אשכולות (צבירים) מייצגים של חולים, המורכבים מתסמינים מסוימים:

  1. תסמיני שפעת ללא חום: כאב ראש, אובדן ריח, כאבי שרירים, שיעול, כאב גרון, כאבים בחזה.
  2. תסמיני שפעת עם חום: כאב ראש, אובדן ריח, שיעול, כאב גרון, צרידות, אובדן תיאבון.
  3. תסמינים במערכת העיכול: כאב ראש, אובדן ריח, אובדן תיאבון, שלשול, כאב גרון, כאבים בחזה, ללא שיעול.
  4. תסמיני עייפות דרגה 1: כאב ראש, אובדן ריח, שיעול, חום, צרידות, כאבים בחזה, עייפות.
  5. תסמיני בלבול דרגה 2: כאב ראש, אובדן ריח, אובדן תיאבון, שיעול, חום, צרידות, כאב גרון, כאבי חזה, עייפות, בלבול, כאבי שרירים.
  6. דרגה 3: השלב החמור ביותר הם תסמינים קשים של ריאה וגסטרו: כאב ראש, אובדן ריח, אובדן תיאבון, שיעול, חום, צרידות, כאב גרון, כאבי חזה, עייפות, בלבול, כאבי שרירים, קוצר נשימה, שלשול, כאבי בטן.

החולים השייכים לשלוש הקבוצות האחרונות הם לרוב מבוגרים יותר, סובלים מעודף משקל ולרוב בעלי מחלות רקע כמו סוכרת או מחלות ריאה. הצוות פיתח מודל שמטרתו לחזות לאיזה אשכול יגיע כל חולה והסיכון שיזדקק לאשפוז ולתמיכה נשימתית במטרה ליצור כלי חיזוי שיספק אזהרה מוקדמת לגבי מי מהחולים יזדקק לטיפול צמוד יותר, וכל זאת על סמך הסימפטומים המוקדמים.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  הנשמה,  סימפטוים,  קורונה,  חדשות,  מחקרים
תגובות
27.09.2020, 10:34

זוית מעניית לאיתור ע\"י בדיקת חוזק שרירי הנשימה
Respiratory Muscle Performance Screening for Infectious Disease Management Following COVID-19: A Highly Pressurized Situation
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7182755/