חדשות

משרד הבריאות נגד "פיליפ מוריס": יצרנית סיגריות האייקוס מטעה את הציבור

מאמצי השיווק של "פיליפ מוריס" הובילו לביקורת מצד משרד הבריאות: "החברה יוצרת מצג מטעה לפיו בשימוש במוצריה יש משום הטבה בריאותית למעשנים"

סיגריית אייקוס. צילום: שאטרסטוק

משרד הבריאות הפיץ הבוקר (ה') הודעה מיוחדת לתקשורת מטעם  הוועדה המייעצת למניעת הטעיית הציבור במשרד הבריאות, וזאת בעקבות פניות שתקבלו בימים האחרונים על כך שחברת הסיגריות פיליפ מוריס הפיצה הודעה לעיתונות במסגרת מאמצי השיווק שלה בישראל לקידום מכירת "אייקוס" .

בהודעת התגובה של משרד הבריאות נאמר: "מוצר האייקוס של חברת פיליפ מוריס, המשווק בישראל, כמו גם סיגריות אידוי וחימום טבק אחרות, הם מוצרי טבק ממכרים ומזיקים לבריאות ואין רמה בטוחה של שימוש במוצרים אלה. כל  חשיפה למוצרי טבק ולמסרטנים הנפלטים בשימוש בהם עלולה לפגוע בבריאות.

משרד הבריאות מציין כי אופן השיווק והפרסום של מוצרי עישון אלה כפוף להוראות החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק תשמ"ג-1983 והוראות צו הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק-1983, הוראות צו הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק (שינויי נוסחי אזהרה), תשס"ג-2002, צו הגנת הצרכן (סימון טובין), תשמ"ג-1983 וכן האיסור הכללי לפי חוק הגנת הצרכן בנוגע להטעיה בפרסום.

"מנוסח ההודעה לעיתונות שהופצה על ידי 'פיליפ מוריס' ביחס ואופן הצגת החלטת מינהל המזון והתרופות של ארה"ב, FDA, ביחס למוצרי ה'אייקוס' עולה כי 'פיליפ מוריס' יוצרת מצג מטעה לפיו בשימוש במוצריה – סיגריית האייקוס - יש משום הטבה בריאותית כביכול למעשנים וללא מעשנים הנמצאים בסביבתם. בנוסף, יש אי דיוקים והטעיה העולה באופן הצגת הודעת מינהל התרופות והמזון ומשמעותה", צוין בהודעת משרד הבריאות. "החלטת מינהל המזון והתרופות האמריקאי אינה משנה את המצב הרגולטורי במדינת ישראל בייחס למוצרי סיגריית האייקוס".

עוד נכתב כי הודעת ה-FDA אוסרת על חברת פיליפ מוריס לטעון או לרמוז או להטעות בקשר לכל היבט אחר של המוצר שלא אושר במפורש בבקשה ל-FDA. למשל, לטעון לגבי צמצום הסיכון בחשיפה לעישון כפוי. חברת פיליפ מוריס אף נדרשה להמשיך לחקור ולדווח באופן רציף למינהל על כל מידע בהקשר למוצר.

משרד הבריאות הדגיש כי בדומה להמלצות ארגוני הבריאות המובילים בעולם ולחקיקה המקובלת בעולם, גם בישראל החקיקה ביחס למוצרי טבק ועישון חלה על כל המוצרים באופן דומה ולא עושה הבחנה מבחינת מגוון וכמות המסרטנים הנפלטים בשימוש בהם – "אין רמת חשיפה לחומרים מסרטנים שהיא בטוחה".

עוד צוין כי מבחינת דרישות החוק יש לסמן את כל המוצרים באזהרות הבריאות המתאימות; עיצוב האריזות והחפיסות יהיה בעיצוב אחיד ללא סימני לוגו ומיתוג; אסור לעשות בהם שימוש במקומות ציבוריים; אין לפרסם או לעודד את השימוש בהם, אסור למכור לקטינים.

נושאים קשורים:  "אייקוס",  חברת "פיליפ מוריס",  עישון,  משרד הבריאות,  חדשות,  מוצרי טבק
תגובות
17.07.2020, 22:11

נו-לאסור את השיווק והשימוש בו