חדשות

עלייה בשיעור מחלות המין בישראל מתחילת 2020

נתוני משרד הבריאות מעידים על מספר שיא של מקרי כלמידיה וזיבה בישראל - שימוש היתר באנטיביוטיקה הפך את החיידקים לעמידים

הדמיה של גונוריאה, הגורם לזיבה, השכיחה ביותר במחלות המין. צילום: אילוסטרציה

על פי נתוני משרד הבריאות, מתחילת שנת 2020 חלה עלייה משמעותית בשיעורי ההידבקות במחלות מין - יותר מאשר בשנים קודמות. העלייה נגרמה עקב עמידויות לאנטיביוטיקה שפיתחו חיידקי הזיבה והכלמידיה. כך דווח אתמול (ד') ב-ynet.

על פי הדיווח מינואר ועד יוני 2020 נרשמו 860 מקרי כלמידיה ו-314 מקרי זיבה – בשתי מחלות אלו מדובר בשיא. ב-2019 מספר הנדבקים בכלמידיה היה 664 בני אדם ונדבקי זיבה - 254. ב-2018 שיעורים אלה היו נמוכים יותר.

"נוכח הסגר הממושך והחשש מהדבקה בנגיף הקורונה, ניתן היה להניח כי תירשם ירידה בשיעור התחלואה במחלות מין בישראל, אך מספרים אלה מצביעים אחרת", כתב על כך ד"ר איתי גל. עלייה זו מדאיגה גם מומחי בריאות ברחבי העולם, שכן שימוש היתר באנטיביוטיקה הפך את החיידקים לעמידים יותר. לפני כמה חודשים הזהיר WHO כי חיידקי הזיבה, גונוריאה, נעשו עמידים בכל העולם: בכל פעם שמיוצרת אנטיביוטיקה חדשה נגדו, הוא מצליח להתגבר עליה".

ד"ר ביביאנה חזן, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק בעפולה ציינה בדיווח כי הסיבה הראשית לעלייה בשיעור ההידבקות היא יחסי מין מזדמנים. כששואלים מטופלים מדוע לא התמגנו, הם אומרים כי הם משוכנעים שהסכנה היחידה ביחסי מין לא מוגנים היא הדבקה באיידס, אבל כיום כבר לא מתים מנגיף ה-HIV. חלקם נוטלPrEP  המונעת הדבקה ב-HIV, אז הם מרשים לעצמם לקיים יחסי מין לא מוגנים".

חיידק הגונוריאה גורם לשכיחה ביותר במחלות המין, זיבה.  כ-60 מיליון גברים ונשים בעולם נדבקים מדי שנה בחיידק זה. בארה"ב לבדה שיעור ההדבקה הוא שלושה מיליון איש בשנה.

נושאים קשורים:  מחלות מין,  חדשות,  כלמדיה,  זיבה,  איידס,  ד"ר ביביאנה חזן,  ד"ר איתי גל,  עמידות לאנטיביוטיקה,  יחסי מין
תגובות