קורונה בישראל

משרד הבריאות ימליץ להטיל סגר מוחלט על כמה ערים ויישובים

מרכז המידע והידע של אמ"ן צופה עשרות חולי קורונה קשים ביום בתקופה הקרובה וגם עלייה במספר המתים היומי | גורמי רפואה מגדירים את העלייה בתחלואה לצד הפיזור הגיאוגרפי כ"סימן מובהק לאובדן שליטה"

סגר בישראל. צילום ארכיון, אפריל 2020. צילום: מרים אליסטר פלאש 90

נוכח העלייה בתחלואה בימים האחרונים ממליץ משרד הבריאות להטיל סגר מוחלט על ישובים וערים בכל הארץ. הערים המועמדות לסגר הן: שכונות שלמות בירושלים, דימונה, קריית גת, אשדוד, בת ים, בני ברק, טבריה, לוד, אור יהודה, ביתר עלית ורמלה. בערים אלו נראו ריכוז גבוה של חולים ונדבקים בנגיף.

במקביל, מרכז המידע והידע של אמ"ן פרסם אתמול (ג') דו"ח לפיו הוא צופה עשרות חולי קורונה קשים ביום בתקופה הקרובה וגם עלייה במספר המתים היומי. "ללא נקיטת פעולות להאטת קצב התפשטות התחלואה ועל בסיס ההנחות המחקריות, בתוך כשבועיים מספר החולים החדשים היומי יגיע לטווח של 1,000, מספר החולים החדשים היומי במצב קשה יעלה לעשרות ומספר המתים יעלה בהתאם", נכתב בדו"ח. גם המספר המצטבר של החולים המאושפזים ואלה שבמצב קשה ילך ויגדל.

בכירי משרד הבריאות – השר והדרג המקצועי שלו – מתחו ביקורת על כך שבדיון בקבינט הקורונה, מרבית דרישות משרד הבריאות נדחו על ידי השרים ש"הפגינו ניסיון למצוא חן בעיני הציבור". בשלב זה לא פרסם משרד הבריאות מהם הקריטריונים המדויקים שלו להטלת הסגרים החדשים. המהלך דורש את אישור ועדת השרים לאזורים מוגבלים, בראשה עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בדו"ח מרכז המחקר למאבק בקורונה צוינו גם המועצה המקומית ערערה שבנגב וגם בתל אביב, גבעתיים, כפר קאסם, הוד השרון ובית שמש, יש עדיין מאות חולים פעילים. אנשי המקצוע במשרד הבריאות ציינו שהעלייה במספר הנדבקים בשבועיים האחרונים מלווה גם בעלייה בשיעור הבדיקות החיוביות ל-4% מכלל הנבדקים מדי יום. גל התחלואה הנוכחי מתאפיין בחולים צעירים יותר לעומת הגל הקודם, בפרט בטווח הגילים 29-20, לכן טרם הורגשה עלייה ניכרת במספר החולים הקשים. החשש הוא ש"תורגש בקרוב זליגת התחלואה לאוכלוסיה המבוגרת ולקבוצות סיכון נוספות".

גורמי רפואה מגדירים את העלייה המתמשכת הזאת לצד הפיזור הגיאוגרפי הרחב כ"סימן מובהק לאובדן שליטה".

עמוס הראל ב"הארץ" כתב, בין השאר: "ישראל סובלת מהיעדר מנהיגות מוחלט, חוסר כיוון ואפילו חוסר אכפתיות מצד ההנהגה ועלולה להידרדר למצב של שוודיה". הביקורת מופנית כלפי ראש הממשלה, "המסרב לחלק סמכויות בטיפול בקורונה. גופי הביטחון ניצלו את הירידה הזמנית שחלה בתחלואה במאי כדי להפחית במעורבותם. בהיעדר גוף מרכזי שמנהל את הטיפול בנגיף, ישראל עלולה להגיע למספר גבוה של מתים".

הראל מציין כי צוות המומחים שייעץ למל"ל, בראשות פרופ' אלי וקסמן, התריע עוד בתחילת מאי על הצורך הדחוף בתגבור מנגנון המחקר האפידמיולוגי ושדרוג מערכות המידע על הנגיף, אך משרד הבריאות הערים קשיים והממשלה לא התעניינה.

עוד כותב הראל: "מספרי החולים המזוהים תופח והמשמעות איננה לגמרי ברורה ומיידית, משום שהנגיף מתפשט באופן מעט שונה מאשר במארס. רוב הנדבקים צעירים יחסית וחלקם הגדול א-סימפטומטיים. שיעור החולים הקשים כ-2%, לעומת כ-3% באביב. מספר המונשמים כמעט שלא עולה משום שבתי החולים שינו את פרוטוקול הטיפול וכעת בוחרים בהנשמה רק בהיעדר מוצא אחר. הידע שנצבר בטיפול בחולים מסייע כנראה להצלת יותר חולים קשים. אולם המערך האפידמיולוגי איננו עומד בעומס החקירות. משרד הבריאות מודה כי הבידודים אינם נאכפים ואזרחים רבים אינם מצייתים להנחיה לבודד את עצמם.

לדבריו "כל התופעות הללו קשורות קשר הדוק בהיעדר ניהול מרכזי של המאבק. בהיעדר מדיניות מרכזית, ישראל נראית כמי שעלולה לצלול, כברירת מחדל, לתוך המודל השוודי מתוך תקווה להגיע לחסינות עדר, תוך השלמה עם מספר גבוה של מתים וחולים".

נושאים קשורים:  חדשות,  סגר,  קבינט הקורונה,  תחלואה ותמותה,  משרד הבריאות,  קורונה,  מונשמים,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
01.07.2020, 20:10

חוסר אכפתיות יותר בולט בקרב האזרחים.

אנונימי/ת
01.07.2020, 22:12

חוסר מקצועיות אצל הדרג ה״מקצועי״

אנונימי/ת
01.07.2020, 23:21

24 מונשמים כבר חודש. חזרה לשגרה. לא לסגר. טעותתתת