חדשות

קופות החולים עדיין אינן ערוכות לרפורמה בתחום שירותי התפתחות הילד

משרד הבריאות החליט על יישום מדורג של התכנית להגדלת היקף הטיפולים לילדים בשירות הציבורי | ההורים ימשיכו לקבל החזרים על טיפולים פרטיים עד 1 בספטמבר

שירותי התפתחות הילד. אילוסטרציה

כרגיל בישראל – הכל ברגע האחרון: הבוקר (ב') הודיע משרד הבריאות: "לאחר סדרת דיונים שקיים השר עם גורמים שונים בתחום ועם המנכ"ל ואנשי המקצוע במשרדו, הוחלט על המשך יישום מדורג של התכנית לשיפור המענה לילדים בתחום התפתחות הילד. לצד תוספת תקציב בסך 80 מיליון שקל לשם הגדלת היקף הטיפולים לילדים בתחום זה וקליטת מטפלים בשירות הציבורי, יפרסמו קופות החולים את זמני ההמתנה לטיפולים והאבחונים השונים, בחלוקה למחוזות השונים ולתחומי הטיפול".

עוד הודיעו במשרד הבריאות כי על מנת לאפשר היערכות מיטבית ליישום התכנית ותוך כדי ההתמודדות של העוסקים בתחום עם השפעות נגיף הקורונה, יחלו הגופים במדידה ובפרסום זמני ההמתנה לשירותים בתחום התפתחות הילד ותוארך התקופה לקבלת החזרים עד ליום 1 בספטמבר בהתאם למתווה התכנית. במסגרת התכנית של משרדי הבריאות והאוצר יהיה תמרוץ להגדלת כמות הטיפולים ביחידות המקצועיות ובפריפריה.

ההודעה הזאת באה משום שבעוד 48 שעות, ביום ד', 1 ביולי, היתה אמורה לצאת לדרך מה שמשרד הבריאות כינה "רפורמה ביחידות להתפתחות הילד", אלא שהתברר שקופות החולים כלל אינן ערוכות לכך וכ-40 אלף ילדים, על פי הערכות שונות, עלולים להישאר ללא טיפול מתאים. "הרפורמה" נועדה לשנות בזמינות ובאיכות השירותים הניתנים בתחום הזה. במסגרתה אמורה היתה להתבטל זכות ההורים להחזר כספי עבור טיפול פרטי.

כיום מטופלים באופן פרטי 14 אלף ילדים. שר הבריאות יולי אדלשטיין אמור היה להכריע כיצד היחידות המטפלות יתוקצבו באופן ישיר וכן על תעריף אחיד למימון הטיפולים. בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת התברר שקופות החולים אינן ערוכות לקלוט את הילדים הללו לטיפול במסגרת הקופות. כיום התורים ליחידות הציבוריות ארוכים. המצב קשה במיוחד ביישובי הפריפריה הסובלים ממחסור בכוח אדם ובשירותים והמענה שמספקות היחידות הקיימות מצומצם. כמו כן עלה חשש כי עקב משבר הקורונה על ההשלכות הכלכליות שמתלוות לו, הורים רבים איבדו יכולת לממן טיפולים באופן פרטי, אפילו באמצעות קבלת החזר.

פורום הארגונים למען הפסיכולוגיה הציבורית מסר בתגובה להודעת משרד הבריאות כי הוא מחזק את שר הבריאות על החלטת הדחייה הזמנית, בחודשיים, של ביטול מתן החזר כספי על שירותי טיפול ואבחון בתחום התפתחות הילד, בגין זמני המתנה ממושכים.

הפורום קורא למשרד הבריאות לנצל את החודשיים הקרובים, עד 1 באוקטובר, להסדרת פתרון מסודר וראוי בתחום. בין השאר, מקווה הפורום כי משרד הבריאות ידרוש מקופות החולים להציג תכניות ברורות להרחבת שירותי התפתחות הילד; יגדיר זמני המתנה סבירים, טרם ביטול החוזר;  יגדיר מחיר קבוע לכל טיפול פרא-רפואי, בנפרד, שמשולם מהקופות ליחידות ההתפתחותיות ויתקצב באופן ישיר את היחידות ההתפתחותיות.

נושאים קשורים:  התפתחות הילד,  משרד הבריאות,  יולי אדלשטיין,  קופות החולים,  חדשות
תגובות