חדשות

פיתוח ישראלי: רקמות לב אנושיות שהודפסו ב-3D ישמשו לפיתוח תרופות

חברת באייר תבדוק תרופות חדשות על רקמות לב אנושיות שהודפסו בתלת מימד במעבדה באוניברסיטת תל אביב

פרופ' טל דביר, אוניברסיטת תל אביב. "בסופו של דבר המטרה היא להנדס לבבות אנושיים שלמים". צילום: דוברות האוניברסיטה

חברת התרופות הבינלאומית באייר תשתף פעולה עם מעבדתו של פרופ' טל דביר מהפקולטה למדעי החיים, הפקולטה להנדסה והמרכז לביוטכנולוגיה רגנרטיבית באוניברסיטת תל אביב. במסגרת ההסכם, "באייר" תבדוק יעילות של תרופות חדשות על רקמות לבביות אנושיות שהונדסו במעבדה בתל אביב, במטרה לפסול בצורה מהירה וזולה יותר תרופות רעילות או לא יעילות.

בשנים הקרובות מקווה "באייר", יחד עם החוקרים מאוניברסיטת תל אביב, לבדוק תרופות חדשות גם על לבבות מודפסים שלמים. את התוויית שיתוף הפעולה והחתימה על ההסכם הובילה "רמות", חברת מסחור הטכנולוגיה של אוניברסיטת תל אביב.

באפריל אשתקד הובילו פרופ' דביר וצוותו חידוש עולמי כשהדפיסו לב אנושי חי במעבדה, מרקמות שנלקחו מחולה. החוקרים מעריכים שבתוך 15-10 שנים הטכנולוגיה שפיתחו תאפשר להדפיס לכל חולה את האיבר או הרקמה שהוא זקוק להם בהתאמה אישית, ללא צורך בתרומת איברים וללא חשש מדחיית השתל. כבר כיום יש לרקמות המודפסות של פרופ' דביר פוטנציאל למהפכה בתחום אחר - פיתוח תרופות.

כידוע, תהליך ההכנסה של תרופות חדשות לשוק עובר כמה שלבי ניסויים. בראשון נבדקת התרכובת הכימית שהיא הבסיס לתרופה על תרביות תאים של בני אדם בצלחות פטרי במעבדה. בשלב השני, נותנים את התרופה לחיות מודל (עכברים). רק בשלב השלישי, בכפוף לאישורים, מבוצע הניסוי הקליני בבני אדם.

רקמות תלת מימד מודפסות של פרופ' דביר יאפשרו בדיקה מהירה, זולה ויעילה בהרבה מזו שנעשית בצלחות הפטרי והיא תהיה דומה יותר לרקמה האנושית.

פרופ' דביר: "בצלחת פטרי, התאים מסתדרים בצלחת בדו מימד. זו תרבית של סוג אחד של תא. לעומת זאת, הרקמות המהונדסות המודפסות במדפסות תלת מימד מדמות טוב יותר את רקמות הלב. הן מכילות רקמת שריר לב, כלי דם והחומר הבין-תאי המקשר בין התאים מבחינה ביוכימית, מכנית וחשמלית. המעבר מצלחות פטרי לרקמות מודפסות יכול לייעל משמעותית את פיתוח התרופות. תרופה שלא תעבוד על הרקמה, או שתהיה רעילה לרקמה, יופסק פיתוחה עוד בשלב הראשון. טכנולוגיה זאת תחסוך ניסויים יקרים וזמן יקר, כאשר המטרה לפתח יותר תרופות יעילות ובטוחות לאדם".

עוד מסר פרופ' דביר כי מטרת שיתוף הפעולה עם "באייר" היא להתקדם לניסויים קדם-קליניים על איברים מודפסים שלמים. "ההסכם הראשוני הוא למחקר היתכנות לקראת פרויקט גדול בהרבה. בסופו של דבר המטרה היא להנדס לבבות אנושיים שלמים שיודפסו עם כל הרקמות השונות - החדרים, העליות, כלי הדם - כאשר מדפסות תלת מימד מאפשרות לשחזר את הארכיטקטורה המורכבת של לב האדם. לאחר מכן תיבחן השפעת תרופות חדשות על הלב המהונדס".

בנוסף, על בסיס אותה טכנולוגיה שפותחה במעבדתו של פרופ' דביר, הוקמה בשנה שעברה חברת מטריסלף (Matricelf) המהנדסת רקמות אנושיות מחומרים ותאים של החולה עצמו למטרות רפואיות. מטרתה: לייצר שתלי חוט שדרה אנושיים לטיפול במשותקים. באחרונה השלימה סבב גיוס נוסף.

קרן פרימור כהן, מנכ"ל "רמות", אמרה: "הפלטפורמה החדשנית של פרופ' דביר מבטיחה מאוד ואנו מאמינים בשיתוף הפעולה עם 'באייר' גם כצעד נוסף בבניית יחסים ארוכי טווח עם החברה שיניבו תוצאות מיטיבות לחולים".

אקהרד פון קויץ, מנהל המחקר התרגומי ב"באייר", הוסיף: "אנו נרגשים להתחיל את שיתוף הפעולה החדש עם אוניברסיטת תל אביב בתחום החדש של הערכת בטיחות ועמידות מוקדמת לתרופות שלנו. לחברה רשת עולמית של שותפים והפרויקט החדש יאפשר להרחיב את פעילויות החדשנות בישראל, המספקת אקוסיסטם דינמי לחדשנות בביוטכנולוגיה ובמחקר רפואי".

נושאים קשורים:  אוניברסיטת תל אביב,  חברת "באייר",  פרופ' טל דביר,  הנדסת רקמות אנושיות,  רקמות לב מהונדסות,  פיתוח תרופות,  חדשות,  פיתוח ישראלי
תגובות