קורונה בישראל

מרכז המידע למאבק בקורונה: להחמיר המגבלות על אירועים במקומות סגורים

המטה הצבאי המייעץ למשרד הבריאות ממליץ להגביל קיומם של אירועים המוניים בחללים סגורים, להעדיף פעילויות באוויר הפתוח ולהגביר האכיפה על עטיית מסיכות

עובדי האופרה הישראלית בהפגנת מחאה על הגבלות משרד הבריאות. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

יום לאחר הסערה שעורר הדו"ח המתריע שלו, לפיו "ישראל נמצאת בתחילת גל שני של תחלואת קורונה", דו"ח שספג ביקורת קשה מצד אנשי מקצוע שונים בתחום האפידמיולוגי, פרסם אמש מרכז המידע והידע למאבק בקורונה – גוף של אמ"ן, מסמך נוסף שבו ציין כי קיום אירועים מרובי משתתפים במקומות סגורים מקדם את הפצת הנגיף על ידי מפיצי על.

מחברי המסמך המליצו למקבלי ההחלטות להחמיר במגבלות על קיום אירועים במקומות הסגורים ואת האכיפה על הנחיות עטיית המסיכות במיוחד באירועים מסוג זה.

מרכז המידע והמידע הוא צוות מייעץ למשרד הבריאות. אתמול (א') פרסם שני דו"חות - האחד, כאמור, עסק בסיכון ההדבקה בחללים הסגורים והאחר הדגיש את תרומת המסיכות לצמצום התחלואה.

"צבר מחקרי תצפית ההולך וגדל", נכתב במסמך אחד, "מעלה כי הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה עולה משמעותית במקומות הסגורים, ובפרט במקומות צפופים עם אוורור מופחת שבהם שוררים תנאים המסייעים בצבירת ריכוזים גבוהים של הנגיף. ניתוח מאוחר של מקרי הדבקה ברחבי העולם מעלה כי הרוב המוחלט של ההדבקות ההמוניות הידועות התרחש בחללים סגורים", נכתב במסמך.

בעקבות כך ממליצים מחברי דו"ח זה "לעודד את ציבור המעסיקים להגביל את קיומם של אירועים המוניים בחללים הסגורים; להעדיף פעילויות באוויר הפתוח; להגביר את האכיפה על עטיית מסיכות; ליצור חציצה פיזית בין עובדים ותלמידים השוהים בחללים משותפים ולמקד את ההסברה לציבור בדבר הסיכון הגבוה להדבקה בחללים הסגורים".

בדו"ח צוין כי "השהות בחללים משותפים - ובעיקר שהות ממושכת - מגדילה את סיכון ההדבקה של הנגיף, המתפשט על ידי הדבקה טיפתית – כלומר פליטה של רסיסי רוק, ליחה, שיעול, עיטוש ואף דיבור. אוורור לקוי וכן מיעוט אור השמש בחלל סגור תורמים גם הם להגדלת הסיכון להדבקה".

בדו"ח מתואר מקרה ביפן, שם נמצא כי הסיכון להדבקה בחלל סגור גבוה פי 18.7 בממוצע מאשר באוויר הפתוח. בסין, ניתוח של 318 מקרי הדבקה מצא כי רק במקרה אחד בלבד התרחשה ההדבקה באוויר הפתוח ויתר המקרים התרחשו בחללים סגורים. בארה"ב התרחשו ההתפרצויות הגדולות ביותר בחללים סגורים, בכלל זה בבתי אבות, בתי סוהר, בטקסים דתיים ובמקומות עבודה. אירועי הדבקה משמעותיים כאלה היו גם בדרום קוריאה ובגרמניה.

חובת עטיית המסיכות אומצה בישראל באפריל, אך התקבלה בתגובה מעורבת בקהילה הרפואית. מחברי המסמך שהוכן במרכז המידע מייחסים חשיבות רבה לחובת המסיכות בצמצום התחלואה, להכלת המגיפה ולמניעת גלי תחלואה נוספים". כן כתבו מחברי מסמך זה שה-WHO וכלל גופי הבריאות בעולם ממליצים כיום על עטיית מסיכות במרחב ציבורי כאשר קיים קושי בשמירה על ריחוק פיזי.

"חובת השימוש במסיכה מהווה מרכיב קריטי בהתמודדות עם התפשטות המגיפה", נכתב בדו"ח. "עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של המסיכות על ידי הציבור צפויה להביא להפחתה ניכרת בקצב ההדבקה בנגיף בארץ ולצמצום ממשי בהיקפי התחלואה לאורך זמן. לשם כך מומלץ להגביר את ההסברה לצד החמרה באכיפה באמצעות הטלת קנסות כבדים יותר על מפירי חובת חבישת מסיכות ופעולות שיטור לשם כך".

נושאים קשורים:  קורונה,  הנחיות לציבור,  עטיית מסיכה,  חדשות,  הדבקה טיפתית,  קנסות,  אכיפה,  הדבקה בקורונה
תגובות