קורונה עולמי

דגימות מהביוב הראו: הנגיף הגיע לאיטליה מוקדם משחשבו

שרידי החומר הגנטי של נגיף הקורונה נמצאו בדגימות ממי שפכים במילאנו וטורינו מאמצע דצמבר 2019

מגיפת הקורונה, מילאנו, פברואר 2020. צילום: praszkiewicz/ שאטרסטוק

בדגימות משפכים שנאספו מהערים מילאנו וטורינו ב-18 בדצמבר נמצאו עקבות של החומר הגנטי של נגיף הקורונה. הדבר מצביע על כך שהתפשטותה של המחלה בצפון איטליה החלה לפני המועד שהיה ידוע עד כה.

ידוע מכבר – על סמך מחקר שנעשה ברוטרדם, הולנד, וכן בצרפת, אוסטרליה ואחריהן בעוד מדינות, שאת עקבות הנגיף ניתן למצוא במי ביוב.

מכון הבריאות הלאומי של איטליה בחן 40 דגימות ממי ביוב שנאספו בין אוקטובר 2019 לפברואר 2020 מאתרים לטיפול בשפכים בצפון המדינה. מחקר שפורסם בסוף השבוע (ה') העלה כי בדגימות שנלקחו משתי הערים ב-18 בדצמבר נצפתה נוכחות של הנגיף. "המחקר עשוי לעזור לנו להבין את תחילת התפשטות הנגיף באיטליה", אמרה ג'וזפינה לה רוזה, אחת ממחברות דו"ח המחקר.

בחודש שעבר דווח באיטליה שחולה הקורונה הראשון שם נדבק ב-27 בדצמבר, כחודש לפני שרשויות הבריאות של איטליה דיווחו על מקרה ראשון בשטחה.

למרות הימצאות החומר הגנטי של הנגיף בדגימות, הדגיש צוות המחקר במכון האיטלקי, לא ניתן להסיק מכך באופן אוטומטי כי "שרשראות ההדבקה המרכזיות שהובילו להתפתחות המגיפה באיטליה מקורם במקרים ראשונים אלה".

דגימות עם שרידי החומר הגנטי של הנגיף נמצאו במי השפכים בבולוניה, במילאנו ובטורינו בינואר ובפברואר, בעוד שבדגימות מאוקטובר ומנובמבר לא נמצאו עקבות.

המכון האיטלקי הודיע כי ישיק פיילוט בחודש הבא כדי לעקוב אחרי מי הביוב באתרים שנחשבים למוקדי תיירות.

נושאים קשורים:  איטליה,  נגיף הקורונה,  מגיפת הקורונה,  ביוב,  שפכים,  קורונה,  חדשות
תגובות