חדשות

אדלשטיין: "אני מחויב לקיצור התורנויות ואיני מתחייב לקבל את מסקנות הוועדה"

בישיבת ועדת העבודה בכנסת שעסקה בקיצור תורנויות המתמחים דחק שר הבריאות בהר"י להעביר את המלצותיה בנושא בהקדם | יו"ר מרשם: "תנו לנו את 50 תקנים שהוקצו כבר ב-2011 כדי להתחיל בקיצור תורנויות מחר"

שר הבריאות יולי אדלשטיין. "לא תהיה שום פשרה על איכות ההתמחות אבל יידרש קיצור בשעות התורנות". צילום: פלאש 90

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (ד') בדיון של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שעסק במאבק המתמחים, כי הוא ממתין לקבלת המלצות הוועדה המקצועית שהוקמה לצורך זה וכי הנחה את אנשי משרדו ליטול חלק בדיוניה.

"אני מחויב למציאת פתרון הולם אבל יחד עם זאת, אינני מתחייב מראש לקבל ככתבן וכלשונן את כל המלצות הוועדה. אקבל את המסקנות ואשקול אותן בכובד ראש אולם בכפוף לשני עקרונות: לא תהיה שום פשרה על איכות ההתמחות אבל יידרש קיצור בשעות התורנות שלהם. אני מבקש להביא לידי את המסקנות מהר ככל האפשר, כדי שנוכל להכניס את הנושא הזה לדיוני תקציב משרד הבריאות במסגרת תקציב המדינה".

עוד אמר השר אדלשטיין בוועדה: "צריך תוספת תקנים באופן מיידי וזה הרי ברור. התוספת תסייע גם בהתמודדות עם משבר הקורונה ובכלל. צריכים לעשות צעדים אמיצים בנושא ההכשרה והגדלת מספר הלומדים רפואה, ואולי אולי גם יהיה שינוי בקריטריונים בקבלה ללימודי רפואה. יש מאות שמחכים להתמחות. תוספת תקנים תאפשר שיפור גם באופן מיידי וגם בקביעת תכנית רב שנתית שבה כל שנה יתווספו בישראל עוד רופאים".

השר הדגיש כי בנושא "נפעל יחד עם המתמחים והארגונים היציגים של הרופאים למציאת פתרון הולם בסוגיה הזאת, כולל קיצור שעות המשמרת".

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר בדיון: "מאז שנכנסתי לתפקידי הצהרתי שיש צורך ברפורמה בעבודת הרופאים, לא רק המתמחים. גם רופאים מומחים, בכירים וותיקים עושים תורנויות ועובדים לילות".

פרופ' ציון חגי, יו"ר הר"י, בדיון בוועדת העבודה והבריאות בכנסת. "גם רופאים מומחים, בכירים וותיקים עושים תורנויות ועובדים לילות". צילום: דוברות הכנסת

עוד אמר פרופ' חגי: "יש במקצוע הזה שחיקה ועומסים בלתי רגילים. צריך לשפר את המצב אבל בצורה מושכלת. יש מעל 50 התמחויות ותת התמחויות בישראל. אי אפשר רק לקצר את התורנות כי זה נושא מורכב. מתמחה צריך לסיים סילבוס של תהליכים רפואיים, ניתוחים. אם הוא לא יסיים את מה שהוא צריך, נצטרך להאריך את משך שנות ההתמחות. בארה"ב קיצרו ל-16 שעות את שעות המשמרת ואחרי כמה שנים החזירו אותה ל-24 שעות כי ראו שהדבר פגע בהכשרה".

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים מרשם שהשתתפה בדיון, אמרה: "אנחנו עושים הרבה יותר משש תורנויות בחודש ואף אחד מאיתנו כמעט, באופן חד וחלק, לא מצליח לישון שעתיים במהלך התורנות. אני יכולה לספור על יד אחת את מספר הפעמים שישנתי שעה במהלך תורנות. אני עסוקה בהחייאות ומבצעת פעולות קשות גם בשעה ה-24 של התורנות שלי וזו לא איכות הטיפול שהייתי רוצה להעניק לחולים שלי.

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים מרשם. "אנחנו לא צריכים מתווים של ועדות ולחשוב ולדון. עשר שנים אנחנו המתמחים נאבקים". צילום: דוברות הכנסת

"אנחנו בני אדם וגם הבריאות שלנו נפגעת. זה משהו שאי אפשר להתווכח עליו. אנחנו לא צריכים מתווים של ועדות ולחשוב ולדון. עשר שנים אנחנו המתמחים נאבקים. החברים שלנו מצביעים ברגליים. מילאנו כיכרות והיו הפגנות בבתי החולים ולידם. אנחנו מבקשים את 50 תקנים שהאוצר כבר הקצה למתמחים דרך הר"י ב-2011 כדי להתחיל בקיצור תורנויות מחר בבוקר, בעשר מחלקות שונות לצד הקמת צוות פעולה בין-משרדי שיפקח ויעקוב אחרי הפיילוטים הללו".

לדיון הגיעו חברי כנסת רבים כדי לתמוך במאבק המתמחים אך הם הדגישו את החשיבות שבמציאת פתרון שיאזן בין איכות החיים של הרופאים המתמחים לבין טיב הכשרתם.

כך למשל אמר ח"כ אופיר כץ: "קשה עד בלתי אפשרי להעניק כך טיפול  וברור שהשירות שהמטופל מקבל שונה בשעה הראשונה של התורנות לעומת זאת שבשעה ה-26. יחד עם זאת, אנשי מקצוע רבים מהתחום מסבירים לנו שבשביל לחוות את כל שירותי וסוגי הטיפול, יש צורך בעבודה של יממה וברוב המדינות המערביות המתמחים עובדים שעות מרובות. צריך למצוא את האיזון הנכון ובכל פתרון שיימצא נצטרך את האוצר בשביל תוספת תקנים. אני מקווה שהוועדה המקצועית תגיש את מסקנותיה בהקדם כדי שנוכל לדון בנושא עוד במסגרת דיוני התקציב הקרוב".

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ חיים כץ, אמר: "רופא שעובד 26 שעות, זה לא טוב ולא נראה טוב. ניכנס לנושא ונביא למציאת פתרון". בהמשך העיר: "לא צריך ועדה ולא צריך לדבר: על כל ארבעה מתמחים יש להוסיף תקן  אחד. יש לשפר את איכות החיים של הרופאים בישראל".

מתמחים, סטאז'רים וסטודנטים בהפגנה מחוץ לכנסת במיצג "מתים מעייפות"

עוד אמר היו"ר: "אחרי 25 שעות עבודה בכל מקרה אף אחד לא לומד ולמעשה זה מצב שפוגע בהכשרה של המתמחה - כי הוא שם פיסית אבל הוא לא נמצא כבר במגרש".

בהתייחס לוועדה שהוקמה על ידי הר"י לבחינת הנושא אמר: "צריך לשפר את איכות החיים של הרופאים בישראל, של המטפלים וכך גם של המטופלים. חצי שנה של דיונים זה יותר מדי, 30 אנשים (בוועדה כזאת) זה יותר מדי. ככה לא מתקבלות החלטות".

לפני שהחל הדיון ערכו מתמחים, סטאז'רים וסטודנטים לרפואה הפגנה מחוץ לבניין הכנסת תחת הסיסמה "מתים מעייפות".

נושאים קשורים:  מאבק המתמחים,  יולי אדלשטיין,  שר הבריאות,  ועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת,  חדשות,  פרופ' ציון חגי
תגובות
אנונימי/ת
17.06.2020, 22:13

היחידים שהיו נגד קצור התורנויות היו הר״י ! חגי ציון ואלה קטרוסו ( שמייצגת רק את עצמה ולא שום מתמחים). כל השאר הבינו שלא יתכן לעבוד 26 שעות!!! זה נגמר!!!
אלה חושבת שהיא רופאה טובה ומנסה לרצות את הבכירים, אבל מי שאין לו חמלה על הקולגות שלו, אין לו חמלה על חולים.... מי שלא מהין שרופא הוא בן אדם, לא מבין שחולה הוא בן אדם! בושה שזה הארגון שמייצג אותנו!

אנונימי/ת
18.06.2020, 22:25

והנה, בא נתקיף באופן אישי את מי שלא מיישר איתנו קו... מרש"ם, באמת שמאסנו מהשיח המתלהם ומרוח הפלגנות שלכם... הארגון הזה נולד בחטא וייקבר בביזיון...

אנונימי/ת
19.06.2020, 10:41

היא לא אדם פרטי, היא מתיימרת לייצג אותנו ועושה בדיוק ההפך.
אז כן, ברגע שאדם שאמור לייצג אותי לא מייצג אותי אני תוקף אותו אישית.

18.06.2020, 00:59

כל הכבוד
שר שמבין את סבל המתמחים 👏🏼👏🏼👏🏼