קורונה בישראל

מדוע משרד הבריאות אינו מצליח לשלוט בשרשרת ההדבקה?

גופי מחקר ומדענים בישראל מצביעים על ניהול כושל של משרד הבריאות בניהול משבר הקורונה ובקטיעת שרשראות ההדבקה

פרופ' אלי וקסמן. "החיסון יסייע, אך לא ייתר את הצורך בשליטה בתחלואה". צילום: מכון ויצמן

יותר ויותר גופי מחקר ומדענים בישראל מצביעים על כך שניהול משבר הקורונה ומעל לכל ניהול תהליך קטיעת שרשראות ההדבקה אינם נכונים כיוון שהם נעשים בידי משרד הבריאות - גוף בעל מבנה ותרבות ארגונית שאינם מתאימים למשימה זאת. כך מדווח הבוקר (א') אדריאן פילוט ב"כלכליסט".

בדיווח מצוטט בין השאר פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, העומד בראש צוות המומחים שגיבש המל"ל למלחמה בקורונה, אולם נמסר כי עוד גורמים מצביעים על אותה בעיה וביניהם גם צוות ממכון גרטנר של משרד הבריאות.

פרופ' וקסמן ציין כי ארבעה חודשים מאז החלה התפרצות הקורונה בישראל (בתחילת מארס), השליטה בשרשרת ההדבקה לא משתפרת. אמנם מספרי הנדבקים היומי עולה, אבל הדבר לא אמור להפתיע - התסריט הזה היה צפוי מאז שהחלו בהקלות על הסגר וכל עוד אין טיפול תרופתי או חיסון.

פרופ' וקסמן אמר: "אחת הבעיות המרכזיות בניהול תהליך קטיעת השרשראות המבוצע כיום על ידי שירות בריאות הציבור היא שלא מוגדרים מדדים כמותיים לפיהם מודדים את תפקוד השירות ואת מידת העמידה במשימה. זה אחד הסימפטומים של ניהול לא נכון על ידי גוף בעל מבנה ותרבות ארגונית שאינם מתאימים למשימה. הבעיה איננה במבצעים בשטח אלא בניהול המשימה".

הליקויים שעליהם הצביע פרופ' וקסמן ושלדבריו "היו ידועים זמן רב אך לא קיבלו טיפול": אחוז החולים החדשים ב־48 השעות האחרונות שמגיעים מבידוד כתוצאה ממגע עם חולה. זה לדבריו, המדד העיקרי לשליטה בשרשראות ההדבקה – "תהליך זיהוי חשוד, בדיקתו, אימותו, תחקור מגעיו, בידוד כל מגעיו ובדיקתם צריך להיסגר ב־48 שעות עבור 80% מהחולים. היום זה נמשך מעל חמישה ימים".

פרופ' וקסמן הצביע על מה שהגדיר "לפחות החלטה אחת שיכולה להסביר את המחדל": ב-8 ביוני הנחתה ד"ר סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, לעכב את בדיקת המגעים של חולה מאומת בארבעה עד שבעה ימים. דבר זה לבדו מכשיל את יכולת קטיעת השרשרת ועומד בסתירה ברורה לטענתה כי סוגרים מעגל ב־48 שעות".

כשלים נוספים שלא טופלו למרות שקיומם ידוע לפחות שלושה חודשים: סמנכ"ל חירום בתוך משרד הבריאות לצורך טיפול בקורונה לא מונה; מרכז הידע אינו מתפקד; גוף התחקור חייב להשלים איוש אף שהמשאבים לכך קיימים. פרופ' וקסמן התריע: "לאחר שהגוף הזה יתחיל לעבוד יעלו תובנות וצרכים נוספים להשלמת ייעול תהליך התחקור".

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  פרופ' אלי וקסמן,  הדבקה בנגיף,  מל"ל,  נגיף הקורונה,  קורונה,  חדשות
תגובות