דרמטיטיס אטופית

ההשפעה של גנטיקה, סביבה ואפיגנטיקה על דרמטיטיס אטופית

מחקרים אפיגנטיים הראו על קשר בין מחסום עור פגום וגורמים חיסוניים וסביבתיים, כמו חשיפה לטבק, מזהמים, חיידקים, תזונה ונוטריאנטים

אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)
אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)

דרמטיטיס אטופית הינה מחלה דלקתית שכיחה עם רקע גנטי. הימצאותה של המחלה עולה במדינות רבות. חולי דרמטיטיס אטופית מתייצגים לעיתים קרובות עם גרד, יובש בעור ונגעים אקזמטיים.

הפתוגנזה של דרמטיטיס אטופית הינה מורכבת. מחסום העור המשובש והאיזון החיסוני המשובש משפיעים באופן משמעותי על התפתחות המחלה. גורמים סביבתיים כמו אלרגנים ומזהמים קשורים לעלייה בהימצאות. גורמים סביבתיים וגנטיים רבים מובילים לפגיעה במחסום העור, מה שיכול לשבש את האיזון החיסוני ולהחמיר את הפגיעה העורית כך שנוצר מעגל פתולוגי שמזין את עצמו. מחקרים גנטיים מצאו מוטציות גנטיות ומשתנים גנטיים, כמו מוטציות פילאגרין, אשר יכולים לגרום באופן ישיר לפגיעה במחסום העור ובפעילות מערכת החיסון.

מחקרים אפיגנטיים הראו על קשר בין מחסום עור פגום וגורמים חיסוניים וסביבתיים, כמו חשיפה לטבק, מזהמים, חיידקים, תזונה ונוטריאנטים. דרמטיטיס אטופית הינה מחלה הקשורה במספר גנים, לכן ישנן אתרים רבים של רגולציה לביטוי הגנים הללו אשר עשויים לתרום לפתוגנזה של דרמטיטיס אטופית. הרגולציה האפיגנטית של גורמים סביבתיים בפתוגנזה של דרמטיטיס אטופית צריכים להמשיך ולהחקר.

Staquis
Pfizer
RX
Not covered by the Health basket
Staquis

OINT.: 2.5, 30, 60, 100 g. Should be applied twice dly. to affected areas. The drug is for topical use only and not for ophthalm., oral, or intravag. use. Topical tmt. of mild- moder. atopic dermatit. in pts. 2 yrs. of age and older. C/I: Hypersens.

מקור: 

Zhanglei Mu et. al (2020 (Advances in Experimental Medicine and Biology DOI: 10.1007/978-981-15-3449-2_4

נושאים קשורים:  דרמטיטיס אטופית,  אפיגנטיקה,  פילאגרין,  גנטיקה,  מחסום העור,  אטופיק דרמטיטיס,  מחקרים
תגובות