חדשות

הוועדה לבחינת מתכונת עבודת הרופאים והמתמחים מתחילה בעבודתה

המלצות הוועדה יוגשו למשרד הבריאות בתוך שלושה חודשים | בהר"י הודיעו: המסקנות ייכללו במו"מ הקרוב על חידוש הסכם השכר הקיבוצי של הרופאים | ארגון מרשם שאינו מיוצג בוועדה: "לא יחליטו עלינו בלעדינו"

מחאת המתמחים נגד משמרות של 26 שעות. צילום: ארגון מרשם

הוועדה העליונה  לבחינת מתכונת  עבודת הרופאים בבתי החולים ואופי התורנויות, שאמורה להתייחס לדרישת המתמחים לקצר את אורכן של התורנויות שלהם – 26 שעות כל תורנות – התחילה הבוקר (א') בעבודתה ותקיים את ישיבתה הראשונה בכפר המכביה ברמת גן.

בראש הוועדה, שמינתה ההסתדרות הרפואית, עומדים פרופ' רן טור כספא, לשעבר דיקן בית הספר לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת שגם עמד בראש ועדה שעסקה בשיפור תנאי המחלקות הפנימיות, ופרופ' יוסף קלאוזנר, יו"ר המועצה הלאומית לכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ.

עם התכנסות הוועדה הפגינו הבוקר מחוץ לכפר המכביה עשרות סטודנטים ומתמחים מטעם ארגון המתמחים מרשם שחבריו אינם נכללים בוועדה וכינו אותה: "הוועדה למסמוס מאבק המתמחים". עוד קראו: "לא מחליטים עלינו בלעדינו".

בוועדה חברים נציגי האיגודים המקצועיים השונים ובין השאר: ד"ר מעיין גלבוע, ד"ר עומר אניס, ד"ר דפי מורן-ברגמן, ד"ר עז אל דין אבו זיד וד"ר אלה קיטרוסר המשמשת כיו"ר פורום המתמחים בהר"י, שתרכז את עבודת הוועדה. עוד נמנים על חברי הוועדה נציגים של סטאז'רים, מומחים צעירים, נציגים של מנהלי בתי החולים, המעסיקים (משרד הבריאות, שירותי בריאות כללית) וראשי המועצה המדעית של הר"י. ההמלצות שיתגבשו בדיוני הוועדה אמורות להיות מוגשות להנהגת הר"י ולמשרד הבריאות בתוך שלושה חודשים.

סוגיית קיצור תורנויות המתמחים נחשבת לנפיצה בקרב הרופאים. מאבק המחאה שפתח ארגון המתמחים מרשם, גוף לעומתי להר"י, צבר בשבועות האחרונים גם אהדה ציבורית, משום שיש רואים בו מאבק בין-דורי במערכת הרפואה בין בכירים לבין צעירים שהם עדיין במעמד של זוטרים.

מחאות המתמחים בנושא הזה עלו לדיון עוד במסגרת מאבק הרופאים להסכם שכר קיבוצי שנחתם עימם בסוף 2011 ואחר כך בשורה של תביעות שהמתמחים הגישו ב-2014 וב-2016 והתמקדו בעיקר בדרישה לאפשר להם  שעות שינה סבירות במהלך התורנות הממושכת. למרות שהמדינה התחייבה לכך, אין אכיפה של ההחלטה המחייבת לפחות שעתיים של שינה מסודרת במהלך התורנות.

לאחר שהמתמחים עבדו בחודשי גל הקורונה במשמרות לסירוגין של 12 שעות, חלחלה הבנה כי ניתן בכל זאת להביא לקיצור שעות התורנות. המתמחים השוו את תורנות 26 השעות שהם נדרשים לה לעבדות והציבור הביע אהדה למתמחים בנושא הזה.

ארגון מרשם, שנציגיו לא משתתפים בוועדה, טוען שזו נועדה להשתיק את דרישותיו. כמו כן טוען הארגון ש"זו ועדת מסמוס" ולא יותר מ"ספין" והזהיר שאין לצפות שיחול שינוי מהותי בנושא זה בעקבות דיוניה.

עם זאת ראוי לציין שהפעם הנהגת הר"י, בראשות היו"ר פרופ' ציון חגי, הודיעה כי היא המלצות הוועדה יחייבו להיות בין הנושאים המרכזיים במו"מ הקרוב על חידוש הסכם השכר הקיבוצי של הרופאים ולשם כך יהיה גם צורך לשריין תקנים ומשאבים כספיים לצורך הרפורמה שתבוא בעקבות דיוני הוועדה.

בדיווח של רוני לינדר הבוקר (א') ב"דה מרקר" נמסר כי אחת מחברי הוועדה, פרופ' אדית מטות מ"איכילוב", התבטאה כי "זה בסדר לעשות 16-12 שעות תורנות, אבל מחיר קיצור התורנות יהיה שמשך ההתמחות יהיה שבע- שנים".

פרופ' קלאוזנר במכתב למתמחים הביע התנגדות למאבק מרשם, כינה אותו מסע יחצני, האשים את הארגון במניפולציות, שימוש ציני בנתונים וכפיות טובה אל מול התנאים הטובים שלהם הם זוכים בישראל. הוא גם טען שהתערבות רגולציה בשעות העבודה של המתמחים הביאה לפגיעה חמורה בהכשרתם והזהיר שקיצור התורנות במתכונת תקינת כוח האדם הקיימת כיום במחלקות בתי החולים ובמבנה שלהן – עלול להחריב את ההתמחות בישראל.

גם פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית טען שקיצור התורנויות עלול לפגוע בהכשרת המתמחים ויצריך הארכת שנות ההתמחות שלהם באופן משמעותי.

לצד זה, יש מומחים אחרים הסבורים שהסוגיה ראויה לדיון מעמיק והם אף הצביעו על כך שקיצור תורנות ל-16 שעות, כפי שנעשה כבר בכמה מדינות, כמו אוסטרליה לדוגמה, לא הביא שם לירידה באיכות ההתמחות וחובה לתת מענה לדרישה המוצדקת לעניין שעות השינה של המתמחים.

נושאים קשורים:  מאבק המתמחים,  קיצור תורנויות,  הר"י,  ארגון מרשם,  חדשות,  פרופ' יוסף קלאוזנר
תגובות