מחקרים - נגיף הקורונה

מחקר צרפתי: עשירית מבני 65 ומעלה הסוכרתיים שחלו בקורונה נפטרו

כתב העת של האיגוד האירופאי לחקר הסוכרת EASD מציג לראשונה נתונים על ההשפעה השלילית של מחלת הקורונה על חולי סוכרת

מונשמים, טיפול נמרץ. אילוסטרציה

מחקר שפורסם בסוף מאי ב-Diabetologia, כתב העת של האיגוד האירופאי לחקר הסוכרת EASD, הציג לראשונה נתונים על ההשפעה השלילית של מחלת הקורונה על חולי סוכרת.

דו"ח המחקר נכתב על ידי פרופ' ברטרנד קאריו ופרופ' סמי חג'ג' מאוניברסיטת נאנט בצרפת. הם ניתחו ממצאים לגבי 1,317 מקרי קורונה שהגיעו לאשפוז ב-53 בתי חולים בצרפת במהלך חודש מארס, כאשר 89% מהם היו עם סוכרת סוג-2 ו-3% עם סוכרת סוג 1. 65% מהחולים הסוכרתיים הללו היו גברים והגיל הממוצע של כלל חולי הקורונה עם סוכרת כמחלת רקע היה 70.

מחברי הדו"ח ציינו כי 10.3% מהם נפטרו בתוך שבוע מהאשפוז ו-20.3% הזדקקו למכונות הנשמה בטיפול נמרץ. 18% שוחררו לבתיהם. סיבוכי הסוכרת, הודגש בדיווח, יחד עם העלייה בגיל, הגבירו את הסיכון לתמותה לצד עלייה ב-BMI.

החוקרים ציינו עוד שאצל 47% נמצאו סיבוכים מיקרווסקולריים בעיניים, בכליות ובעצבים, אצל 41% נמצאו סיבוכים מקרווסקולריים בכלי הדם של הלב, במוח וברגליים.

מאז תחילת מגיפת הקורונה בעולם חוזרים הרופאים ומדגישים כי סוכרת היא אחד מגורמי הסיכון לתחלואה קשה של קורונה ונכללת ברשימת מחלות הרקע יחד עם יתר לחץ דם, מחלות לב, עישון, השמנת יתר ואסתמה, במיוחד אצל בני 65 ומעלה.

בדו"ח נאמר גם שחולי הקורונה שסבלו מסיבוכיה סוכרת נמצאו בסיכון של יותר מפי שניים למות בתוך שבוע, בהשוואה לחולי קורונה אחרים. חולי סוכרת בני 75 ומעלה היו בסיכון גבוה פי 14 למות בהשוואה לחולים שמתחת לגיל 55, ובני 65 עד 74 היו בסיכון גבוה פי שלושה למות, בהשוואה לאלה שמתחת לגיל 55. אלה שסבלו גם מדום נשימה בשינה או מחלות ריאות היו בסיכון גבוה פי שלושה למות ביום השביעי של המחלה, בהשוואה לחולים האחרים.

לא נמצא קשר בין מקרים חמורים של מחלת קורונה בקבוצת חולים זאת לגיל, מין, רמות הסוכר בדם או תחלואה נלווית אחרת. אלה שנטלו אינסולין או תרופות אחרות לטיפול ברמות הסוכר בדמם לא היו בסיכון גבוה יותר למחלת הקורונה, אולם אלה שסבלו מעודף משקל והיו חולי סוכרת היו בסיכון גבוה במיוחד.

נושאים קשורים:  סוכרת,  קורונה,  תחלואה ותמתותה,  מחלות רקע,  מחקרים,  נגיף הקורונה,  חדשות
תגובות