קורונה בישראל

המדיניות החדשה של אדלשטיין: בדיקות קורונה לכולם, גם אם אין תסמינים

שר הבריאות החדש נוקט עמדה שונה המנוגדת לזו שבה דבקו עד כה בכירי משרדו: "המדיניות משתנה. מעתה נבדוק גם אנשים בלי תסמינים, יורחב משמעותית מעגל הנבדקים". צפו:

שר הבריאות יולי אדלשטיין. הרחבה מדיניות בדיקות הקורונה. צילום: פלאש 90

שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין הציג אתמול (א') מדיניות חדשה בכל הנוגע לבדיקות לאיתור נדבקים בנגיף הקורונה ובכך למעשה נקט עמדה שונה מזו שבה דבקו עד כה בכירי משרדו. בתדרוך לתקשורת הודיע השר: "המדיניות משתנה. מעתה נבדוק גם אנשים בלי תסמינים, יורחב משמעותית מעגל הנבדקים". ההודעה נמסרה נוכח העלייה המחודשת שנרשמה בימים האחרונים במספר נדבקי הנגיף.

ההסתדרות הרפואית והסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות מיהרו לברך את השר על השינוי המהיר. "טוב ששר הבריאות מביא איתו פתיחות מחשבתית וזמירות חדשות בנושא הבדיקות לקורונה", מסרה הר"י בתגובתה. "אנחנו מברכים על הנחייתו ליישם את ההמלצה המקצועית של איגוד רופאי בריאות הציבור לגבי בדיקות גם לאנשים ללא תסמינים. ההתפשטות הנרחבת שנרשמה בימים האחרונים בגימנסיה העברית בירושלים, שלא זוהתה בזמן, מחייבת הפקת לקחים לגבי ניהול טוב יותר של בדיקות מהירות נרחבות ומתמשכות".

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הוסיפה: "מברכת את משרד הבריאות ואת השר יולי אדלשטיין על המדיניות הברורה, שנשבה סוף סוף, בהתייחס למדיניות הבדיקות. כעת, הרוח החיובית הזו צריכה להגיע גם לאוצר ולמעסיקים בבתי החולים ובקופות החולים כדי לאפשר למעבדות לחזור לעבוד במתכונת חירום סביב השעון ולעמוד במשימה הלאומית של פיענוח אלפים רבים של בדיקות לזיהוי נגיף הקורונה מדי יום".

לפי הודעת שר הבריאות, הרחבה מדיניות בדיקות הקורונה, כאמור בניגוד לעמדה מתמשכת של בכירי משרדו, תחול גם על אנשים ללא תסמינים והם יוכלו להיבדק לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

הקריטריונים החדשים שנקבעו הם: מעתה בני הבית של חולה מאומת, גם אם אין להם תסמינים, ייבדקו ביום אימות בן הבית שאצלו נתגלה הנגיף והם יעברו בדיקה נוספת לאחר חמישה ימים. "עד עכשיו בוצעו בדיקות כאלו באופן נקודתי בירושלים וסביב בתי הספר. מעכשיו נרחיב את הבדיקות גם ללא תסמינים לכל הארץ ולא רק לבתי הספר", הודיע השר.

הבדיקות לאנשים ללא תסמינים יבוצעו אצל אלה שהיו במגע קרוב עם חולה מאומת בבתי הספר באותה הכיתה, בהסעה משותפת ובמקרים מסוימים אף כלל בית הספר וכן לאנשים ללא תסמינים שהיו במגע קרוב עם חולה מאומת בדיור מוסדי - דיור מוגן, מחלקות סיעודיות, מסגרות רווחה.

שר הבריאות הודיע כי ייפגש מחר (ג') עם מנכ"לי כל קופות החולים כדי "להחדיר יותר לשטח את הצורך בבדיקות בקרב האוכלוסיות שחייבות בבדיקות אלו. כל מי שירצה להיבדק – יקבל את האפשרות הזאת".

עוד הבהיר השר אדלשטיין כי לא ישתנו כללי הבידוד כתוצאה מבדיקות: תקופה של 14 ימים ממועד החשיפה. בדיקה שלילית או שתי בדיקות שליליות ויותר, לא משחררת מבידוד.

פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות,  מסרה שאתמול הוחל בביצוע בדיקות סרולוגיות גם בקרב העובדים הזרים. "אנחנו מתארגנים עם הקופות לצורך בידוק האוכלוסיה הכללית. רוצים לדעת האם היו סימפטומים ומתי התחילו להופיע נוגדנים. זו בדיקה חדשה בכל העולם. אנחנו מתחילים ליישם אותה".

נושאים קשורים:  יולי אדלשטיין,  שר הבריאות,  קורונה,  מעבדות רפואיות,  אסתר אדמון,  ההסתדרות הרפואית,  חדשות,  בדיקת קורונה
תגובות
אנונימי/ת
01.06.2020, 19:27

לשחקני כדורסל לא עושים בדיקות כי הן לא אמינות לפי איתמר גרוטו סמנכל משרד הבריאות, אז תנו לי לנחש למה רוצים לעשות בדיקות לא אמינות לכלל האוכלוסיה?

אנונימי/ת
01.06.2020, 19:36

כי למרות שבכירי המשרד השתנו, הגישה החרדתית צרת ההסתכלות לא השתנתה

אנונימי/ת
01.06.2020, 20:00

רוחו של השליט העליון החרדתי שורה גם על ההנהגה החדשה של משרד הבריאות

אנונימי/ת
01.06.2020, 20:26

יש כאן אנשים רדופי ביבי עד שקשה להאמין שעל כתפיהם שוכן שכל או לימודי רפואה במינון כלשהו.

02.06.2020, 03:20

בדיוק

אנונימי/ת
01.06.2020, 20:16

משעשע לראות שר שמרגע כניסתו לתפקיד מתרוצץ לבצע כל מה שאמרו בטלוויזיה שהיה על קודמו לבצע.

אנונימי/ת
03.06.2020, 15:11

אדלשטייןהקשיב יפה לשיח לפני שנבחר. בדיקות , בדיקות , בדיקות, צעקו וצועקים כולם..ולא פלא שזו הנוסחא שהוא בחר בה. אם יעשו בדיקות לכולם יגלו עוד מאות אלפים נשאים. כן נשאים של הוירוס אבל לא חולים. נשאים בלבד, ויש הבדל עצום בין שתי המילים. ומכיוון שכמות החולים הקשים/המונשמים בבתי החולים אינה עולה כבר יותר מחודש, בדיוק כמו באיטליה, הרי שהevidence base medicine במקרה הזה היא הקליניקה ומכיוון שזולא קיימת, ניתן לאמר בביטחון שהוירוס איבד מעוצמתו לתקוף ולגרום לתחלואה בכלל.על כן המדד האמין ביותר להערכת המצב היא מחלה קלינית ובעוד היא אינה באה לידי ביטוי , צריך פשוט לעבור לסדר היום, ולשכוח מהמגפונת שהייתה יכולה להיות אחרת בארצנו ומשום מה לא הייתה. מספיק עם המסכות, הכפפות , התאוריות שאינן מתגשמות, הפחד מהלא נודע. ישנה אמת מול עיני כולם כאן בבתי החולים . אין שם חולים חדשים כבר המון זמן. הבדיקות רק יערערו את הביטחון באנשים שגם כך הוא אצלם באדמה.