קורונה עולמי

תוצאות מעודדות בניסוי ראשוני בחיסון לקורונה של חברת מודרנה האמריקאית

רופאה הראשי של החברה, הישראלי ד"ר טל זקס, מקווה שגם הניסויים הבאים יוכתרו בהצלחה ומעריך כי החיסון יהיה זמין לשימוש נרחב בסוף השנה

חיסון נגד נגיף הקורונה. צילום: אילוסטרציה

חברת "מודרנה" האמריקאית, שרופאה הראשי הוא הישראלי ד"ר טל זקס, בישרה אתמול (ב') כי רשמה "תוצאות מעודדות" בניסוי קליני ראשוני שערכה בשמונה אנשים בני 55-18 שהתנדבו לקבל את תרכיב החיסון החדיש שלה לנגיף הקורונה. עתה החלה החברה לגייס עוד כ-600 מתנדבים בריאים בני 55 עד 70 וכן בני 71 ומעלה לשלב השני של הניסוי שיחל ביולי באותו תרכיב. שלב שלישי עם אלפי מתנדבים מתוכנן להימשך הקיץ.

השם הרשמי שניתן לתרכיב הוא mRNA1273. החברה מסרה כי "תוצאות הניסוי הראשוני הראו שהחיסון בטוח ומזרז את התגובה החיסונית לנגיף". שמונת המתנדבים הראשונים קיבלו שני מינונים שונים של 25 מ"ג ושל 100 מ"ג. הניסוי הזה החל כבר במארס.

הודות לתרכיב החיסון שקיבלו, גופם ייצר "נוגדנים מנטרלים" ואלה נבדקו במעבדה על תאים אנושיים. כאן התברר שהנוגדנים עצרו את השתכפלות הנגיף. רמות הנוגדנים הללו נמצאו זהות לרמות של נוגדנים אצל אנשים שחלו בקורונה בעקבות הידבקות בקהילה והחלימו.

"עם זאת, למרות התוצאות המעודדות שקיבלנו, אין זה אומר עדיין שהחיסון עובד היטב ולכך יידרשו ניסויים בהיקפים הרבה יותר גדולים שיבהירו האם החיסון מונע את המחלה", הדגיש ד"ר זקס.

הטכנולוגיה של "מודרנה" מבוססת על שימוש ב-mRNA של הנגיף עצמו. להערכת ד"ר זקס וכפי שצוטט ב"ניו יורק טיימס", אם הניסויים הבאים יוכתרו בהצלחה ובעזרת מימון נדיב שהובטח לחברה מהממשל האמריקאי, "יש לצפות שהחיסון יהיה זמין לשימוש נרחב רק בסוף השנה או בתחילת 2021". החברה הודיעה כי חתמה על עסקה עם חברת Lonza השווייצרית כדי לייצר לפחות 30 מיליון מנות חיסון בשלב ראשון.

במקביל הודיעה אוניברסיטת אוקספורד הבריטית כי החיסון שהיא פיתחה עובר עתה ניסוי בעכברי מעבדה.

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  חברת מודרנה,  ד"ר טל זקס,  קורונה,  חיסונים
תגובות
אנונימי/ת
19.05.2020, 17:02

30 מיליון מנות?
לעג לרש.