השמנת יתר מוקדמת

שינויים בגנים במסלול המלנוקורטין קשורים להשמנת יתר מוקדמת לא תסמונתית

החוקרים הצליחו לזהות וריאנטים גנטיים בנוקלאוטיד אחד בגנים של מסלול המלנוקורטין הקשורים להשמנת יתר לא תסמונתית המופיעה מוקדם ויכולים לשמש כמטרה טיפולית במקרים אלה

השמנת יתר (צילום: אילוסטרציה)

השמנת יתר היא הפרעה מאוד הטרוגנית גם ברמה הקלינית וגם ברמה המולקולרית ויש לה מרכיב תורשתי משמעותי. מספר צורות מונוגניות וגנים עם השפעה חזקה זוהו בעלי קשר להשמנת יתר חמורה לא תסמונתית (Non-syndromic). כיום ישנם טיפולים חדשים שנמצאים בפיתוח עבור חלק מהצורות הגנטיות, מה שמדגיש את החשיבות בקביעת התרומה הגנטית.

מטרת המחקר הייתה לזהות את התרומה של וריאנטים גנטיים בנוקלאוטיד אחד נדירים (RSVs – rare single-nucleotide genetic variants) בגנים שייתכן כי קשורים להשמנת יתר חמורה לא תסמונתית המופיעה מוקדם (EOO – early onset obesity)י(BMIי[Body mass index]י> +3 מציון סטיית התקן, <3 שנים).

החוקרים השתמשו בשיטת ריצוף דנ"א ממאגר וחיפשו RSVs ב-15 גנים שנראה כי יש להם קשר להשמנת יתר בסדרה של 463 מטופלים עם EOO ו-480 משתתפי ביקורת. בנוסף, החוקרים ניתחו מידע לגבי אקזומים מ-293 מטופלים עם EOO ממחקר ה-"Viva la Familia"י(VLF) כנתוני שכפול (Replication dataset).

החוקרים הצליחו לזהות RSVs פתוגניים או סבירים כפתוגניים אצל 23 מטופלים (5.0%), כאשר 7 מתוך 15 גנים (BDNF, FTO, MC3R, MC4R, NEGR1, PPARG ו-SIM1) נשאו RSVs רק אצל המקרים (3.67%) ולא אצל הביקורת. כל השינויים שנמצאו היו הטרוזיגוטיים, חלקם דה נובו (אחד ב-BDNF) וחלק הורשו מהורים הסובלים מהשמנת יתר (שבעה אימהיים, שלושה אבהיים), ואף אחד מהנבדקים לא היה נשא של יותר מווריאנט אחד.

התוצאות שוחזרו במחקר ה-VLF, שם 4.10% מהנבדקים היו נשאים של RSVs בגנים עם ייצוג היתר. עוד נמצא כי RSVs בחמישה גנים היו חסרים (LEP) או נפוצים יותר בקרב קבוצת הביקורת בהשוואה למקרים (ADRB3, LEPR, PCSK1 ו-PCSK2) בשני מאגרי הנתונים לגבי מטופלים עם השמנת יתר.

החוקרים הסיקו כי ניתן למצוא RSVs הטרוזיגוטיים בגנים פוטנציאליים מסוימים במסלול המלנוקורטין בקרב כ-5.0% מהמטופלים עם EOO. תוצאות המחקר הנוכחי תומכות בשימוש הקליני בבדיקות גנטיות במטרה לזהות מטופלים שיכולים להרוויח מהתערבות טיפולית מכוונת.

מקור: 

Serra-Juhe, C. et al. (2020) International Journal of Obesity 44.

נושאים קשורים:  השמנת יתר מוקדמת,  השמנת יתר חמורה,  מלנוקורטין,  וריאנטים גנטיים,  מחקרים
תגובות