קורונה בישראל

חיל הרפואה ואוניברסיטת ת"א יבצעו בדיקות סרולוגיות המוניות בצה"ל

בדיקות הנוגדנים עשויות לשפוך אור על היקפי התחלואה בצה"ל ולסייע בהיערכות יחידות צה"ל וחיל הרפואה לגל מגיפה נוסף

בדיקת דם לחייל. צילום: דובר צה"ל

חיל הרפואה ואוניברסיטת תל אביב יבצעו בדיקות סרולוגיות בצה"ל לזיהוי נוגדנים לנגיף קורונה. הבדיקות הסרולוגיות הן במסגרת מחקר משותף של חיל הרפואה והאוניברסיטה במטרה ללמוד על היקף התחלואה בקורונה בצה"ל, לזהות חיילים וקצינים שנחשפו לנגיף וכאלה שפיתחו נוגדנים ואולי אף עמידות לו וכן לסייע לצה"ל להיערך לקראת אפשרות של גל ההתפרצות הבא.

ממצאי המחקר גם נועדו להבטיח את הכשירות המבצעית של היחידות השונות למקרה של התפרצות חדשה של מגיפת הקורונה. על תחילת המחקר ואיסוף הבדיקות הודיעו בסוף השבוע פרופ' מוטי גרליץ ופרופ׳ אריאל מוניץ מהמחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

השניים מסרו שעד כה בדיקות דיגום הקורונה התמקדו בעיקר בזיהוי הגנומי של הנגיף באמצעות ריאקציית RT-PCR בדגימה שנלקחה במטוש. פיענוח הבדיקה דורש בממוצע של זמן כחמש-שש שעות והיא נחשבת למוגבלת ביעילותה ומאפשרת לזהות אך ורק את החולים ב"חלון זמן" מאוד מצומצם שבו יש אצלם נוכחות של הנגיף בדרכי הנשימה. בדיקת ה-RT-PCR נחשבת לפחות יעילה כאשר בוחנים את מגמות התחלואה על כלל האוכלוסיה.

שיטת הבדיקה הסרולוגית שיבוצעו במסגרת המחקר בצה״ל פותחה במעבדת המחקר של פרופ' מוניץ ופרופ' גרליץ בשיתוף עם חברת תעשיות ביולוגיות ישראל מבית העמק. הבדיקה הזאת מהירה, ספציפית ורגישה יותר. היא נבחנת בימים אלה על ידי ה-FDA לשם קבלת אישור. על סמך מחקרים קודמים הבדיקה הסרולוגית מאפשרת לזהות את האוכלוסיה המודבקת בנגיף שאיננה מפתחת את תסמיני המחלה, כלומר נדבקים א-תסמיניים וכן את האוכלוסיה שנחשפה לנגיף בעבר.

באופייה היא זהה לבדיקת דם רגילה וניתן לקבל תוך שעה תשובה אמינה ומדויקת, מה שלמעשה מכפיל פי חמישה את קצב ביצוע הבדיקות והפיענוח ביחס לבדיקות ה-PCR. הבדיקה גם מאפשרת "מבט על" על מגמות התחלואה השונות באוכלוסיה בכלל ובצה״ל בפרט. כן תאפשר לזהות את נוגדנים גם חודשים ארוכים לאחר החשיפה לנגיף ופיתוח תסמיני המחלה.

פרופ' מוניץ ופרופ' גרליץ מסרו: "שיתוף הפעולה המחקרי עם צה"ל יאפשר לערוך בדיקות המוניות ולקבל אינדיקציה באשר לאותם חיילים שנדבקו במחלה בין אם הם סימפטומטים או א-סימפטומטיים ופיתחו נוגדנים לנגיף. נוכל כך גם לזהות אותם חיילים שטרם נדבקו ועשויים לכן להיחשף לנגיף בגל ההתפרצות הבא".

סא״ל ד״ר אריק פורר מחיל רפואה מסר: ״המחקר הזה יאפשר לבחון כלי חשוב ומשמעותי במאבק במגיפת הקורונה. בדיקות הנוגדנים הנבחנות במחקר עשויות לשפוך אור על היקפי התחלואה בצה"ל ולסייע בהיערכות יחידות צה"ל וחיל הרפואה לגל מגיפה נוסף. שיתופי הפעולה המחקריים עם חוקרים העומדים בחזית העשייה המדעית בארץ מאפשרים לחיל רפואה להיות ארגון בריאות מוביל ולבחון את השימוש באמצעים המתקדמים ביותר על מנת לדאוג לרווחת המשרתים בצה"ל ולבריאותם".

בסיכום המחקר ייבחנו האפשרויות לשלב בדיקות מסוג זה ככלי רוטיני במאבק בקורונה.

נושאים קשורים:  צה"ל,  חיל הרפואה,  בדיקות סרולוגיות,  קורונה,  חדשות,  אוניברסיטת תל אביב,  פרופ' מוטי גרליץ,  פרופ׳ אריאל מוניץ,  בדיקת קורונה
תגובות