חדשות

מי תחליף את משה בר סימן טוב ותהיה מנכ"לית משרד הבריאות?

ארגון "אושיה - נשים מובילות בריאות" הגיש לשר הבריאות החדש יולי אדלשטיין רשימת מועמדות לתפקיד ובה 15 רופאות ומנהלות בכירות במערכת הבריאות

פרופ' רבקה כרמי. "בקורונה ראינו שמדינות שהובלו על ידי נשים רשמו הישגים טובים". צילום: דני מכליס

יממה לאחר שנתניהו הודיע כי שר הבריאות בממשלה שתושבע היום (ה') יהיה ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין עדיין לא ידוע מי ישמש מנכ"ל משרדו במקום משה בר סימן טוב. אבל מרמזים שמופיעים היום בכמה כלי תקשורת, ניתן להעריך שבכוונתו למנות "מנכ"ל שהוא איש מקצוע". לא ברור עדיין אם יהיה רופא או שוב כלכלן. לאדלשטיין אין היכרות מוקדמת עם מערכת הבריאות והוא זקוק כנראה לתקופת למידה. נכון להיום נראה שעדיין לא פנה לשום מועמד ולא ידוע עם מי הוא מתייעץ.

ארגון "אושיה - נשים מובילות בריאות" הניח אל שולחנו של אדלשטיין רשימה של 15 מנהלות בבתי החולים בארץ שלדעת הארגון עשויות להתאים לתפקיד. את היוזמה הובילו פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, וד"ר מיכל חמו לוטם, רופאת ילדים ומייסדת הארגון "בטרם".

פרופ' כרמי אמרה בהקשר זה ל"ישראל היום": "ביקשנו למקד מאמץ במינוי אישה למנכ"לית. מחקרים מראים שמנהיגות נשית היא טובה יותר במצבי משבר וגם במלחמה בקורונה ראינו שמדינות שהובלו על ידי נשים רשמו הישגים טובים. מינוי מנכ"לית זה הדבר הנכון לעשותו בעת הזו כדי להביא את מערכת הבריאות לעידן חדש".

ברשימת המנהלות הופיעו ד"ר אסנת לוקסנבורג, ראש מינהל טכנולוגיות רפואיות ותשתיות במשרד הבריאות המרכזת בשנים האחרונות את עבודת ועדת סל התרופות; פרופ' דינה בן יהודה, דיקנית הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ומומחית להמטולוגיה; ד"ר אפרת ברון הר-לב, מנהלת "בילינסון" וסגנית מנהל המרכז הרפואי רבין, לשעבר מנהלת מחוז צפון ב"כללית" ומומחית בטיפול נמרץ בילדים.

עוד ברשימה: סיגל רגב רוזנברג, מנכ"לית "מאוחדת", לשעבר סמנכ"לית הכספים ב"כללית"; ד"ר דורית טקס מנובה, מנהלת "אסותא" רמת החייל ולשעבר מנהלת בפועל של "שיבא"; ד"ר ענת עקה-זהר, מנהלת מערך איכות ב"מכבי" ולשעבר סמנכ"לית איכות ושירות במשרד הבריאות; ד"ר שגית ארבל אלון, רופאה ראשית במשרד הרווחה, לשעבר ראש מינהל התיכנון במשרד הבריאות ומומחית ברפואת נשים; ד"ר אסנת לב ציון, מנהלת "שמיר" ולשעבר מנכ"לית "הדסה הר הצופים"; ד"ר ענת אנגל, מנהלת "וולפסון", מומחית ברפואה פנימית.

פרופ' עידית מטות, ראש חטיבת הרדמה וטיפול נמרץ ב"איכילוב" ויו"ר איגוד המרדימים; ד"ר גלית קאופמן שריקי, בעלת תואר שלישי בסיעוד, ראש מחוז צפון ב"מכבי", שהקימה את אגף הסיעוד בקופה; ד"ר שירי טננבוים, סגנית מנהלת "וולפסון", ומומחית באונקולוגיה; רות רלב"ג, סמנכ"לית הכספים של "שערי צדק", שצפויה להתמנות בקרוב לסמנכ"לית הכספים ב"כללית", לשעבר סמנכ"לית לתכנון תקצוב ותמחור במשרד הבריאות; ד"ר שירה לב עמי, לשעבר מנהלת תחום הבריאות הדיגיטלית במשרד הבריאות.

שמות הרופאים הגברים שהוזכרו: פרופ' לאוניד אידלמן, לשעבר ראש ההסתדרות הרפואית ויו"ר ההסתדרות הרפואית העולמית, מומחה בהרדמה; פרופ' איציק קרייס, מנכ"ל "שיבא"; פרופ' יונתן הלוי ששימש 31 שנה כמנהל "שערי צדק" ועמד בראש ועדת סל התרופות, ופרופ' עופר מרין, המנהל הנוכחי של "שערי צדק", מומחה לכירורגיית לב חזה ומנהל מערך הטראומה של בית החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  משה בר סימן טוב,  משרד הבריאות,  יולי אדלשטיין,  פרופ' רבקה כרמי,  ד"ר מיכל חמו לוטם
תגובות
 
אנונימי/ת
15.05.2020, 10:58

סימנו מטרה "אשה מנכ"לית" ואחר כך חיפשו מי מתאימה.
לא היה ראוי יותר שהמטרה תהיה הטוב ביותר למשרה, ללא קשר למיניות שלו?
אגב, אם נסתכל על מספר החולים, ההדבקות והמתים בקורונה, עדיף להעמיד גבר בראש המערכת...
אבל 'ארגוני הנשים' מעולם לא עניין אותן התוצאה, מאז ומתמיד הן יודעות לצעוק "העדפת נשים" בלי שום קשר.

15.05.2020, 12:09

שתהיה או שיהיה מי שמעולה, לא פחות, לא משנה מינה, דתו, מצבה המשפחתי , מספר ילדיו וכו'. מקצועית, ישר, ערכי ובעלת יכולות. יש מבינה ברוך?

15.05.2020, 13:37

מערכת הבריאות רויה ברופאים ערבים מוכשרים אםזה נשים ואם זה גברים.לא הוזכר אפילו מוכשר אחד

אנונימי/ת
15.05.2020, 15:11

צודק לחלוטין.

אנונימי/ת
17.05.2020, 14:08

שוב... אכלו לי שתו לי. מה הקשר ערבים או לא?
כמו שהוזכר כבר בחירת תפקיד היא לא אמורה להיות ע''פ מגזר או מגדר אלא מקצועיות ויכולות.

אנונימי/ת
15.05.2020, 17:02

אין להעדיף - כשם שאין להפלות - על בסיס מין.
מה הקפיצה המוזרה והחצופה של ארגון נשים להעדיף נשים רק מפני שהן נשים?
לו ארגון כלשהו היה מבקש להעדיף גברים, הייתה קמה צעקה גדולה, ובצדק !

אנונימי/ת
15.05.2020, 17:14

כל מילה בסלע!

להחליט מראש שדווקא האישה תהיה מועמדת זוהי אפליה מגדרית שנשלם עליה בבריאותנו.
המועמדים הטובים ביותר הם ברבש או גמזו

אנונימי/ת
17.05.2020, 01:12

מעניין למה הושמט שמה של פרופסור סיגל סדצקי מהרשימה.
אשה, לא?!

אנונימי/ת
19.05.2020, 00:27

אירוע שמלווה עם רבקע קרמי, ותחליטו אם היא ראויה. בהיותה נשיאה, בוקר אחד נדרשתי על ידי יועצמשית המוסד להגיע למשרד על פי דרישת הנשיאה. שם נדרשתי להצהיר שנוטרדתי על ידי חבר סגל, שהיווה אבן נגף מול האג'נדה הפוליטית של הרבקע. האיש איש ימין מוצהר ששאף לתפקיד מנהל אקדמי בכיר, ולא היה מתאים ממנו. נדהמתי מדרישתה של היועצמשית, ועניתי שלהדמ, מהר מאוד הבינה שהגיעה אליה עובדת דעתנית, ונענתה באופן הראוי לה. מכאן, גירושה של הרבקע מהנשיאות היה ענין של זמן. אישה נלוזה ונטולת ערכים. שלא לדבר על אפס הכישורים ניהול, אז לקבל את המלצותיה בענייני ניהול? בדיחה טובה לסיומו של יום. ולהאמין לאישה בת 70 פלוס עם מראה של תחת של תינוק? נו, באמת

אנונימי/ת
19.05.2020, 22:03

לכי תדעי ממתי התמונה.
חוץ מזה שיש עליה הרבה מייק אפ . מבטיח לך שהיא נראית אחרת כשמתעוררת בבוקר

אנונימי/ת
20.05.2020, 22:24

מה בדיוק קשור פה שאיש איש ימין?

אנונימי/ת
19.05.2020, 21:14

מה הקשר למגדר? האדם הנבחר צריך להיות מקצועי, ישר, בעל יחסי-אנוש תקינים ודרייב לפעול למען מערכת הבריאות על כלל עובדיה, וכן למען אזרחי המדינה. עדיף שהאדם הנבחר יהיה רופא/ה ולא איש כספים או או"ש. עייפנו מהעיסוק הרווי במדדים טפלים, תפוקות מטופשות וכימות חיי אדם.