תסביב אשך

ערך ניבוי של פרמטרים המטולוגיים באבחון תסביב האשך

חוקרים מצאו פרמטרים המטולוגיים מסוימים החיוניים באבחנה של תסביב האשך

12.05.2020, 17:13
עילית האשך, אפידידימיס (מקור: ויקיפדיה)
עילית האשך, אפידידימיס (מקור: ויקיפדיה)

מטרת החוקרים הייתה לבחון את ההבדלים בפרמטרים המטולוגיים כגון נפח הטסיות הממוצע, יחס טסיות-לימפוציטים, יחס נויטרופילים-לימפוציטים, רמת טסיות ולויקוציטים – בין נבדקים עם תסביב האשך, אפידידימואורכיטיס ונבדקי בקרה בריאים. החוקרים ביקשו להעריך את ערכי הניבוי של פקטורים המטולוגיים אלו באבחנת תסביב האשך ובהפרדתו מהאבחנות המבדלות שלו.

החוקרים דלו מידע ממאגרים בצורה שיטתית, וביצעו חיפוש סימוכין באופן ידני. לאחר מכן, השתמשו בתכנת STATA בגרסה 12.0 על מנת לבצע סקירה שיטתית ומטה אנליזה של הנתונים. בסופו של דבר, החוקרים הכלילו באנליזה 5 מחקרי מקרה-ביקורת עם 672 סך של נבדקים.

על סמך המחקרים הנ"ל, החוקרים מצאו כי חולים עם תסביב האשך היו בעלי יחס נויטרופילים-לימפוציטים נמוך יותר (ממוצע משוקלל: -1.66, רווח בר-סמך 95%: -3.25 עד -0.06) ורמת טסיות נמוכה יותר (ממוצע משוקלל: -27.39, רווח בר-סמך 95%: -48.03 עד -6.75), בהשוואה לחולים עם אפידידימואורכיטיס. לעומת זאת, חולים עם תסביב האשך היו בעלי יחס לימפוציטים-נויטרופילים גבוה יותר ורמות לויקוציטים גבוהות יותר, בהשוואה לנבדקים בריאים (p < 0.05). כאשר גבר מפתח תסביב באשך, יחס הנויטרופילים-לימפוציטים שלו ורמות הלויקוציטים יעלו, אך הראשון לא יגיע לרמות הגבוהות המופיעות במצב של אפידידימואורכיטיס.

החוקרים הגיעו למסקנה כי יחס נויטרופילים-לימפוציטים, רמת טסיות ורמות לויקוציטים הינם גורמים חיוניים באבחנה של תסביב האשך. כמו כן, רמות הלויקוציטים מהוות פרמטר שימושי באבחנה הן של תסביב האשך והן של אפידידימואורכיטיס. עם זאת, מתברר כי הן לא יכולות לעזור להבדיל בין שתי האבחנות. זאת ועוד, יחס נויטרופילים-לויקוציטים הינו פרמטר עם תועלת גבוהה באבחנה המבדלת בין תסביב האשך לאפידידימואורכיטיס. גם רמת טסיות יכולה להיות שימושית באבחנה המבדלת במטופלים צעירים.

מקור: 

Zhu, J. et al. (2019). Andrologia. https://doi.org/10.1111/and.13490

נושאים קשורים:  תסביב אשך,  אפידידימואורכיטיס,  טסיות,  יחס נויטרופילים-לויקוציטים,  מחקרים
תגובות