קורונה עולמי

רופאים מדווחים: אין צורך במכונות הנשמה על אף רמות חמצן נמוכות בדם

התופעה ששינתה את אופן הטיפול בחולי קורונה: חולים שעל פי כל המדדים היו אמורים להיות מחוסרי הכרה ועל סף כשל ריאתי, אינם מתקשים לנשום

ציוד הנשמה. במשרד הבריאות הוקם צוות פנימי שיעסוק במכירת עודפי ציוד ותרופות שאין בהם שימוש. צילום אילוסטרציה

תעלומה רפואית נוספת הקשורה לנגיף הקורונה: חולים רבים מגיעים לבית החולים עם רמות כה נמוכות של חמצן בדם, שהם אמורים להיות חסרי הכרה או לפחות על סף כשל ריאתי. במקום זאת הם בהכרה, מדברים ולא מתקשים לנשום, דיווח אתמול (א') Wall Street Journal ומצוטט הבוקר (ב') ב"גלובס".

למרות שאיש לא בטוח לגמרי מה בקורונה גורם לחולים הללו להתנהג כך, התופעה הזו משנה במהירות את אופן הטיפול של רופאים רבים. במקום למהר להצמיד את החולים למכונות הנשמה מחשש שמצבם יידרדר במהירות, כמה רופאים מעכבים את הטיפול החודרני ואף מאמינים שחולים רבים יסתדרו בלעדיו.

בדיווח נמסר כי לפני "עידן הקורונה", רופאים שרצו להעלות את רמת החמצן בדם של חולה פנו תחילה לשיטות פחות חודרניות כמו מכונות CPAP או BiPAP הדוחפות אוויר לדרכי הנשימה דרך מסיכת פנים, או לשיטה הכוללת צינור נשימה המוחדר דרך האף ומזרים חמצן חם ולח דרך הנחיריים. אם זה לא עבד, עברו לטפל באמצעות מכונות הנשמה חודרניות. אולם, כשחולי קורונה החלו להופיע בבתי החולים עם רמות אולטרה-נמוכות של חמצן בדם, גם באלה שלא התקשו לנשום, הרופאים חששו שמצבם יתדרדר בפתאומיות ולכן העדיפו להנשים תחילה.

"בעבר, כשראיתי רמות כאלו של חמצן בדם, הראש שלי היה מיד מגיב באינטואיציה", אמר ד"ר סקוט וויינגרט, ראש יחידת טיפול נמרץ במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים סטוני ברוק בניו יורק. "למשל, הייתי מניח שהריאות של החולה במצב כה גרוע שאם לא אנשים עכשיו, הן יקרסו".

ד"ר וויינגרט תיאר את אחד החולים הראשונים שהגיע אליו בחודש מארס, בן 42 עם רמת חמצן בדם כה נמוכה שהוא היה אמור להיות מחוסר הכרה. במקום זאת הוא ישב, חייך ופטפט, נשימותיו היו מהירות, "אך הוא נראה בסדר גמור". ד"ר וויינגרט וצוותו השתמשו בצינור אף של זרימה גבוהה כדי לשפר את רמות החמצן של החולה, הפכו אותו על הבטן - שיטה שידוע שיכולה להעלות את רמת החמצן על ידי הפחתת הלחץ של הלב והסרעפת על הריאות. החולה לא חובר למכונת הנשמה ושוחרר כעבור שבוע.

עוד רופאים מסרו, לפי דיווח זה, שהשיגו הצלחה בגישה פשוטה זאת ולכן הביקוש למכונות הנשמה – ובעקבותיו המחסור שעורר חשש גדול בתחילת המשבר - ירד והוקל הלחץ על צוותי בתי החולים, לפחות בארה"ב.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  חדשות,  מכונת הנשמה,  מונשמים,  מגיפת הקורונה
תגובות
אנונימי/ת
13.05.2020, 08:40

צריך להוסיף את הרתיעה של הצוותים מן ההנשמה הלא פולשנית בשל פיזור התרסיס בצורת הנשמה זו, ולכן הזדרזו לפעמים מעל הנדרש לבצע אינטובציה.