קורונה בישראל

מי יחובר למכונת הנשמה? פורסמו ההמלצות העדכניות לתיעדוף חולי קורונה

בעקבות ביקורת קשה שספג המסמך הקודם, עודכנו ההנחיות לתיעדוף הטיפול בחולי קורונה קשים למקרה של התפרצות קיצונית חדשה שתיצור עומס על בתי החולים

צוות רפואי במחלקת קורונה. צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

הוועדה המשותפת למועצה הלאומית לביו-אתיקה, ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ולמשרד הבריאות אמורה להגיש היום (ב') למנכ"ל משרד הבריאות את ההמלצות העדכניות שלהם לנושא תיעדוף הטיפול בחולי קורונה קשים, אם תתרחש התפרצות חדשה של קורונה בישראל. הצורך בעדכון ההמלצות בא בעקבות ביקורת קשה שספג המסמך הקודם שהציעה הוועדה ולאחר שפרטיו פורסמו נמסר כי מדובר היה רק בטיוטה לקבלת הערות.

במסמך הקודם הומלץ לרופאים מקרה של מחסור בציוד ובאנשי צוות, להגביל את האשפוז במחלקות טיפול נמרץ ובהקצאת מכונות הנשמה לחולים שסיכוייהם לשרוד נמוכים יותר, בעיקר נכים ובעלי מחלות רקע.

לפי המתווה המוצע במסמך העדכני כפי שפורסם הבוקר (ב') ב-ynet: רק אם מערכת הבריאות תגיע ל"אי ספיקה", החולים הקשים יחולקו לארבע קבוצות. בדרגה הראשונה יהיו חולים שלפני הידבקותם בנגיף היו ב"תפקוד מלא או עם מוגבלות קלה" והם יקבלו עדיפות עליונה בהקצאת המשאבים. בדרגה השנייה יהיו חולים שלא מסוגלים לעבוד אך גם לא היו במצב סיעודי. בדרגת העדיפות השלישית - מרותקים למיטה או לכיסא גלגלים ובדרגה הרביעית - חולים שהיו סופניים גם לפני הידבקותם.

בדיווח נמסר כי במסמך המעודכן נכתב: "הסטייה היחידה מעקרון השוויון היא רק על בסיס שיקולים רפואיים להצלחת הטיפול ולסיכויי ההישרדות והגמילה ממכשיר הנשמה או אקמו. אם יש חולים שמצבם הרפואי הקשה מצריך טיפול מציל חיים שבלעדיו ימותו מחד גיסא וסיכוייהם הרפואיים להפיק תועלת מהטיפול להצלתם בסיכויי שרידות טובים יותר מאידך גיסא, הרי הם קודמים לאלה שסיכוייהם הרפואיים, גם אם יינתן להם טיפול מציל חיים, קלושים".

עוד נאמר במסמך העדכני כי עבור אנשים עם מוגבלויות - המוגבלות לכשעצמה אסור שתיחשב כקריטריון לתיעדוף. יש מצבי מוגבלות רבים שאין להם כל השלכה על השרידות לטווח קצר. עם זאת, יש חסרים תפקודיים שהם רלוונטיים ליכולת השרידות לטווח הקצר.

תנועת "לינק20" של קרן משפחת רודרמן, העמותה לקידום צעירים עם מוגבלות, מסרה בתגובה: "הקריטריונים המעודכנים אינם אלא מכבסת מילים, ניסיון ציני לשלם מס שפתיים לשוויון תוך ריקונו מתוכן. המונחים המקצועיים אולי התעדכנו, אבל דבר לא השתנה. הוועדה עודנה ממליצה על תיעדוף פסול ובלתי מוסרי של טיפול רפואי לפי מדדים שאינם רלוונטיים ומדירים מראש כל ישראלית וישראלי החיים עם מוגבלות. קשה להאמין שב-2020, אחרי כל ההישגים למען אנשים עם מוגבלות, יש עדיין גוף ציבורי המתייחס למאות אלפי ישראלים כנחותים וכמי שחייהם שווים פחות".

נושאים קשורים:  מונשמים,  מכונות הנשמה,  תיעדוף חולים,  נגיף הקורונה,  חדשות,  אתיקה רפואית,  קורונה,  בעלי מוגבלויות,  נכים
תגובות
אנונימי/ת
12.05.2020, 01:56

איום ונורא.
לקרוא ולא להאמין.

יש לברך
שמשרד הבריאות חזר מנושא" ה"סלקצייה" של חולים לא על בסיס רפואי.
לנייר עמדה "את מי להנשים" אין בכלל מקום. יכול רק להזכיר לנו את ההיסטוריה הקצרה של תרופתינו. פרופ יוסף שנקר