דלקת ריאות חיידקית

מה הן האטיולוגיות הנפוצות לדלקת ריאות בקרב מטופלים עם HIV?

החוקרים ביצעו בדיקות PCR בזמן אמת בדגימות כיח ותרביות נוספות אצל מטופלים עם HIV שאושפזו עם דלקת ריאות והצליחו לזהות מספר פתוגנים חיידקיים וויראליים נפוצים בקרב האוכלוסייה הזאת

דלקת ריאות (צילום: אילוסטרציה)
דלקת ריאות (צילום: אילוסטרציה)

כיום אין הרבה מידע בנוגע לאטיולוגיה לזיהומים נשימתיים בקרב מטופלים עם HIVי(human immunodeficiency virus) במסגרות עם משאבים מוגבלים.

החוקרים ביצעו בדיקות PCR בזמן אמת (real-time polymerase chain reaction) כמותיות מרובות ל-Pneumocystis jirovecii ופתוגניים חיידקיים וויראליים נשימתיים נפוצים בדגימות כיח (ספונטניות או יזומות) שנלקחו ממחקר עוקבה פרוספקטיבי של מטופלים מאושפזים עם HIV שהופיעו עם סימני אזהרה לפי ארגון הבריאות העולמי ושיעול. במחקר בוצעו תרביות משתי דגימות כיח, תרביות דם ובדיקות חוץ-ריאתיות רלוונטיות.

במחקר השתתפו 284 מטופלים משני בתי חולים שניוניים בקייפ טאון, דרום אפריקה. החציון של ספירת תאי CD4 היה 97 תאים/מיקרו ליטר, 64% מהמשתתפים היו נשים ו-38% מהמשתתפים היו תחת טיפול אנטי-ויראלי.

תוצאות המחקר חשפו כי ל-148 מטופלים היו תרביות חיוביות לשחפת, 100 מטופלים אובחנו בדלקת ריאות שנרכשה בקהילה (CAP – community-acquired pneumonia),י26 אובחנו בדלקת ריאות עם P.jiroveciiי(PJP-P. jirovecii pneumonia) ול-64 מטופלים היו אבחנות אחרות. בנוסף, אצל 133 מטופלים זוהה זיהום חיידקי אפשרי (>105 עותקים/מ"ל), כאשר השכיחות הייתה הכי גבוהה אצל מטופלים עם CAPי(52%).

החוקרים מצאו כי החיידקים הנפוצים ביותר היו Haemophilus influenzae ו-Streptococcus pneumoniae, בזמן שחיידקים א-טיפים היו לא נפוצים. בנוסף, אצל 203 מטופלים זיהו וירוסים, כאשר השכיחות הגבוהה ביותר הייתה בקרב מטופלים עם PJP (85%) והווירוס השכיח ביותר שזוהה היה Human metapneumovirus. כמו כן, במקרים רבים החוקרים זיהו מספר זיהומים במקביל.

החוקרים הסיקו כי בדיקות PCR מרובות בכיח יכולות להפוך לכלי אבחנתי יעיל במקרים של זיהומים נשימתיים חיידקיים בקרב מטופלים מאושפזים עם HIV, אך הערך שלהן מוגבל מפני שיש חתך כמותי רק עבור חלק מהפתוגנים החיידקיים ולא בוצע תיקוף בקרב אוכלוסיות המטופלים המדוברת. בנוסף, החוקרים מצאו שכיחות גבוהה של וירוסים נשימתיים, אך לא ברור האם הווירוסים האלה גרמו לזיהום מכיוון שאין ערך חתך כמותי מקובל לאבחון של זיהומים נשימתיים ויראליים.

מקור: 

Maartens, G. et al. (2020) Clinical Infectious Diseases 70,6.

נושאים קשורים:  דלקת ריאות חיידקית,  דלקת ריאות ויראלית,  שחפת,  PCR בזמן אמת,  מחקרים
תגובות