קורונה עולמי

נמצא בסיס לתרופה לקורונה במערכת החיסון של לאמות

צוות מחקר בלגי-אמריקאי זיהה ננו-נוגדן במערכת חיסונית של לאמות החוסם את פעילות נגיף הקורונה

עדר לאמות. צילום: שאטרסטוק

במרוץ הגדול למציאת תרופות לטיפול בחולי קורונה פנו מדענים לחפש פתרונות גם בקרב בעלי חיים שונים. צוות מחקר בלגי-אמריקאי דיווח בסוף השבוע שעבר לכתב העת המדעיCell  כי זיהה חלקיק זעיר, "ננו-נוגדן" (nano-body), במערכת חיסונית של לאמה, "קרובת משפחה" של גמל, ונראה כי חלקיק זה חוסם את פעילות נגיף הקורונה.

הצוות המתמקד בלאמה הוא מהמרכז לביוטכנולוגיה בעיר גנט, בלגיה ((VIB-UGENT ואוניברסיטת טקסס ביוסטון.

כבר לפני ארבע שנים החלה קבוצת מחקר זאת להתרכז בנוגדנים של לאמות לנגיפי SARS ו-MERS אלא שעבודה זאת לא נמשכה מעבר לשנה. עתה, כאשר שטפה את העולם מגיפת ה-COVID19 שמחוללה הוא ה-SARS-CoV2, חזר הצוות לאותו כיוון.

החוקרים דיווחו כי לנוגדנים של הלאמות מבנה ייחודי. כאשר הן נתקפו בנגיפי SARS ו-MERS ונטלו מהן דגימות דם, התברר שמבנה הנוגדנים שלהן איננו רגיל. יש להן גם נוגדנים-זעירים, שהחוקרים קראו להם ננו-נוגדנים ואלה ננעלים על נגיפים ממשפחת הקורונה שלכולם צורה של כתר עם "יתדות-חלבון" (Spikes) והנוגדנים הזעירים ננעלים עליהם כבריח וכך בולמים את חדירה הנגיף לתאי הגוף ולשגשוגו בהם, כלומר להתפתחות המחלה.

הצוות הודיע כי יחל בשבועות הקרובים בניסוי בבעלי חיים ובסוף השנה בבני אדם וגם מתנהל מו"מ עם כמה חברות תרופות על פיתוח תרופה שתהיה מבוססת על ננו-נוגדנים אלה.

אין זה המחקר הראשון שמתמקד באותם ננו-נוגדנים שנמצאו אצל לאמות. גם חברת התרופות סאנופי פנתה לכיוון הזה וכבר ב-2018 רכשה ב-3.9 מיליארד אירו חברה בלגית קטנה Ablynx שעוסקת בחקר ננו-נוגדנים.

נושאים קשורים:  לאמה,  ננו-נוגן,  תרופה לקורונה,  פיתוח תרופות,  מגיפת הקורונה,  קורונה,  חדשות
תגובות