קורונה בישראל

ראש הצט"מ במשרד הבריאות: "אין חסינות עדר בישראל"

ד"ר בועז לב מעריך שלא יותר מ-10% מהאוכלוסיה נחשפו לנגיף ושהמחלה יכולה לחזור לישראל דרך נוסעים המגיעים מחו"ל

ד"ר בעז לב, ראש צוות טיפול במגיפות. "הסכנה לא חלפה" (צילום: אביר סולטן / פלאש 90)

ראש הצוות לטיפול במגיפות (צט"מ) במשרד הבריאות, ד"ר בועז לב, לשעבר מנכ"ל המשרד, אמר היום (ב') בראיון ל-ynet כי למרות הנתונים החיוביים וההקלות החדשות, עדיין קיים חשש להתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה: "רוב הציבור לא נחשף עדיין לנגיף - כנראה לא יותר מ-10% מאוכלוסיית ישראל והמשמעות היא שאין חסינות עדר ומצב זה מחייב צורת התנהגות שונה".

ד"ר לב העריך שהמחלה יכולה לחזור לישראל דרך נוסעים המגיעים מחו"ל. הוא הביע חשש ש"בגלל התנהלות לא אחראית, אנחנו עלולים עוד פעם להעביר את המחלה האחד לשני. הסכנה הזאת קיימת. אנחנו נמצאים עתה במצב יותר טוב כי אנחנו יודעים יותר על הנגיף והמחלה, אבל הסכנה לא חלפה".

עוד אמר כי נעשית היערכות לאפשרות שנגיף הקורונה ישתלב בסתיו ובחורף הקרוב עם השפעת העונתית - "אני מקווה שזה לא יקרה, אבל יש לצפות לאפשרות כזאת". בין השאר יהיה צורך להטיל שוב סגרים למניעת התפשטות הנגיף".

בתוך כך העריך פרופ' איתן כרם, מנהל האגף לרפואת ילדים בבית החולים הדסה: "הרושם הוא שהקורונה דועכת. לא ידוע בדיוק מה הגורם לכך. אנחנו מקווים שמזג האוויר החם והיבש עוזר. אנחנו יודעים מהניסיון של מגיפות קורונה אחרות, סארס ו-MERS, שהקיץ גמר אותן. אבל היתה עתה התפרצות קורונה בחצי הכדור הדרומי כשהיה שם קיץ (וחורף בישראל), כך שזה עוד לא בטוח. ייתכן גם שהסגר הועיל אבל אנחנו יודעים שההתפרצות דועכת גם במקומות שלא היה בהם סגר".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  חסינות עדר,  ד"ר בועז לב,  פרופ' איתן כרם,  צט"מ,  שפעת,  חדשות
תגובות