קורונה עולמי

טראמפ הציע להזריק חומרי חיטוי והקרנות UV לחולי קורונה

נשיא ארה"ב ממשיך להביך את הקהילה הרפואית - רופאים בכירים בארה"ב מיהרו להזהיר שהצעת הנשיא עלולה לגרום נזק כבד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: Evan El-Amin/ שאטרסטוק

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ממשיך להביך את הקהילה הרפואית בהצעותיו כיצד לטפל בחולי קורונה, וזאת לאחר שעצר את העברת חלקה של ארה"ב לתקציב ה-WHO עד שהארגון לא יעבור שינוי מבני מקיף.

בתדרוך לתקשורת במדשאת הבית הלבן הציע טראמפ "להזריק לנדבקים בנגיף קורונה חומרי חיטוי או לחלופין להחדיר לגופם קרני UV". רופאים ששמעו על כך נדהמו ומיהרו להזהיר מפני הסכנות שבביצוע רעיונות אלו.

טראמפ אמר כי הוא מסתמך על "גורם אמריקאי" שציין כי הנגיף נחלש במהירות כשהוא נחשף לאור השמש, לחום וללחות ולכן יהיה מידבק פחות בקיץ. הערכה זאת איננה חדשה אבל נתקלה בביקורת שאין הוכחות מוצקות לכך שהסביבה האופטימלית לנגיף היא חללים סגורים ותנאי שטח יבשים וכי הוא מאבד מכוחו כשהטמפרטורות והלחות עולות ובמיוחד כשהוא נחשף לאור השמש.

"הנגיף מת במהירות כשהוא חשוף באופן ישיר לאור השמש", אמר לא מכבר וויליאם בראיין, ראש מחלקת הטכנולוגיה והמדעים במשרד לביטחון המולדת. אלא שמול השערה זאת עומדת העובדה שנגיף הקורונה בכל זאת פגע קשה גם במקומות חמים בעולם, כמו סינגפור.

אותו בראיין אמר שעל פני משטחים כמו נירוסטה ובסביבה חשוכה עם מעט לחות, הנגיף מאבד כמחצית מכוחו בתוך 18 שעות, בלחות גבוהה הוא מאבד מחצית מכוחו בתוך שש שעות וכשהוא נחשף ללחות גבוהה ולאור השמש – בשתי דקות בלבד. כשהנגיף באוויר בחלל חשוך, הוא יאבד מכוחו אחרי כשעה וכשהוא חשוף לאור השמש במרחב פתוח, בתוך 90 שניות.

בעת התדרוך הפנה טראמפ שאלה לד"ר דברה בירקס חברת הצוות המיוחד הפועל לידו לתכנון המאבק במגיפה, מה דעתה על ההצעה לבדוק הזרקת חומר חיטוי ושימוש בקרני על-סגול והיא ענתה במבוכה: "שמעתי משהו על כך אבל לא כטיפול רפואי".

מיד לאחר שרשתות הטלוויזיה שידרו את דברי טראמפ, מיהרו רופאים בכירים בארה"ב להזהיר שהצעת הנשיא עלולה לגרום לנזק כבד. ד"ר וין גופטה, רופא ריאות, אמר לרשת NBC: "ההצעה להזריק סוג כלשהו של חומר ניקוי לגוף היא בלתי אחראית ומסוכנת. זו שיטה שנפוצה בקרב אנשים שרוצים להרוג את עצמם".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  דונלד טראמפ,  ארה"ב,  מגיפת הקורונה,  חדשות
תגובות