קורונה בישראל

בעלי מוגבלויות מוחים על ההמלצות לתיעדוף הטיפול בחולי קורונה קשים

חברי תנועת לינק 20, הפועלת לקידום שוויון וזכויות לאנשים עם מוגבלות, דורשים לבטל את המלצות הוועדה: "מדובר על תפיסה מעוותת ובאפליה קשה"

ציוד הנשמה. במשרד הבריאות הוקם צוות פנימי שיעסוק במכירת עודפי ציוד ותרופות שאין בהם שימוש. צילום אילוסטרציה

לביקורת הקשה מצד בכירי הרופאים על המלצות הוועדה הציבורית של משרד הבריאות לתיעדוף בטיפולים במכונות הנשמה, אם וכאשר תתעורר בעיית מחסור בהן עקב מצב קיצון ביותר של תחלואת קורונה – הצטרפה הבוקר (ה') "תנועת לינק 20", תנועה חברתית גלובלית, פרי יוזמתה של קרן משפחת רודרמן שבמרכזה רשת של פעילים צעירים עם וללא מוגבלות. התנועה פועלת לקידום שוויון וזכויות לאנשים עם מוגבלות.

בפנייה לראש הממשלה ושר הבריאות מובעת מחאת התנועה על כך שהוועדה המליצה שבמקרה חירום קיצוני יקבלו אנשים עם מוגבלות קדימות נמוכה יותר בטיפולים מצילי חיים במכונות הנשמה לעומת אנשים ללא מוגבלות. חברי התנועה טענים שמדובר באפליה קשה ודורשים לבטל את המלצות הוועדה, לכנסה מחדש ולשלב בדיוניה נציג של ארגונים ועמותות העוסקים בזכויות אנשים עם מוגבלויות. עד כה נשלחו בנושא זה יותר מ-4,200 פניות ממשפחות של צעירים עם מוגבלויות ללשכת ראש הממשלה ושר הבריאות.

את מסמך ההנחיות, שבעקבות ביקורת קשה שספג הוגדר מחדש כטיוטה בלבד, הכינה ועדה בראשות פרופ' אברהם שטינברג, פרופ' אפרת לוי-להד וד"ר תמי קרני. במסמך נאמר כי במקרה של מחסור חמור בכוח אדם ובציוד רפואי יהיה תיעדוף בטיפול בחולי קורונה קשים, בהתאם לרמת התפקוד היומיומי שלהם. לפי המלצות אלו, חולה קורונה ב"תפקוד קל או מוגבלות קלה" יטופל בעדיפות הראשונה. חולה נייד באופן חלקי שאינו מסוגל לעבוד יזכה לטיפול בעדיפות שנייה. מרותקים לכיסא גלגלים או למיטה רוב שעות היום וכן מי שמוגדרים ש"אינם מסוגלים לעבוד" ידורגו נמוך, בעדיפות שלישית או רביעית.

חברי תנועת לינק 20 מתחו ביקורת קשה על כך שהקריטריונים שהציבה הוועדה לתיעדוף חולים נשענים על מוגבלותו של אדם או על כושר העבודה שלו. נטען שאלה אינם מהווים מדד קליני שיכול לנבא את יכולת ההישרדות של האדם. "קריטריונים אלה", נאמר בפניית המחאה, "מצביעים על תפיסה מעוותת, המושפעת מתפיסות סטיגמטיות לפיהן אוכלוסיית אנשים עם מוגבלות מהווה מקשה אחת, פחותת ערך. המלצות הוועדה מחזירות אותנו כחברה וכאומה לימים חשוכים שבהם נגזרנו לחיים ולמוות על פי סממנים חיצוניים ו/או והשתייכות לקבוצות מוחלשות בלבד, בעוד שהמלצות הוועדה היו צריכות להיות נשענות על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה של שוויון וצדק המעוגנים בחקיקה".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  טריאז',  תיעדוף חולים,  הנשמה,  אפליה,  מחאה,  קורונה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
28.04.2020, 09:37

תגובה לתגובת הר״י למסמך תיעדוף הטיפול בחולי קורונה- בעלי מוגבלויות.
ציתות מהתגובה : ״במצב הנוכחי שבו ניתן טיפול לכל מי שזקוק לו ללא מגבלות, חייב להימשך כל עוד לא הכריז משרד הבריאות שמערכת הבריאות הגיעה לאי ספיקה, שאז – ורק אז – יחולו הכללים הרפואיים, האתיים, המשפטיים והדתיים המפורטים בנייר עמדה זה.״
אז מה בעצם חידשה התגובה של הר״י???
בפסקה המצותתת מובהר שיגיע רגע בו ייושמו המלצות הועדה לתיעדוף ושוב אנשים עם מוגבלויות יהיו בקצה השרשרת