קורונה בישראל

"קוקפיט" של התעשיה האווירית ישמש את היחידה לטיפול נמרץ ב"סורוקה"

מערכת הבקרה שפותחה בשיתוף פעולה עם מומחים ב"סורוקה" מאפשרת ריכוז מידע על חולי קורונה מונשמים במקום אחד וקבלת תמונת מצב מלאה של החולה, תוך צמצום החשיפה של הצוות הרפואי להידבקות

23.04.2020, 14:05
דמו המערכת. צילום: התעשיה האווירית

שיתוף פעולה של התעשיה האווירית והמרכז הרפואי סורוקה מקבוצת הכללית, הביא לפיתוח "קוקפיט" - מערכת בקרה לריכוז מידע על חולי קורונה המאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ ייעודית, על גבי פלטפורמת Azure של מיקרוסופט.

כחלק מהתגייסות החברות הממשלתיות בשיתוף מפא"ת ורשות החברות למאמץ הלאומי לטיפול בחולי קורונה, פותחה על ידי התעשיה האווירית בשיתוף פעולה עם המרכז הרפואי סורוקה מערכת בקרה המאפשרת ריכוז מידע על חולי קורונה מונשמים במקום אחד, קבלת תמונת מצב מלאה של החולה, תוך צמצום החשיפה של הצוות הרפואי להידבקות.

המערכת מתכללת מידע מכלל המערכות והחיישנים ומבצעת חיתוך ומיצוי מידע כגון ניטור מדדים, זיהוי מגמות, ומתן התרעות מוקדמות תוך שימוש באמצעים של בינה מלאכותית. המערכת מאפשרת ייעול תהליכים, לימוד והפקת ידע.

צוות התעשיה האווירית בהדגמה להנהלה "סורוקה". צילום: דינה פרנקל

הידע הנאסף מונגש לצוות הרפואי בחדר הבקרה לצרכים השונים, כמעין תא טייס ("קוקפיט") - לביקור רופא מרחוק, ניהול מצב המטופל באופן שוטף, ניהול המשימות במחלקה וניהול מכשירים ואמצעים. שיתוף המידע מאפשר גישה למכלול הנתונים מקרוב ומרחוק תוך ניצול כלל המשאבים השונים ברחבי בית החולים ומחוצה לו.

פרופ' יניב אלמוג, מנהל היחידה לטיפול נמרץ פנימי הייעודית לחולי קורונה: "היתרון הגדול של המערכת שפותחה הוא היכולת שלה לדמות את הסיטואציה הרגילה שבה אני נכנס לחדר, רואה את החולה, עוקב ואוסף נתונים ממכלול המכשירים שיש מסביבו. זהו יתרון חשוב שיאפשר לנו להתמודד באופן בטוח ושלם עם ניהול הטיפול בחולה גם בעידן הקורונה. "אני רואה יתרונות ופוטנציאל שימוש נרחב במערכת גם בעתיד. באמצעות יכולת ההתרעה המוקדמת שלה והיכולת של איסוף נתונים רבים על החולה בשלבים מוקדמים של המחלה, נוכל לייצר מערכת שמתריעה על החמרה שעלולה להתרחש ולהגיב מוקדם יותר ואולי אף למנוע אותה".

המערכת, שאופיינה במפגשים מוקדמים בין צוות המפתחים לבין צוות היחידה לטיפול נמרץ פנימי ב"סורוקה", פותחה על גבי פלטפורת Azure של חברת מיקרוסופט תוך שימוש בשירותי Real Time Data Ingestion ו-Data analytics Services לניתוח ולהצגת נתוני החולים ושירותי Video Streaming להצגה חזותית של החולה. הפיתוח מאפשר בקרה על כמות רבה של חולים במקביל כאשר ניתן להזרים ולהציג במערכת מיליוני אירועים בשנייה.

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי "סורוקה", מסר: "האמצעים הדיגיטליים וההסתכלות מרחוק על מוניטורים, מכונות הנשמה, משאבות עירוי ומכשירים נוספים המחוברים למטופל, מאפשרים לנו לשמור על ריחוק מקסימלי ולהבטיח הגנה מירבית לצוות בטיפול הרפואי.
אנו מודים לתעשיה האווירית על שילוב הידיים והתמיכה שלהם בצוותים הרפואיים שנמצאים בחזית המאבק בנגיף ומסייעים בכך למתן טיפול רפואי איכותי תוך הבטחת בטחונם של אנשי הצוות".

נושאים קשורים:  סורוקה,  טיפול נמרץ,  נגיף הקורונה,  התעשיה האווירית,  קורונה,  מונשמים,  חדשות
תגובות