מחקרים - נגיף הקורונה

מחקר נוסף מצביע על כך שהתרופה הידרוקסיכלורוקווין לא יעילה לקורונה

הידרוקסיכלורוקווין סומנה כאחת ההבטחות בטיפול בחולי קורונה, אך ממחקר חדש עולה כי 28% מאלה שטופלו בה לצד טיפול תומך מתו, לעומת 11% מהחולים שקיבלו טיפול תומך בלבד

הידרוקסיכלורוקווין. צילום: אילוסטרציה

עוד מחקר מטיל ספק ביעילותה של התרופה הידרוקסיכלורוקווין כטיפול בחולי קורונה קשים וגם קלים. סוכנות החדשות הבינלאומית AP דיווחה הבוקר (ד') כי במחקר נרחב חדש שבוצע באוניברסיטת וירג'יניה בארה"ב הוברר שהתרופה שבמקורה נועדה למלריה איננה משפרת את מצבם של חולי קורונה קשים וגם לא מונעת תמותה.

התרופה סומנה כאחת ההבטחות בטיפול בחולי קורונה לפני כמה ימים אף דווח ש-10 טונות ממנה הגיעו לישראל.

במחקר החדש השתתפו 368 גברים חולי קורונה מאושפזים שנפטרו מהנגיף או החלימו ושוחררו לביתם עד 11 באפריל, אלא ש-28% מאלה שטופלו בתרופה זאת לצד טיפול תומך מתו, לעומת 11% מהחולים שקיבלו טיפול תומך בלבד.

בקרב החולים שקיבלו שילוב של הידרוקסיכלורוקווין עם האנטיביוטיקה אזיתרומיצין, כ-22% מהם שטופלו מתו גם כן. הידרוקסיכלורוקווין גם לא הפחיתה בהידרדרות במצבם של החולים ולא מנעה את הצורך בחיבורם למכונות הנשמה.

החוקרים ציינו כי התרופה טומנת בחובה תופעות לוואי קשות ובהן הפרעות קצב לב. בברזיל הופסק חלק ממחקר שבדק את כלורוקווין, התרופה הוותיקה הדומה להידרוקסיכלורוקווין, לאחר ש-25% מהמטופלים לקו בהפרעות בקצב הלב.

כלורוקווין, והנגזרת שלה הידרוקסיכלורוקווין, מוכרות לעולם הרפואה למעלה מ-70 שנה והיא ניתנת למניעה וטיפול במלריה במיוחד למטיילים היוצאים לאזורים אנדמיים במלריה. בנוסף היא משמשת גם לטיפול בדלקת מפרקים ובזאבת (לופוס).

נושאים קשורים:  הידרוקסיכלורוקווין,  נגיף הקורונה,  תרופה לקורונה,  מגיפת הקורונה,  חדשות
תגובות
22.04.2020, 21:31

מצער לשמוע על הכשלון. יש לברך על המחקר ואת המשתתפים בו שבזכותם נלמד ונטפל טוב יותר להבא: בלי הידרוקסיכלורוקוין (פלקווניל).

אנונימי/ת
23.04.2020, 20:48

אז אולי ביבי יחזיר לחברו היקר מודי ההודי את כל עשרת הטון תרופה שמיהר לקנות. (יחד עם חברו הנוסף טראמפ המדען הדגול)

אנונימי/ת
22.04.2020, 22:18

ותודה לטראמפ האידיוט המטורף שהמליץ-הרי יש ברשותו מניות של סאנופי

23.04.2020, 10:49

המקור לידיעה- אתר של "Abc news". נכתב שם במפורש ש " The nationwide study was not a rigorous experiment ". השאר זה השמצות כנגד הנשיא.
כלומר- מדובר בכתבה פוליטית ולא במשהו עם איזה שהוא תיקוף מדעי.
התרופה עצמה כבר שינתה יעוד בעבר: היא נוצרה כטיפול למלריה- אך הוסבה לשימוש בקבוצת מחלות שקשורות להפרעה בפעילות אלמנטים של מע' החיסון.
לעניין ה"סכנה " שבה-
היא משמשת כתרופה למחלות כרוניות : האלפים שלוקחים אותה נוטלים אותה בקביעות - לעתים לעשרות שנים - והיא תינתן להם כי תחילתה עולה על הנזק(אם יש) מתופעות הלוואי.
תופעות הלוואי שמצוטטות בד"כ הן של הפרעה בקיצוב שריר הלב- שעלולה להוביל להפרעה נוספת בקצב הלב שללא טיפ וו ל קטלנית בפוטנציה.
אך( כמושברור מהשימוש הכרוני, דרך אגב) - הסיכוי לפיתוח בעיה לבבית משמעותית הינו די קטן . מה זה "די קטן"? - שני הראומטולוגים ששאלתי( אלו הרופאים שמטפלים במחלות להן ניתנת) - מעולם לא ניתקלו במקרה כזה- ולשניהם נסיון בטיפול ממושך בה.
סיכון דומה קיים עם מאות תרופות נפוצות ( תרופות נגד דיכאון, נגד הקאות , אנטיביוטיות) - אבל אף רופא לא ימנע מלתת ZETO לחולה עם דלקת ריאות שלוקח cipramil , למשל.
יש לתרופה ת"ל יותר שכיחות- אך הן לא מסוכנות או מטרידות.
כעיקרון לא נותנים תרופה לפני שקלול נזק מול תועלת.
היעילות של התרופה לא הוכחה במחקר מדעי קפדני ( לטיפול ב covid19- המגיפה הנוכחית). אין גם הוכחה כזאת לרעילות של ציאניד או לכך שבנזין דליק.
אבל יש עדויות מצטברות של הצלחה מרשימה - החלמה מהירה של חולי קורונה במצב בינוני לפחות- שקיבלו אותה - גם בשילוב עם אנטיביוטיות"מסוכנות" באותו אופן-אך גם בלי. לא ראיתי דיווח על חולה שפיתח את הפרעת הקצב לאחר תחילת הטיפול .

יש לעומת זאת מעט מאד מחקרים ( מאד מאד)- ומתן אישור חריג לשינוי ייעוד לתרופה על סמך הצטברות מידע ועדיין כטיפול בה- כפי שעשה ה fda - הינו כשלעצמו חריג מאד.
התרופה ממש עתיקה. היא זולה מאד(לרכישה בסופר פארם -לפני ש"נעלמה" מהמדפים- עלו 100 כדורים 77 שח.
התרופות האחרות שניתן להשתמש בהן- ולהן דווקא יש לובי גדול - עולות פי 10 לפחות ויעילותן הניטענת פחותה.

23.04.2020, 12:44

חבל שמערבים פוליטיקה ותועמלנות של חברות תרופות במאמרים שאמורים להיות מדעיים\רפואיים .

25.04.2020, 00:28

צודק. מה גם שהם דואגים שיהיו כמה שיותר בעלי אינטרסים שיבחשו ויבטיחו שלא יתפרסמו תוצאןת- של מחקרים או סתם " ציטוט " של מחקרים עם " התאמה" שלהם לעיתונות לציבור הרחב( תוך הסבר למה "באמת " התכוונו

25.04.2020, 11:24

ד"ר לפון, אם אי אפשר לבלבל אותך עם עובדות, לפחות תקרא את המאמר מ-BMJ.
https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1432.long
קצת סבלנות לא תזיק כאן, בפרט מצד הקהילה המדעית-רפואית. גם הרופא-המדען הגאון דונאלד טראמפ השתמש בטיעון ש"לא יועיל אבל לא יזיק" לגבי זטו-פלקוויניל ומאז כבר הגיע להמלצה על שימוש באקונומיקה לטיהור הגוף מבפנים... ("רעיון טוב" צריך לחשוב על זה...)

27.04.2020, 18:50

לא למהר ולסגור את הגולל על הכלורוקווינים...
יש לזכור כי בארה"ב נתנו את התרופה לחולים היותר קשים וברור שהפרוגנוזה שלהם יותר גרועה מראש.