מחלת לב כלילית

מחלת לב כלילית וסוכרת סוג 2

במחקר זה נמצאו הבדלים בבדיקה פרוטאומית של חלבונים לסוכרת סוג 2 ולמחלת לב כלילית 

21.04.2020, 10:44
יוזמה של תכנית למניעת מחלות לב (אילוסטרציה)
סרטן ומחלות לב וכלי הדם הכליליים חולקים גורמי סיכון רבים (אילוסטרציה)

מחלת לב כלילית מהווה אתגר רפואי עבור מטופלים עם סוכרת סוג 2. CT-אנגיוגרפיה של העורקים הכליליים (CCTA) מספקת תמונה אנטומית מפורטת של זרימת הדם בעורקים אלה. פרוטאומיקה נמצאת בשימוש ההולך וגדל לצורך שיפור אלגוריתמים אבחוניים וטיפוליים. החוקרים טענו כי פאנל החלבונים הקשור לסוכרת סוג 2 שונה מזה הקשור למחלת לב כלילית.

החוקרים בצעו מחקר עוקבה שכלל 528 משתתפים ללא רקע של אירועים קרדיווסקולריים קודמים אשר עברו CCTA. החוקרים חילקו את המשתתפים לשתי קבוצות - CAD- (עורקים ללא פגם) ו-CAD+ (עורקים עם היצרות כללית או רבדים). חלבוני הפלזמה נבדקו על באמצעות aptamer analysis.

תוצאות המחקר הראו כי על אף ש-CAD+ היה שכיח יותר בקרב המשתתפים עם סוכרת סוג 2 (HbA1c 6.7 ± 1.1%) בהשוואה לאלה ללא סוכרת (56 לעומת 30%, P < 0.0001), רמת טרשת העורקים כפי שהודגמה ב-CCTA לא הייתה שונה. מתוך 20 החלבונים שנמצאו בשכיחות הגבוהה ביותר, 15 היו קשורים לסוכרת סוג 2 ולמחלת לב כלילית, 3 היו קשורים לסוכרת סוג 2 בלבד (אוסטאומודולין, cartilage intermediate-layer protein 15, ו-HTRA1), ו-2 היו קשורים למחלת לב כלילית בלבד (epidermal growth factor receptor ו-contactin-1). רמות גבוהות של רנין ושל GDF15, ונמוכות של אדיפונקטין, היו קשורות באופן בלתי תלוי לסוכרת סוג 2 ולמחלות לב כלילית.

החוקרים הגיעו למספר מסקנות: 1) החומרה של מחלת לב כלילית לא הייתה שונה בין משתתפים עם סוכרת סוג 2 למשתתפים ללא סוכרת סוג 2; 2) רנין, GDF15, ואדיפונקטין נמצאו כסמנים עבור סוכרת סוג 2 ומחלת לב כלילית; 3) כמה חלבונים היו קשורים באופן ספציפי לסוכרת סוג 2 ולמחלת לב כלילית; ו-4) בסוכרת סוג 2, רמות נמוכות של רנין עשויות להגן מפני מחלת לב כלילית.

מקור: 

Giulia Ferrannini et. al (2020) Diabetes Care https://doi.org/10.2337/dc19-1902

נושאים קשורים:  מחלת לב כלילית,  סוכרת סוג 2,  טרשת עורקים,  פרופיל חלבונים,  מחקרים
תגובות