קורונה בישראל

תקלות וטעויות בבדיקות לקורונה: נבדקים שליליים נשלחו לבידוד

חולה אושפזה במחלקת קורונה וגילתה שתוצאת הבדיקה היתה שלילית | נמצאו שגיאות במסלולי חולי קורונה ונבדקים הורו להיכנס לבידוד על סמך מקומות שבהם לא ביקרו | משרד הבריאות: "מדובר במקרים בודדים"

כ-1% מכלל הדגימות מהזן הדרום אפריקאי. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

בכירים במערכת הבריאות מותחים ביקורת חריפה על התהליך הארוך והמסורבל המתקיים גם עתה בכל הנוגע לביצוע הבדיקות לאימות נוכחות נגיף הקורונה, ומסמכים פנימיים שהועברו בין בכירים במשרד הבריאות בימים האחרונים אישרו שאכן נמסרו תוצאות מעבדה שגויות לנבדקים משום שמערכת המחשוב עדיין סובלת מרצף של תקלות. כך דווח אמש (ה') במהדורת החדשות בערוץ 12.

לאחר שאתמול התגאה שר הבריאות כי מספר הבדיקות היומיות עלה אל מעבר ל-11 אלף, אמש כבר נמסר שבאותו יום ירד שוב מספרן לכ-9,200 בלבד.

בדיווח המצביע על "כאוס ניהולי" בנושא הבדיקות נמסר כי עקב תוצאות המעבדה השגויות, "האנשים הלא נכונים נשלחו לבידוד". בכיר במערכת הבריאות, ששמו לא נמסר בדיווח, התבטא: "המחדל הרבה יותר גדול ממה שחושבים. מתקבל הרושם שמשרד הבריאות מנסה להסתיר את התקלות".

בין הטעויות שמנה הדיווח: חולה אושפזה בטעות במחלקת קורונה וגילתה בדיעבד שתוצאת הבדיקה שלה היתה שלילית; נבדקים קיבלו הוראה להיכנס לבידוד על סמך מקומות שכלל לא היו בהם; נמצאו שגיאות במסלול המיקומים שבהם שהו חולי קורונה. אחד ההסברים שניתנו לתקלות: תוכנת המחשב שבה נעשה שימוש במשרד הבריאות מיושנת ולכן כנראה אינה מסוגלת לעקוב אחרי מספר הבדיקות שנעשות במשך יממה.

בדיווח צוטט פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל "הדסה": "אפשר לייעל את התהליך. למשרד הבריאות צריכה להיות יכולת מלאה לראות את כל הנתונים כולל הפרטניים, לפרוס אותם על מפה ולקבל החלטות הקשורות להתפרצויות מקומיות. עניין זה חייב להיות בקצה מערך דיווח התוצאות ולא בתחילתו. הדיווח החשוב ביותר הוא לחולה עצמו ולרופא שלו".

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות מסרה: "המעבדות שלנו מתורגלות גם בשגרה לפענח כ-15 אלף בדיקות ביום ללא טעויות ונמצאות תחת פיקוח. בזמן שגרה, פיענוח הבדיקות עובר אוטומטית לרופא המטפל אבל עתה בכל מה שנוגע לבדיקות הקורונה, ההנחיה היתה להעביר את התוצאות למשרד הבריאות בלבד כדי שממנו יועברו לרופאים ולציבור - וזה מקור תקלות".

רשמית משרד הבריאות הודה עד כה על שמונה טעויות שנתגלו ובתגובה מסר: "עד היום בוצעו למעלה מ-200 אלף בדיקות. התהליך מורכב מכמה שלבים מחשוביים: העברת מידע ממד"א למשרד הבריאות ולקופות החולים וכן שלב ידני - רישום פרטי הנבדק בעת הגעת צוות מד"א לביתו. ריבוי התהליכים טומן בחובו סיכונים גם לטעויות. לכן, הוטמעו בתהליך מנגנוני בקרה וכך מתגלות לא פעם טעויות נקודתיות עקב תקלות מחשוב או טעויות אנוש. הטעויות מתוחקרות מיידית.

"רוב התקלות מתבררות ומתוקנות בטרם מסירת המידע לנבדקים, שזה החלק הארי של המקרים. במקרים בודדים כשמתגלה טעות בעת מסירת המידע לנבדק, מתבצע טיפול נקודתי מולו בשל חשיבות השמירה על הפרטיות. משרד הבריאות משקיע מאמצים גדולים בדיגיטציה מלאה של תהליך הבדיקות תוך העברת מרכז הכובד לקופות החולים

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  משרד הבריאות,  חדשות,  מגיפה,  בידוד,  בדיקת קורונה
תגובות