קורונה בישראל

מנכ"ל "סורוקה": "יהיה צורך במשאבים לטיפולים רפואיים שנזנחו עקב הקורונה"

ד"ר שלומי קודש ל"כלכליסט": "אנחנו עובדים במערכת בריאות שנכנסה למשבר עם חוסר שנתי בתקציב של 10-5 מיליארד שקל. הכל קם ונופל על הצוות ולא רק על הציוד – מדובר בתעצומות נפש"

בית החולים סורוקה בבאר שבע. צילום: פלאש 90

מנכ"ל המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, ד"ר שלומי קודש, מעריך ש"אחרי הקורונה נצטרך לגייס כסף לטיפולים רפואיים שנזנחו". הוא אמר זאת בראיון ליומון "כלכליסט" שפורסם הבוקר (ה'). עוד אמר ד"ר קודש שהוא מקווה שההשקעה שנעשתה בתקופת הקורונה בבית החולים הגדול ביותר בדרום הארץ תסייע לו לצמצם פערים מול בתי החולים במרכז. "קלטנו רופאים נוספים ונפתחו 49 מיטות טיפול נמרץ חדשות. אם זה יישאר אחרי המגיפה, נוכל להתפתח".

אוהלי האשפוז ב"סורוקה". מענה להיקף פניות גובר. צילום: דוברות בית החולים

עם זאת אמר כי צרכים רפואיים רבים לא קיבלו מענה עתה ולכן יהיה צורך לגייס משאבים וכסף כדי לטפל בכך. "בסך הכל", אמר ד"ר קודש, "אנחנו בשליטה. קשה להתייחס למגמת התחלואה בקורונה ביחס לעולם בגלל מיעוט הבדיקות, אבל מספר החולים הקשים נמצא כרגע מתחת לעקומה העולמית ואני מקווה שנישאר שם.

"הנתון האמין ביותר שאנחנו מציגים הוא שיעור התמותה בקרב מי שאובחן כחיובי לנגיף. אנחנו מקפידים לייחס את מקרי המוות לקורונה. הגרף בנושא הזה בעלייה אבל המערכת יכולה להכיל אותה. כל עוד יש עלייה איטית בלבד במספר המונשמים, ניתן מענה יחסית טוב. הכל קם ונופל על הצוות ולא רק על הציוד. מערכת בריאות לא נופלת אף פעם בגלל מכונת הנשמה אלא על האנשים שמפעילים אותה.

"אנחנו עובדים בחוסר כוח אדם, במערכת בריאות שנכנסה למשבר הזה עם חוסר שנתי בתקציב של 10-5 מיליארד שקל, אבל מתגברים. אנחנו לא אומרים ‘אמרנו לכם’, ואנחנו מקווים שהמדינה, הנהגתה ותושביה, יזכרו את זה ביום שאחרי. זו לא רומנטיזציה של המצב - אלו תעצומות נפש".

בהתייחסו להוראת משרד הבריאות להקצות 80% מכל המיטות בבית החולים לחולי קורונה, אמר ד"ר קודש: "אנחנו לא יכולים לרדת מ-40% מיטות לחולים הרגילים בהתחשב בכל שאנחנו בית חולים-על לעומת מרכזים רפואיים אחרים בדרום, ובהתחשב בזה שהדרום יותר צעיר משאר הארץ והמגיפה משפיעה עליו פחות. אבל יולדות ממשיכות ללדת, יש מקרי טראומה, יש חולים אונקולוגיים שצריכים טיפול. אנחנו בדיונים על זה מול משרד הבריאות. ההתמודדות של משרד הבריאות אמנם לא מושלמת, אבל מביאה אותנו למצב טוב יחסית של איזון בין הבריאות לבין הכלכלה".

נושאים קשורים:  ד"ר שלומי קודש,  חדשות,  בית החולים סורוקה,  נגיף הקורונה,  גירעון תקציבי,  קורונה,  מגיפה
תגובות