קורונה עולמי

ימי הקורונה: המגיפה העולמית מגיעה למדף הספרים

סופרים ורופאים איטלקים מפרסמים את חוויותיהם שתועדו בזמן אמת בימי הבידוד והתפרצות המגיפה | ספרו של הפיזיקאי פאולו ג'ורדנו תורגם כבר ל-20 שפות

המדרגות הספרדיות ברומא - סגר כללי באיטליה. צילום: Em Campos/ שאטרסטוק

רופאים וסופרים – וראשונים לכך באיטליה שבעיני רבים היא "המעבדה של מגיפת הקורונה" – מיהרו לפרסם ספרים על הפנדמיה ובכך הם, ככל הידוע עתה, ראשונים בעולם.

ד"ר רוברטו בוריאוני, אחד הרופאים המוכרים ביותר באיטליה, סלבריטאי וגם סופר לעת מצוא, הוא מחברו של ספר חדש: "הנגיף, האתגר הגדול" שבו בחן כיצד פורצות מגיפות, "לעתים מערימות ומעצבות ציביליזציות". ספרו עמד לצאת לאור עוד ב-10 במארס אבל הוא הספיק להכליל בו מיד שני פרקים חדשים, עדכניים, העוסקים באופן ממוקד במגיפת הקורונה.

הפיזיקאי פאולו ג'ורדנו שבסוף פברואר, כך טרח לציין, יצא לארוחת ערב ברומא ובה נמנע מלחיצות ידיים ומנשיקות על הלחי – התנהגות חריגה בתרבות האיטלקית עד אז – כתב בזריזות ספר חדש שבו תיעד לאורך ציר הזמן את מחשבותיו, כעסיו וחרדותיו לגבי התפרצות מגיפת הקורונה. "כך עובדת ההידבקות" ("How Contagion Works") הוא שם ספרו שכבר ראה אור באנגלית במהדורת אודיו בהוצאת "פנגווין-רנדום האוס" בארה"ב ובמהדורה אלקטרונית (e-book) עומד להופיע כספר כיס. הספר תורגם עד כה ליותר מ-20 שפות.

מאחר שאיטליה נכנסה לסגר כלל ארצי עוד ב-9 במארס היה מקום לדעתו לתעד כל זאת, בגירסה ספרותית. "אינני רוצה שיאבדו התובנות שהמגיפה חשפה לגבינו כחברה אנושית", אמר ג'ורדנו. "המגיפה איננה רק עובדות ונתונים מספריים על חולים, מחלימים ומתים. כרגע אנחנו כולנו ממוקדים במספרים, בקצבי ההדבקה, בהתפשטות הנגיף, אבל עלינו לשמר גם את המחשבות המלוות אותנו עתה. אחרת, כל זה יאבד כאשר נחזור לשגרה", כתב וגם הסביר בראיונות רבים שהעניק לכלי תקשורת באיטליה ובמדינות אחרות.

ג'ורדנו מוכר כסופר מוערך באיטליה וספרו "בדידותם של מספרים ראשוניים" שפורסם בעבר אף זכה בפרס נחשב. "יש צורך בתיעוד הזה כמו שזיגמונד פרויד תיאר את החלומות שחלם בשנתו מיד כאשר התעורר - וכל זאת כדי שלא ייעלמו מזכרונו. כל מה שקורה עתה בנושא הקורונה חייב להיחשב כדוקומנט, תיאור ממוסמך, מדויק בזמן אמת. מאחר שכאשר יסתיים מצב החירום והמודעות שלנו לנעשה סביבנו תתפוגג ותיעלם - אינני רוצה לאבד את מה שהמגיפה הזאת חשפה על עצמנו כבני אדם, כחברה".

ג'וליו טרמונטי, בעבר שר האוצר בממשלת איטליה, מיהר לעדכן ספר קודם שפרסם ועסק בגלובליזציה. בפרקים שהוסיף הצביע על חולשת הגלובליזציה לאור הפנדמיה.

הוצאת הספרים הגדולה גרזנטי (Garznti) מיהרה לפרסם בשבוע שעבר את "סיפורים מהקרנטינה" - אסופה ובה 26 סיפורים קצרים ומאמרים שנכתבו בידי מחברים שונים, לרבות סופרת הילדים אליזבת גנון.

בחלק מהספרים שמתארים את ההתרחשויות יש גם התייחסות למחוות ולשירה בציבור מהמרפסות ולקונצרטי ה"זום" של מבצעים מפורסמים – תיעוד שיישאר גם לצרכים היסטוריים.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  מגיפה,  ספרות,  הוצאה לאור,  ספרים,  קורונה
תגובות