קורונה בישראל

המנתחים הפלסטיים רוצים לחזור לעבודה ובהר"י מבהירים: יש להישמע להנחיות

בתגובה להמלצת יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית למנתחים לחזור ולהפעיל את מרפאותיהם הפרטיות, בהר"י מבהירים: "נכון להיום אנו עדיין מצויים בשלב שבו יש לבצע פעולות דחופות בלבד"

ניתוח פלסטי. צילום: האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית

(עדכון, 14:00) יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, אמר היום כי "ההסתדרות הרפואית דרשה לצמצם פעילות אלקטיבית כדי להיערך למאבק בקורונה, תוך בחינת כל ההיבטים וההשלכות של צעד כזה מבלי לפגוע באוכלוסיות החולים החריפים והכרוניים.

"כיום, לאחר המאמצים הלאומיים להשטחת עקומת ההדבקה, המשק צפוי בהדרגה לחזור לפעילות כחלק מאסטרטגיית היציאה. הדבר נכון בהמשך גם לגבי פעילויות רפואיות שונות, ודאי כאלו שמתקיימות במרפאות קטנות, כל עוד הן עומדות בהנחיות הכלליות ותוך המשך מתן הקדימות לפעילות דחופה.

"נכון להיום אנו עדיין מצויים בשלב בו יש לבצע פעולות דחופות בלבד ואילו פעולות אחרות יש להתיר רק בהמשך ורק לאחר בחינה מעמיקה של מכלול השיקולים. ההסתדרות הרפואית תנחה את האיגודים הרפואיים בהתאם לעמדתנו זו", ציין פרופ' חגי.

יו"ר הר"י הוציא הודעה זו בתגובה למכתב יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית לחבריו לשוב לעבודה בעוד כשבוע. האיגוד ממליץ לחבריו ולמנהלי חדרי ניתוח פרטיים, בתום חודש של השבתה מרצון, להפעיל את מרפאותיהם הפרטיות החל מ-19 באפריל בכפוף לסייגים והגבלות המדינה.

"הודות לפעולות משרד הבריאות והיענות של מגזרים אחראים בחברה, עקומת ההדבקה שטוחה והסכנה המיידית חלפה", נכתב בהודעה שהופצה למנתחים הפלסטיים". עוד צוין כי "מסתמן כי עד אשר יימצא חיסון או טיפול יעיל לוירוס הקורונה, מדובר בסכנה נגיפית כרונית שיש להטמיע את קיומה לתוך שגרת החיים בדומה לוירוסים ותיקים אחרים".

האיגוד סבור כי סגירת מרפאות הרופאים במגזר הפרטי לפרק זמן העולה על חודש ימים כחלק מהפסקת הפעילות הכלכלית בישראל מלווה בנזק כלכלי עתידי ממשי. "ללא מערכת כלכלית פעילה, לא תהיה מערכת רפואית", צוין. "נזק זה מהוה בעצם סכנה קיומית אישית ולאומית חדשה העולה בחומרתה על הסכנה הקיומית (הנמוכה מאוד) הקשורה לנגיף הקורונה".

האיגוד ממליץ לחבריו ולמנהלי חדרי ניתוח פרטיים, "בתום חודש של השבתה מרצון, להפעיל את מרפאותיהם הפרטיות החל מ-19 באפריל בכפוף לסייגים והגבלות המדינה". עוד הוא ממליץ להקפיד על הכללים הבאים: מיגון של הצוות המטפל, מיון ראשוני בשערי המרפאה (קבלת אנמנזה קצרה ומדידת חום), מיגון הפונים למרפאה, שמירה על ריחוק בזמן ובמקום בשטח המרפאה, זימון של מטופלים בסיכון מוגבר (מבחינת גיל ומחלות רקע) בשעות נפרדות ועל הגבלת הטיפול לאזורים שאינם אנדמיים.

בתוך כך אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בראיון לגלי צה"ל: "אנחנו עדיין רחוקים מיציאה מהסגר". בהתייחסו לדיווחים שונים על כך שהחזרה המסתמנת של מוסדות החינוך המיוחד לפעילות, אמר פרופ' גרוטו: "החינוך המיוחד הוא דווקא לא הדבר הראשון שצריך להחזיר כרגע. מוסדות חינוך עלולים להיות מקור גדול להדבקה". בתגובה לדיווחים על ירידה משמעותית במספר הבדיקות שנערכו בשבוע החולף אמר: "בעשרת הימים הקרובים נגיע לפחות ל-20 אלף בדיקות קורונה ביום".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  ד"ר מאיר כהן,  האיגוד לכירורגיה פלסטית,  נתיוחים אלקטיביים,  נתיוחים פלסטיים,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
13.04.2020, 21:28

אני מלא הערצה לאיגוד היחיד שעמד ואמר המלך עירום...שאפו לפלסטיקאים.

אנונימי/ת
13.04.2020, 22:30

הערצה על מה? על כך שהרדיפה אחר הכסף לא רק הרחיקה את האיגוד לכירורגיה פלסטית מן הרפואה אלא גם מן השכל הישר והאחריות הציבורית המינימאלית?

אנונימי/ת
14.04.2020, 15:36

אין שום דבר לא נכון ברצון לעבוד במערכת הפרטית. זו שעתה של המערכת הציבורית להוכיח את יכולותיה. האמצעים שלה עולים בהרבה על 180 חולים קשים. תפסיקו להפיץ היסטריה ולסתום פיות תחת "אימת הקורונה".

אנונימי/ת
14.04.2020, 15:48

אין שום דבר לא נכון ברצון לעבוד במערכת הפרטית - נכון. אבל מכאן ועד להיות "מלא הערצה" יש מרחק

אנונימי/ת
14.04.2020, 00:19

ממש מלא בהערצה למה? שבצע הקצב הביא אותם להוצאת הודעה חסרת כל הסתמכות מקצועית או איגודית שכל מטרתה (וזה ידוע) עיסוק ברפואה אסתטית?

אנונימי/ת
14.04.2020, 13:47

תמשיך להיות סגור בבית מסיבות פוליטיות. שהרי זה "לא יפה" להטיל סגר רק על מוקדי המחלה. ועוד אומרים שלרופאים יש אנטליגנציה גבוהה.

אנונימי/ת
14.04.2020, 00:19

*כסף

אנונימי/ת
14.04.2020, 13:50

אין שום דבר רע ברצון לעבוד ולהרוויח. אתה בטח אחד מהמסמרים בלי ראש שתקועים עד הפנסיה במערכת הציבורית.

אנונימי/ת
14.04.2020, 00:20

מילא היו יוצאים בהודעה שהם חוזרים לביצוע שחזורי שד או הפרעות אחרות שהיינו מבינים שיש פה רווח רפואי ומצוקה ממשית למטופלים... כולם רוצים לחזור לעבודה, לא רק הפלסטיקאים...

אנונימי/ת
14.04.2020, 15:40

תמשיך לשרת את הציבור בלי לקנא במסגרות אחרות ובמי שעובד בפרטי. הקינאה עיוורת.

אנונימי/ת
14.04.2020, 16:24

הצחקת אותי למעלה. רווח רפואי? תחשוב על מי הם עובדים בעיקר ביום ניתוחים. דוגמניות ודוגמנים, ערסים ופרחות. או עמך ישראל שנכנס לחובות בשביל עוד אף סולד או פנים מפוחלצות. הלקוחות הם לא העפרונות הכי מחודדים. אז הרופאים מתאימים את עצמם מכל בחינה שהיא ללקוחותיהם.

יש צדיקים בסדום שמטפלים במומים מולדים וכוויות. בעיקר בבית חולים. אבל הרוב - אפילו לא מבין על מה אתה מלין. ריק ערכי שרק כסף ממלא אותו.

14.04.2020, 07:42

עצוב. נראה שנלחץ על ידי הקולגות שלו לתת הצהרה חסרת משמעות. כאילו שיש לו סמכות בימים אלו. כל הסטריאוטיפים שיש על פלסטיקאים בהצהרה אחת.

אנונימי/ת
14.04.2020, 13:51

עוד פסיכולוג אירגוני בשקל.

אנונימי/ת
14.04.2020, 13:43

הר"י לא קובעת כלום לגבי עבודה במגזר הפרטי. היא ארגון עובדים יציג של המערכת הציבורית. זכותם לחזור לעבוד. בניגוד למקצועות אחרים, הרוב לא עובדים במערכת הציבורית. לזכור שהשביתו לגמרי לחודש ביוזמתם.

אנונימי/ת
14.04.2020, 15:44

האיגוד הוא תחת ההסתדרות הרפואית? אם כן, בודאי שמותר לו להביע דיעה. אבל גם ככה יש מה שמותר ומה שאסור. לא מפתיע אף אחד שכירורגים פלסטיקאים זועקים. פעם תאבי הבצע היו היקירביצים ואלו מכירורגיה לב חזה, אבל שם זה נרגע. עכשיו זה עבר למגדילים והמקטינים ומזריקי הבוטוקס. מעניין שאף איגוד אחר כולל כאלו כבדים כמו עיניים לא מצייץ.

אנונימי/ת
14.04.2020, 19:42

הם פשוט המשיכו לעשות ניתוחים אסתטיים כשהפלסטיקאים סגרו הכל מתוך אחריות. ואל תשווה בבקשה לאנשי בתי חולים כמו יקירביץ שרצים מהמחלקה לנתח פרטי וזונחים את המטופל על שולחן הניתוחים או לוקחים כסף שחור ממטופל במערכת הציבורית. בזה הכוככבים תאבי הבצע הם במערכת הציבורית ויש הרבה, כולנו יודעים. ראה תחקיר אילנה דיין לגבי בית החולים ברחוב ויצמן. כל מקבלי המעטפות נשארו בתפקיד וממשיכים בדרכם. תאבי בצע? חפש אצלך מתחת לפנס.

15.04.2020, 00:06

בדיקת חולים במרפאות פרטיות היא היא החלטה המתקבלת בין מטופל לרופא ובתנאי שאינה פורצת את מגבלות הבטיחות. בואו נודה על האמת, הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה ממפגש רופא-חולה תוך שמירה על כללי הריחוק והסניטציה הוא נמוך ביותר כולל מפגש בחדר ניתוח.
הרופאים הפרטיים והעצמאיים כולם, לא רק הפלסטיקאים, נפגעים באופן הקשה ביותר גם לנוכח העובדה שהפיצוי שיקבלו הוא מצחיק (אם יקבלו בכלל). אני סבור שלרופאים ולמטופלים יש מידת אחריות והגינות לא לסכן את עצמם וזה את זה.
צריך לחזור לשפיות בהקדם.