קורונה בישראל

שתי מנות פלזמה ראשונות ממחלימים ניתנו לחולי קורונה קשים בארץ

מנת פלזמה ממחלימים עשויה להוות אסטרטגיה טיפולית יעילה לחולים במצב בינוני-קשה | איסוף הפלזמה מתבצע על ידי שירותי הדם של מד"א ונלקח ממחלימים כשבועיים לאחר החלמתם

מנת פלזמה מאדם שהחלים מקורונה. צילום: משרד הבריאות

שתי מנות פלזמה ראשונות – אחת עבור חולה קורונה במצב קשה המאושפז באסף הרופא-שמיר והאחרת עבור חולה המאושפז במרכז הרפואי מאיר – הונפקו בסוף השבוע. המהלך נעשה על ידי משרד הבריאות בשיתוף עם שירותי הדם של מד"א.

הבוקר נמסר כי חרדי בן 29, המאושפז ב"אסותא-אשדוד" כבר למעלה מעשרה ימים, טופל גם הוא בפלזמה מחולה שהחלים. מצבו לפני הטיפול היה חמור אבל יציב. הוא היה החולה הצעיר ביותר בישראל במצב חמור וידוע שיש לו מחלות רקע נוספות לא מעטות.

משרד הבריאות מסר הבוקר (א') כי איסוף מנות הפלזמה החל לפני כשבועיים ממחלימים מקורונה וכי "יש היענות מרשימה מצד הציבור שצפויה להתגבר בשבוע הקרוב עם העלייה במספר המחלימים".

פלזמה של מחלימים שימשה כטיפול בפנדמיה השפעת הספרדית ב-1918 ובאפידמיות הסארס והאבולה במאה הנוכחית ויש לטיפול זה תוצאות טובות.

האיסוף נעשה בבנק הדם המרכזי ממחלימים לאחר שחלפו כ-14 יום מהחלמתם. התהליך פשוט ונמשך כ-40 דקות. מנת דם נלקחת מווריד של מחלים או מחלימה שמתנדבים למתן תרומת הדם. מנת הדם נכנסת למכונה שמפרידה את מרכיב הפלזמה משאר מרכיבי הדם, שמוחזרים לגופו של התורם. יחידת האפרזיס – המבצעת הפרדת הדם למרכיביו – פועלת במד"א שנים רבות ויש לה ניסיון רב בטיפולים מעין אלה.

איסוף הפלזמה מתבצע בצורה מרוכזת על ידי שירותי הדם של מד"א. ניפוק המנות מיועד לכל החולים העונים לקריטריונים של פרוטוקול כאשר קיימת התאמה בין סוג הדם של התורם לנתרם. ההערכה היא כי מנת פלזמה ממחלימים עשויה להוות אסטרטגיה טיפולית יעילה לחולים במצב בינוני-קשה.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  פלזמה,  מד"א,  בנק הדם,  קורונה,  19-COVID
תגובות